MENU
zdravy-zivot

Chorí z fitness hodiniek? ÁNO! Na čo si musíte dať pozor?

Vo fitku sa čoraz častejšie používajú športové hodinky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chorí z fitness hodiniek? ÁNO! Na čo si musíte dať pozor?

Problém ani nie sú tak hodinky ako náramok. Prekvapujúci nový výskum odhalil, že takmer všetky náramky bez ohľadu na to, či sú vyrobené z plastu, kože alebo kovu, sú plné potenciálne rizika pre zdravie.

Máte oslabenú imunitu?

Potencionálnym rizikom pre pacientov sú aj zdravotnícki pracovníci so smart hodinkami.Potencionálnym rizikom pre pacientov sú aj zdravotnícki pracovníci so smart hodinkami.
Potencionálnym rizikom pre pacientov sú aj zdravotnícki pracovníci so smart hodinkami.
Zdroj: Shutterstock

Podľa novej štúdie sú náramky hodiniek plné baktérií. Tie predstavujú veľké riziko pre ľudí s oslabenou imunitou. Platí to pre všetky typy náramkov, ale najmä tie vyrobené z plastu alebo gumy, sa ukázali byť viac kontaminované ako iné. Dr. Nwadiuto Esiobu, hlavný autor štúdie a profesor biologických vied na Florida Atlantic University's Charles E. Schmidt College of Science, vysvetľuje, že porézny charakter plastových a gumových povrchov ich robí vhodnými práve pre bakteriálnu kolonizáciu.

Dôsledky tohto výskumu sú jasné: je nevyhnutné, aby sme náramky pravidelne dezinfikovali a predchádzali tak možným zdravotným rizikám. Aj keď počet baktérií zistený na týchto náramkoch môže byť relatívne nízky, má význam najmä pre osoby s oslabeným imunitným systémom. Tieto zistenia by mali podľa autora zohľadniť najmä zdravotníci a ďalší pracovníci v nemocničnom prostredí, kde je udržiavanie dezinfikovaného prostredia prvoradé.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor