MENU
zdravy-zivot

Máte mastnú pleť? Ako sa o ňu starať a nezvýrazňovať lesk, poradí odborníčka

Mastná pleť si vyžaduje zvýšenú starostlivosť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte mastnú pleť? Ako sa o ňu starať a nezvýrazňovať lesk, poradí odborníčka

Mastná pleť neznamená automaticky, že budete mať celú tvár obsiatu zapálenými vyrážkami. Lekárka vám prezradí, ako sa o tento typ pleti starať, aby boli škody čo najmenšie.

Kožný maz, takzvané sébum, prirodzene produkuje každá pokožka. „Má ochranný vplyv a chráni ju aj pred fyzikálnym poškodením. Ak sa však tvorí nadmerne, hovoríme o mastnej pleti,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Prebytočný maz sa hromadí na povrchu pleti. Jeho tvorbu však ovplyvňujú aj ďalšie faktory ako napríklad celkový zdravotný stav organizmu, stres, strava, nesprávna starostlivosť, ale aj znečistené ovzdušie."

Prekvapí aj dospelých

Pre mastnú pleť je charakteristický lesk, najmä v oblasti T zóny, teda na nose a lícnych kostiach. Na týchto partiách sa najčastejšie objavujú nečistoty, či už čierne bodky alebo vyrážky. Za mastnou pleťou sa môže skrývať genetika, zaskočiť môže aj dospelých, najmä počas tehotenstva, pri dojčení, krátko po menštruácii či po vysadení hormonálnej antikoncepcie.

Dospievanie automaticky neznamená, že budete mať mastnú pleť. Hormonálne zmeny, ktoré sú pre pubertu typické, však jej vzniku nahrávajú. Za výraznejším mastením pokožky sa skrýva zvýšená produkcia testosterónu, teda mužského pohlavného orgánu. V puberte sa tvorí aj u dievčat,“ hovorí o prirodzenom procese skúsená odborníčka. Dospievanie automaticky neznamená, že budete mať mastnú pleť. Ak spozorujete, že má vaše dieťa mastnejšiu pokožku ako v minulosti, odštartujte dôkladnejšie čistenie pleti. 

Anketa
Máte mastnú pleť?

Objaví sa akné?

Ruka v ruke s mastnou pleťou nemusí ísť vždy tvorba vyrážok, ktorej sa obávajú nielen tínedžeri, ale aj ich mamy. „Ak budete mastnú pleť správne ošetrovať, nemusíte skončiť s obávaným akné,“ upokojuje dermatologička. „Pravidelne si musíte vyčistiť tvár pleťovou vodou. Môže obsahovať alkohol, ale nie príliš veľa, aby pleť zbytočne nevysušoval. Následne pleť okamžite hydratujte. Často hovorím, že ju tak vlastne oklamete. Ak totiž rýchlo nanesiete hydratačné mlieko alebo krém, pleť sa nezačne reaktívne mastiť ani po dôkladnom čistení.“ Pocit napätia po večernom čistení neznamená, že ste to dokonale zvládli, ale skôr, že ste pleť poriadne vysušili. Určite si tvár neumývajte len čistou vodou. S mastnou pleťou si neporadí.

Ideálne sú nekomedogénne prípravky, ktoré neupchávajú póry. Aj mastná pokožka si vyžaduje pravidelné krémovanie,ale správnym prípravkom. Ideálne sú ľahké, nemastné textúry, ktoré majú často aj schopnosť mierne regulovať tvorbu mazu. Pri starostlivosti o mastnú pleť a v boji s nepríjemným leskom sa mnohí dopúšťajú chýb.

Pozor na vysušovanie

Čo by ste nikdy nemali robiť? „Používať extra mastný krém. Upcháva póry a zabráni prirodzenému toku mazu,“ upozorňuje doktorka Alexandra Rozborilová. „Nikdy pleť nevysušujte, napríklad prípravkami s vysokým obsahom alkoholu, poškodíte tak kyslú bariéru, ktorá sa nachádza na koži. Ak ju budete zbytočne vysušovať, jej obrannou reakciou bude ešte väčšia tvorba mazu. Aj v prípade mastnej pokožky by mala byť kozmetika hydratujúca.“ Toto pravidlo platí pre všetky vekové kategórie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor