MENU
Zdravý život

Búšenie srdca: Kedy je to normálne a kedy by ste mali spozornieť?

Kedy vyhľadať lekára?

(ilustračné foto)(ilustračné foto)
Zdroj: Shutterstock

Neškodné palpitácie zvyknú trvať len krátko a vyskytujú sa ojedinele. Ich závažnosť však dokáže často posúdiť až lekár. Prístroje v ordinácii v danej chvíli nemusia namerať žiadne odchýlky.

Skúste si preto v predstihu rozmyslieť odpovede na nasledujúce otázky:

  • Ako sa pri palpitáciách cítite?

  • Ako často ich pociťujete?

  • Za akých okolností sa s nimi stretávate?

  • Bije vám pri nich srdce rýchlejšie, pomalšie, alebo nepravidelne?

  • Pociťujete pri nich zmätenosť, závraty, dýchavičnosť alebo bolesť na hrudníku?

  • Začnú a skončia odrazu alebo začínajú a odznievajú postupne?

Návštevu lekára by ste mali zvážiť aj v prípade ak sa u vás v minulosti vyskytli nejaké srdcové problémy. Dobrým dôvodom zájsť k lekárovi je aj to, ak sa vám zdá, že sú prejavy palpitácií príliš silné alebo sa vyskytujú čoraz častejšie.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor