Neexistuje ťažká alebo ľahká cukrovka, ťažké sú najmä dôsledky, ak ju liečite nedostatočne. Lenže čoraz viac Slovákov trpí stavom známym ako prediabetes. Názov vám možno veľa nehovorí a netušíte ani o rizikách, ktoré s týmto tichým nepriateľom prichádzajú. Prediabetes, teda predcukrovka, je zradný v tom, že sa navonok zväčša nijako neprejavuje. Prezradí ho životný štýl a najmä zlé hodnoty cukru v krvi. Čo by ste mali o ňom vedieť skôr, než by vám skutočne hrozila cukrovka, ktorá je už verdiktom na celý život?
Čítajte aj: Globálna epidémia, ktorá ničí Slovákov. Čo robíte, aby ste jej nepodľahli?
Varovný prst
Cukrovka je podľa odborníkov epidémia tretieho tisícročia. Len na Slovensku je evidovaných viac ako 350-tisíc ľudí s diabetom, pričom podľa odhadov ďalších 100-tisíc ju ešte nemá diagnostikovanú. Tieto čísla každoročne stúpajú a pribúda aj počet tých, ktorí majú predcukrovku. „Výskyt prediabetu stále narastá, vo vyšších vekových skupinách sa vyskytuje častejšie. Ak sa nelieči, je pravdepodobné, že hladina cukru v krvi sa bude neustále zvyšovať. U väčšiny pacientov môže prejsť do diabetu 2. typu,“ vysvetľuje diabetologička Zuzana Némethyová. Udiať sa tak môže už v priebehu desiatich rokov.
Ani veľa, ani málo
Prediabetes sa môže vyskytnúť u každého, ale niektorí majú na vznik vyšší predpoklad. Najmä ak máte viac ako 45 rokov a nadváhu či obezitu. Rizikové je najmä ukladanie tuku v oblasti pása. K vzniku prediabetu prispieva stres a tiež sedavé zamestnanie. „Prediabetom nazývame stav, keď sú hladiny krvného cukru príliš vysoké na to, aby sa považovali za normálne, ale nespĺňajú kritériá pre zjavnú cukrovku,“ objasňuje diabetologička Némethyová. Zvýšená hladina cukru sa prejavuje predovšetkým po jedle, nalačno je však normálna alebo len mierne zvýšená. Tým, že prediabetes nebolí a často sa neprejavuje žiadnymi príznakmi, zväčša sa naň príde náhodne počas preventívnych prehliadok či predoperačných vyšetrení.
Varovné príznaky cukrovky: Takto odhalíte chorobu, ktorou trpí 380-tisíc Slovákov
Priveľa hodín
Všímať by ste si mali aj ďalšie faktory, zaváži vysoký krvný tlak, zlé hodnoty cholesterolu, syndróm polycystických vaječníkov alebo pozitívna anamnéza metabolického syndrómu či cukrovky v rodine. Hlavným vinníkom je však najmä jedlo a nedostatok pohybu, ktoré vedú k obezite. „Pri prediabete býva glukóza nalačno v normálnom rozmedzí, dve hodiny po jedle sú však jej hodnoty zvýšené. Keďže väčšina z nás jedáva minimálne 3-krát denne, ale často aj 5-krát, tak sa ľahko vypočíta, že aj zdravý človek môže mať šesť až desať hodín vyššiu hladinu glukózy v krvi. U človeka, ktorý má prediabetes, je tento stav dlhší a trvá napríklad deväť až pätnásť hodín. S prediabetom môže mať takmer celý deň zvýšenú hladinu glukózy v krvi, ale nevie o tom, až kým sa nezačnú prvé komplikácie,“ hovorí diabetologička docentka Katarína Rašlová.
Skrytý roky
Odborníčka dopĺňa, že toto obdobie môže trvať rôzne dlho, aj niekoľko rokov. „Tkanivá neustále poškodzuje glukóza a keď prediabetes prejde do ešte závažnejšej formy, má už väčšina pacientov komplikácie ako poškodenie sietnice, drobných nervových zakončení, obličiek, ale aj zúženie veľkých tepien a prejavy aterosklerózy,“ varuje diabetologička Rašlová. Dôvodom je, že v tele sa nevytvára dostatok inzulínu alebo ho organizmus nedokáže správne využiť. Inzulín pomáha vstrebávať glukózu z krvi do tkanív, ktoré ho využívajú na svoju činnosť. Ak sa glukóza nespotrebuje správne, začne sa hromadiť a jej hladina v krvi sa s každým jedlom zvyšuje. Nadmerné množstvo glukózy v krvi potom pomaly ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá.
Chudnutie verzus cukrovka? Nezabúdate na týchto 5 vecí
Hraničné hodnoty
Dlhé roky ukrytý prediabetes nezvyšuje len pravdepodobnosť vzniku cukrovky, ale aj rôznych ochorení, napríklad srdcového infarktu či cievnej mozgovej mŕtvice. Odhaliť ho preto čím skôr je veľmi dôležité. Terapia pri tejto diagnóze zahŕňa predovšetkým úpravu životného štýlu, čiže zníženie hmotnosti, pravidelnú fyzickú aktivitu, odstránenie stresu a niekedy aj pomoc liekov. Pozornosť zbystrite, najmä ak pociťujete zvýšený smäd, časté nutkanie na močenie, predovšetkým v noci, únavu, rozmazané videnie, máte vredy alebo rezy, ktoré sa nehoja. Ide už o príznaky typické pre cukrovku 2. typu a môžu naznačovať, že prediabetes sa zhoršil a postúpil na úroveň diabetu mellitu. Váš lekár by mal vykonať sériu testov, aby tento stav potvrdil alebo vyvrátil. To znamená, že odoberie vzorky krvi a odošle ich na rozbor do laboratória.
Rozhodujú výsledky
„Je viacero kritérií, na základe ktorých sa stanovuje diagnóza cukrovky 2. typu. Jednak sú to opakovane zistené zvýšené hladiny glukózy nalačno nad hodnotu 7 mmol/l. Cukrovku 2. typu možno tiež diagnostikovať pomocou glukózovo tolerančného testu. Pri tomto teste sa meria glukóza nalačno, jednu hodinu a dve hodiny po vypití štandardného množstva glukózy. Zdravý človek má po dvoch hodinách opäť normálnu hladinu. Ak je hladina glukózy po záťaži nad 11 mmol/l, ide o cukrovku. Ak sú tieto hodnoty menej ako 11 a viac ako 7,8 mmol/l a hladina glukózy nalačno je buď normálna, alebo zvýšená do 6,9 mmol/l, hovoríme o prediabete,“ objasňuje mechanizmus diagnostiky docentka Rašlová, prezidentka Slovenskej diabetologickej spoločnosti (SDS).
Cukrovkári, tieto orechy by nemali chýbať vo vašom jedálničku
Pomocná ruka
Diabetes mellitus nie je „sladký“, ako to vyplýva z prekladu. Práve naopak, ide o trpkú a celoživotnú súčasť života, ktorej však možno do istej miery predísť. Slovenská diabetologická spoločnosť preto prichádza s preventívnym programom na tento rok, v rámci ktorého sa zameriava na prevenciu pred cukrovkou a na dôležitosť liečby tohto ochorenia. „V prevencii cukrovky je veľmi podstatné klásť dôraz na pravidelný pohyb, pričom najjednoduchšie ho možno zabezpečiť obyčajnou chôdzou. V tejto oblasti budeme spolupracovať aj s inými občianskymi združeniami alebo nadáciami,“ vysvetlila prezidentka diabetologickej spoločnosti Katarína Rašlová. Do kampane sa budú môcť zapojiť firmy so svojimi zamestnancami, ktorým SDS poskytne preventívne merania a edukáciu o tom, aká dôležitá je pravidelná fyzická aktivita a strava s nízkym obsahom jednoduchých cukrov a tukov, a aké dôležité je denne jesť zeleninu.
Príznaky prediabetu
- Neustály smäd – nadbytočná glukóza v krvi spôsobí, že organizmus sa bude snažiť vylúčiť glukózu močom, časté močenie vedie k dehydratácii.
- Únava – hyperglykémia má výrazný vplyv na únavu organizmu.
- Rozmazané videnie – hyperglykémia môže poškodiť cievy sietnice a únik krvi do sklovca.
- Zlé hojenie rán – zhoršená cirkulácia krvi spôsobí, že živiny sa ťažšie dostanú k ranám, a tak sa spomalí hojenie.
Prečo vzniká
Pankreas uvoľňuje hormón nazývaný inzulín, ktorý umožňuje bunkám čerpať cukor z krvi. Ten je zdroj ich energie. Takto inzulín pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Pri prediabete však bunky nereagujú na inzulín správne, čo sa nazýva inzulínová rezistencia. Príčiny jej vzniku nie sú celkom jasné, podľa výskumov je prediabetes silne spojený s faktormi životného štýlu a genetikou.
Rizikové faktory prediabetu
- vysoký krvný tlak
- vysoké hladiny cholesterolu
- obezita a nadváha
- polycystické vaječníky
- nedostatok fyzickej aktivity
- dedičnosť
- depresie
- fajčenie
Zdravá rada
Štúdie radia schudnúť o 5 až 7 percent, denne sa hýbať aspoň 30 minút. Napríklad rýchlo kráčať, plávať, bicyklovať či behať. Odporúča sa strava bohatá na vlákninu, ryby, zeleninu, ovocie a olivový olej.
Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu