MENU
zdravy-zivot

Máte hypotenziu? Nízky tlak sa lieči v kuchyni

Nevynechávajte raňajky! Okrem nízkeho tlaku by ste od hladu mali aj nízku hladinu cukru v krvi.
Zdravý život

Máte hypotenziu? Nízky tlak sa lieči v kuchyni

Prvý krok by mal smerovať do kuchyne. Pre vás platí zásada: Jedzte pravidelne, častejšie a menšie porcie. Keby ste sa výdatne najedli, vaše telo by spotrebovalo veľa energie na trávenie a mozog by hladoval.

Občas sa vám zatmie pred očami, reagujete na každú zmenu počasia a mávate studené ruky? Nižší krvný tlak vám môže nielen komplikovať život, ale ho aj predĺžiť. Mierna hypotenzia, čiže nízky krvný tlak, vás nemusí znepokojovať.

Vlastne zaň buďte osudu vďační. Vedci z univerzity v Oxforde zistili, že ľudia s krvným tlakom 115/75 majú najnižšie riziko infarktu a mŕtvice. Keď sa však namerané hodnoty dlhodobo držia pod 90/60, nežije sa s tým ľahko...

RANNÉ MDLOBY

V dôsledku nízkeho krvného tlaku dochádza k horšiemu prekrveniu telesných tkanív a orgánov. Najčastejšie príznaky sú malátnosť, závraty, niekedy až mdloby, najmä ráno po prebudení, keď vstanete z postele. Ak sa vám občas zatmie pred očami, reagujete na každú zmenu počasia, neviete sa sústrediť, máte studené nohy alebo sa viac potíte, je to nepríjemné, ale nie nebezpečné. Bez povšimnutia by však nemali ostať náhle výpadky vedomia pri zmene polohy, kolapsy, srdcová slabosť či arytmia.

Ak ste doteraz mali normálny tlak, náhla zmena môže signalizovať vážne ochorenie, napríklad cukrovku alebo Parkinsonovu chorobu. Čo najskôr zájdite k lekárovi.

AKÉ LIEKY BERIETE?

Silní kandidáti na nízky tlak sú najmä ženy – mladé, vysoké a štíhle. Hypotenziou trpia aj tehotné ženy, najmä v druhej polovici tehotenstva. U seniorov môže pokles tlaku spôsobiť užívanie niektorých liekov, dlhodobé pripútanie na lôžko či nedostatočný pitný režim.

Príčinou problémov však môže byť aj zlá životospráva, nervové vyčerpanie, neurologické a infekčné ochorenia, problémy so žilami, poruchy štítnej žľazy, lieky na depresiu alebo spanie. Ak patríte k tým, u ktorých neexistuje dokázateľná príčina, zlepšenie vám môže priniesť aj úprava životného štýlu. Vyskúšajte to.

JEDZTE ZELENINU

* Prvý krok by mal smerovať do kuchyne. Pre vás platí zásada: Jedzte pravidelne, častejšie a menšie porcie. Keby ste sa výdatne najedli, vaše telo by spotrebovalo veľa energie na trávenie a mozog by hladoval. Naproti tomu ľahká strava s vysokým podielom zeleniny zlepšuje srdcovú činnosť aj krvný obeh.

* Nevynechávajte raňajky. Okrem nízkeho tlaku by ste od hladu mali aj nízku hladinu cukru v krvi. No pozor! Raňajky bohaté na sacharidy a draslík, napríklad zdravé ovocné müsli, nie sú pre vás ideálne, najmä keď máte pred sebou stresový deň. Doprajte si porciu bielkovín a vitamínov skupiny B – cereálne pečivo, syr, vajce, mliečne výrobky. *

*Základom vašej diéty by mala byť strava s nižším podielom potravín bohatých na sacharidy, ako sú zemiaky, ryža, cestoviny a chlieb. Do jedálneho lístka zaraďte viac zeleniny a ovocia, pravidelne konzumujte hydinové mäso a morské ryby. Dobrou prevenciou hypotenzie sú aj morské plody a riasy. Na lepšie okysličenie krvi jedzte potraviny s vysokým obsahom železa, napríklad hovädzie mäso a pečeň, vajcia, listovú zeleninu, cviklu, strukoviny a orechy.

* Nezabúdajte na soľ. Asi tretina ľudí reaguje na soľ veľmi citlivo zvýšením krvného tlaku. Kým hypertonici by mali počítať zrnká, vy sa v solení nemusíte obmedzovať, poraďte sa však s lekárom, aká denná dávka soli je pre vás primeraná. Ochuťte si pokrmy kvalitnou morskou soľou, no slané čipsy jedzte s mierou.

* Pite dostatok tekutín, najmä minerálok a ovocných štiav. Pohár minerálnej vody si dajte hneď po prebudení. Výnimočne si môžete dať pohárik alkoholu, no nie viac, pretože dehydratuje organizmus, čím môže ešte viac znížiť krvný tlak.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor