MENU
zdravy-zivot

Máte mastnú pleť? Ako sa o ňu starať a nezvýrazňovať lesk, poradí odborníčka

Mastná pleť si vyžaduje zvýšenú starostlivosť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte mastnú pleť? Ako sa o ňu starať a nezvýrazňovať lesk, poradí odborníčka

Mastná pleť neznamená automaticky, že budete mať celú tvár obsiatu zapálenými vyrážkami. Lekárka vám prezradí, ako sa o tento typ pleti starať, aby boli škody čo najmenšie.

Kožný maz, takzvané sébum, prirodzene produkuje každá pokožka. „Má ochranný vplyv a chráni ju aj pred fyzikálnym poškodením. Ak sa však tvorí nadmerne, hovoríme o mastnej pleti,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Prebytočný maz sa hromadí na povrchu pleti. Jeho tvorbu však ovplyvňujú aj ďalšie faktory ako napríklad celkový zdravotný stav organizmu, stres, strava, nesprávna starostlivosť, ale aj znečistené ovzdušie."

Prekvapí aj dospelých

Pre mastnú pleť je charakteristický lesk, najmä v oblasti T zóny, teda na nose a lícnych kostiach. Na týchto partiách sa najčastejšie objavujú nečistoty, či už čierne bodky alebo vyrážky. Za mastnou pleťou sa môže skrývať genetika, zaskočiť môže aj dospelých, najmä počas tehotenstva, pri dojčení, krátko po menštruácii či po vysadení hormonálnej antikoncepcie.

Dospievanie automaticky neznamená, že budete mať mastnú pleť. Hormonálne zmeny, ktoré sú pre pubertu typické, však jej vzniku nahrávajú. Za výraznejším mastením pokožky sa skrýva zvýšená produkcia testosterónu, teda mužského pohlavného orgánu. V puberte sa tvorí aj u dievčat,“ hovorí o prirodzenom procese skúsená odborníčka. Dospievanie automaticky neznamená, že budete mať mastnú pleť. Ak spozorujete, že má vaše dieťa mastnejšiu pokožku ako v minulosti, odštartujte dôkladnejšie čistenie pleti. 

Anketa
Máte mastnú pleť?

Objaví sa akné?

Ruka v ruke s mastnou pleťou nemusí ísť vždy tvorba vyrážok, ktorej sa obávajú nielen tínedžeri, ale aj ich mamy. „Ak budete mastnú pleť správne ošetrovať, nemusíte skončiť s obávaným akné,“ upokojuje dermatologička. „Pravidelne si musíte vyčistiť tvár pleťovou vodou. Môže obsahovať alkohol, ale nie príliš veľa, aby pleť zbytočne nevysušoval. Následne pleť okamžite hydratujte. Často hovorím, že ju tak vlastne oklamete. Ak totiž rýchlo nanesiete hydratačné mlieko alebo krém, pleť sa nezačne reaktívne mastiť ani po dôkladnom čistení.“ Pocit napätia po večernom čistení neznamená, že ste to dokonale zvládli, ale skôr, že ste pleť poriadne vysušili. Určite si tvár neumývajte len čistou vodou. S mastnou pleťou si neporadí.

Ideálne sú nekomedogénne prípravky, ktoré neupchávajú póry. Aj mastná pokožka si vyžaduje pravidelné krémovanie,ale správnym prípravkom. Ideálne sú ľahké, nemastné textúry, ktoré majú často aj schopnosť mierne regulovať tvorbu mazu. Pri starostlivosti o mastnú pleť a v boji s nepríjemným leskom sa mnohí dopúšťajú chýb.

Pozor na vysušovanie

Čo by ste nikdy nemali robiť? „Používať extra mastný krém. Upcháva póry a zabráni prirodzenému toku mazu,“ upozorňuje doktorka Alexandra Rozborilová. „Nikdy pleť nevysušujte, napríklad prípravkami s vysokým obsahom alkoholu, poškodíte tak kyslú bariéru, ktorá sa nachádza na koži. Ak ju budete zbytočne vysušovať, jej obrannou reakciou bude ešte väčšia tvorba mazu. Aj v prípade mastnej pokožky by mala byť kozmetika hydratujúca.“ Toto pravidlo platí pre všetky vekové kategórie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor