MENU
zdravy-zivot

Máte už po krk stresu v živote? TAKTO s ním skoncujete nadobro!

Calm,Female,Executive,Meditating,Taking,Break,At,Work,For,Mental
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte už po krk stresu v živote? TAKTO s ním skoncujete nadobro!

Cítite sa unavení a bez energie? Zle spávate, prípadne nemôžete zaspať? Zažívate zvláštne pocity na hrudníku a niekedy vám ide prasknúť hlava od náporu myšlienok? Ak ste si aspoň raz odpovedali áno, tak čítajte ďalej v a dozviete sa ako sa dá so stresom bojovať efektívne.

Dychové cvičenia sú jednoduchým, ale účinným nástrojom, ktorý prináša mnohé výhody pre telesnú aj duševnú pohodu. Sústredením sa iba na dych spomalíte a ocitnete sa v prítomnom okamihu. Je to veľmi dobrý spôsob ako sa stať viac uvedomelejším a vnímavejším človekom.

Ide to aj bez stresu

Tired stressed office worker sitting at desk and thinking, he is rubbing his eyes and feeling exhaustedTired stressed office worker sitting at desk and thinking, he is rubbing his eyes and feeling exhausted
Zdroj: Shutterstock

Dychové cvičenia sú účinné pri znižovaní stresu a úzkosti. Tieto cvičenia dokážu aktivovať takzvanú relaxačnú reakciu tela a podporiť pocit pokoja. Sústredením sa na dych spomaľujete tok svojich myšlienok a začínate sa vracať do prítomného okamihu. Po stresujúcom dni v práci to rozhodne potrebujete.

Počuli ste už náš podcast?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor