MENU
zdravy-zivot

Nedovoľte rakovine zasiahnuť. 12 top megapotravín

Niektoré druhy zeleniny a ovocia pomáhajú predchádzať mnohým druhom rakoviny.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Nedovoľte rakovine zasiahnuť. 12 top megapotravín

Žiadna potravina vás sama o sebe nemôže ochrániť pred rakovinou. Ale existujú potraviny, pri ktorých vedecký výskum dokázal, že pomáhajú znižovať riziko mnohých druhov rakoviny. Niektoré mávate doma. Viete, ktoré?

Výskum ukazuje, že strava bohatá na rôzne druhy zeleniny, ovocia, strukoviny, celozrnné potraviny, a iné rastlinné potraviny, pomáha znižovať riziko mnohých druhov rakoviny. V laboratórnych štúdiách mnohé jednotlivé minerály, vitamíny a fytochemikálie preukazujú protirakovinové účinky.

Jablká

Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny.Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny.
Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny.
Zdroj: Shutterstock

Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny, ktoré v spolupráci s črevnými mikróbmi vytvárajú prostredie, ktoré môže pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny. Pozorovacie populačné štúdie spájajú jablká s nižším rizikom vzniku rakoviny prsníka s negatívnym estrogénovým receptorom.

Jablká vďaka vláknine do značnej miery znižujú riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor