MENU
zdravy-zivot

Prehnali ste to cez víkend s hodovaním? Naštartujte si trávenie

jedlo - mäso grilované - gril - grilovačka - grilovanie
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prehnali ste to cez víkend s hodovaním? Naštartujte si trávenie

Mali ste ťažký obed a aj po pár hodinách máte pocit, že máte jedla plné brucho? Rozhýbte si črevá.

Trávenie vám pomôže rozhýbať nielen prechádzka, ale i jednoduché cvičenie. Pomôcť vám môže výkrut či pritiahnutie nôh k trupu. Pozornosť sa logicky viaže k stredu tela.

Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy. S výdychom ich chyťte pod kolenami a priťahujte k trupu. Zároveň mierne zdvihnite z podložky plecia i hlavu. V pozícii sa zastavte. Jemný tlak na brucho pomáha pri mnohých tráviacich ťažkostiach. Nikdy necvičte cez bolesť. Zastavte sa v polohe, ktorá vám je ešte príjemná. V krajnej pozícii zostaňte minimálne 10 sekúnd.

joga na tráveniejoga na trávenie
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor