MENU
zdravy-zivot

Máte v lete pocit unavených a ťažkých nôh? Ľahké triky vás zachránia

Horúčavy a dlhšie sedenie či státie dajú nohám zabrať.
Zdravý život

Máte v lete pocit unavených a ťažkých nôh? Ľahké triky vás zachránia

Horúce počasie dá zabrať aj nohám. Postavili ste sa po dlhšom sedení a máte pocit ako by ste mali na nohách závažie? Snažte sa ich odľahčiť.

Odchádzate v lete z práce a máte pocit, že za sebou ťaháte dve obrovské závažia? Pocit ťažkých nôh nie je v lete výnimočný. Skrýva sa za nimi kombinácia dlhého sedenia či státia a horúce počasie. Snažte sa nepríjemnostiam vyhnúť. Ako s nimi bojovať? 

Chôdza vždy poteší

Snažte sa počas dňa čo najviac hýbať. Využite každú možnosť. Namiesto toho, aby ste zavolali kolegyni z druhého oddelenia, radšej sa za ňou vyberte osobne. Počas obeda si nájdite čas na krátku prechádzku. Sedenie prerušte aspoň každú hodinu. Ak je to možné, dajte si pod stôl škatuľu alebo menší stolček, na ktoré si môžete nohy vyložiť. V čase pracovnej prestávky alebo po príchode domov si ľahnite na chrbát a nohy si vyložte v 90 stupňovom uhle. Úľavu pocíte takmer ihneď.

Pochodujte v ľade

Osvedčenou je aj Kneippova metóda. Zjednodušene možno povedať, že pracuje so šokom, ktorý spočíva v pôsobení ľadovej vody. Cievy sa stiahnu, čo spôsobí, že krv sa bude prečerpávať smerom hore a pocit ťažkých nôh sa uvoľní. Do lavóra alebo vaničky nasypte kocky ľadu a zalejte ich vodou. Potom v nich pochodujte približne tri až päť minút. Nohy osušte, dajte si 5 minútovú prestávku a opäť zopakujte. Ak si netrúfate na kocky ľadu, pomôcť vám môže aj studenšia voda. Počas dňa vás zachránia aj chladiace prípravky s obsahom mentolu alebo citrusov. 

Olejová masáž

Po príchode domov si nájdite čas na masáž. Výborný je cyprusový olej. Stačia 2 až 3 kvapky tohto čistého oleja zmiešať zo základným, neutrálnym olejom. Použiť môžete jednu až dve čajové lyžičky mandľového alebo kokosového oleja. Potom sa už stačí pohodlne usadiť a olejovou zmesou si nohy pomasírovať. Urobiť tak môžete nielen podvečer, ale i ráno pred odchodom do práce. 

Anketa
Trápi vás v lete pocit ťažkých nôh?

Pozor na výšku

V prípade dám sa za pocitom ťažkých a unavených nôh často skrývajú topánky na vysokých podpätkoch. Vymeňte ich počas leta za nižšie. Ak sa svojich ihličiek neviete vzdať, nenoste ich aspoň celý deň. Pripravte si v práci topánky na prezutie. Na dôležité rokovanie môžete ísť na vysokých podpätkoch a jeho ukončení sa môžete pod stolom pokojne aj vyzuť, Ak pridáte krúženie chodidlami, zjemníte dopad obľúbených ihličiek.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor