MENU
zdravy-zivot

Máte doma starší CHLIEB? 9 tipov na luxusné dobroty. Lacné a chutné!

Starší a tvrdší chlieb nevyhadzujte. Inšpirujte sa našimi receptami.
Zdravý život

Máte doma starší CHLIEB? 9 tipov na luxusné dobroty. Lacné a chutné!

Čerstvý chleba je veľká dobrota. Ale čo s ním, keď vám doma stvrdne? Máme pre vás pár tipov, ako si na ňom výborne pochutiť.

Aby ste sa z čerstvého chleba mohli tešiť čo najdlhšie, je dôležité skladovaťho ho v nádobe na to určenej alebo v rímskom hrnci. Tie sa postarajú o správnu reguláciu vlhkosti, ale aj vzduchu, takže chlieb bude starnúť pomalšie. Rovnakú službu vám poskytne aj obyčajná utierka na riad. Chlieb nenechávajte v papierovom sáčku, v ktorom ste si ho priniesli z obchodu, ale zabaľte ho radšej do utierky.

Existuje veľa jednoduchých trikov, ako starý chlieb ešte využiť alebo z neho zase urobiť čerstvý. Inšpirujte sa našimi receptami.

Hrianky 

Fried,Bread,With,Olive,Oil,,Garlic,And,Herbs,On,AFried,Bread,With,Olive,Oil,,Garlic,And,Herbs,On,A
Zdroj: Shutterstock

Ak máte doma starší chlieb, pripravte si z neho rýchle a chutné hrianky. Výborné  sú na oleji i nasucho, len tak s cesnakom, maslom či obľúbenou nátierkou. Starší chlieb môžete tiež obaliť vo vajíčku a opiecť na oleji. 

Krutóny

Vylepšia polievky i šaláty. Sú pekné chrumkavé a jedlu dodajú ďalší rozmer. Ako na ne? Nakrájajte si chlieb na menšie kocky. Pokvapkajte ich olejom, premiešajte a v jednej vrstve pečte v rúre približne 15 minút. Hotové krutóny môžete ochutiť cesnakom či bylinkami a skladovať v uzatvárateľnej dóze.

Recepty na ďalšej strane >>>>>

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor