MENU
zdravy-zivot

Máte doma starší CHLIEB? 9 tipov na luxusné dobroty. Lacné a chutné!

Starší a tvrdší chlieb nevyhadzujte. Inšpirujte sa našimi receptami.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte doma starší CHLIEB? 9 tipov na luxusné dobroty. Lacné a chutné!

Čerstvý chlieb je veľká dobrota. Ale čo s ním, keď vám doma stvrdne? Máme pre vás pár tipov, ako si na ňom výborne pochutiť.

Aby ste sa z čerstvého chleba mohli tešiť čo najdlhšie, je dôležité skladovaťho ho v nádobe na to určenej alebo v rímskom hrnci. Tie sa postarajú o správnu reguláciu vlhkosti, ale aj vzduchu, takže chlieb bude starnúť pomalšie. Rovnakú službu vám poskytne aj obyčajná utierka na riad. Chlieb nenechávajte v papierovom sáčku, v ktorom ste si ho priniesli z obchodu, ale zabaľte ho radšej do utierky.

Existuje veľa jednoduchých trikov, ako starý chlieb ešte využiť alebo z neho zase urobiť čerstvý. Inšpirujte sa našimi receptami.

Hrianky 

Fried,Bread,With,Olive,Oil,,Garlic,And,Herbs,On,AFried,Bread,With,Olive,Oil,,Garlic,And,Herbs,On,A
Zdroj: Shutterstock

Ak máte doma starší chlieb, pripravte si z neho rýchle a chutné hrianky. Výborné  sú na oleji i nasucho, len tak s cesnakom, maslom či obľúbenou nátierkou. Starší chlieb môžete tiež obaliť vo vajíčku a opiecť na oleji. 

Krutóny

Vylepšia polievky i šaláty. Sú pekné chrumkavé a jedlu dodajú ďalší rozmer. Ako na ne? Nakrájajte si chlieb na menšie kocky. Pokvapkajte ich olejom, premiešajte a v jednej vrstve pečte v rúre približne 15 minút. Hotové krutóny môžete ochutiť cesnakom či bylinkami a skladovať v uzatvárateľnej dóze.

Recepty na ďalšej strane >>>>>

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor