MENU
novinky-a-odbornici

Trvá vaša nádcha dlhšie ako týždeň? Možno sa hlási iné ochorenie

Ako rozpoznáte obyčajnú nádchu od alergie?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Trvá vaša nádcha dlhšie ako týždeň? Možno sa hlási iné ochorenie

Ustavične vám tečie z nosa, kýchate, začali vás svrbieť oči. Nemusíte mať len klasickú nádchu. Ak vám neprechádza, vyberte sa k lekárovi.

„Hovorí sa, že nádcha liečená či neliečená trvá sedem dní. Vždy odporúčam už pri prvých príznakoch zvýšiť príjem tekutín, vitamínov v podobe čerstvého ovocia a zeleniny, znížiť fyzickú aktivitu a vyvarovať sa spoločenských priestorov,“ zdôrazňuje všeobecná lekárka MUDr. Michaela Macháčová. „Z voľnopredajných liečiv sú vhodné šetrné spreje do nosa, ktoré odstránia nepríjemný opuch.“ Po pár dňoch by sa vám malo lepšie dýchať. Lekára navštívte až vtedy, keď sa objaví bolesť hrdla, uší, teplota alebo kašeľ. V tomto prípade treba zistiť, či nejde o bakteriálnu infekciu. Rovnako sa na odborníka obráťte, ak sa stav nádchy nezlepší za sedem až štrnásť dní.

Dráždi vás peľ?

„Silná koncentrácia peľov v ovzduší spôsobí dráždenie očí, nosa a ťažkosti majú aj ľudia, ktorí doteraz prejavy alergie nemali,“ upozorňuje odborníčka. Odlíšiť obyčajnú nádchu od alergickej pomáha všeobecnému lekárovi nielen klinické vyšetrenie, ale i údaje už o existujúcej alergii a jednoduché vyšetrenie zápalového markera priamo v ambulancii. Nie je na škodu všímať si reakcie tela, aby ste vedeli lekárovi povedať, kedy pociťujete zhoršenie stavu. Alergická nádcha nie je len doménou mladších vekových kategórií, môže vás prekvapiť kedykoľvek.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor