MENU
zdravy-zivot

Nedovoľte rakovine zasiahnuť. 12 top megapotravín

Niektoré druhy zeleniny a ovocia pomáhajú predchádzať mnohým druhom rakoviny.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Nedovoľte rakovine zasiahnuť. 12 top megapotravín

Žiadna potravina vás sama o sebe nemôže ochrániť pred rakovinou. Ale existujú potraviny, pri ktorých vedecký výskum dokázal, že pomáhajú znižovať riziko mnohých druhov rakoviny. Niektoré mávate doma. Viete, ktoré?

Výskum ukazuje, že strava bohatá na rôzne druhy zeleniny, ovocia, strukoviny, celozrnné potraviny, a iné rastlinné potraviny, pomáha znižovať riziko mnohých druhov rakoviny. V laboratórnych štúdiách mnohé jednotlivé minerály, vitamíny a fytochemikálie preukazujú protirakovinové účinky.

Jablká

Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny.Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny.
Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny.
Zdroj: Shutterstock

Jablká poskytujú vlákninu a polyfenolové zlúčeniny, ktoré v spolupráci s črevnými mikróbmi vytvárajú prostredie, ktoré môže pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny. Pozorovacie populačné štúdie spájajú jablká s nižším rizikom vzniku rakoviny prsníka s negatívnym estrogénovým receptorom.

Jablká vďaka vláknine do značnej miery znižujú riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor