MENU
zdravy-zivot

Máte dnu alebo vás trápia obličky? Pomôže bezpurínová diéta

Woman,In,A,Restaurant,Refuses,The,Offered,Salt,And,Pepper
Zdravý život

Máte dnu alebo vás trápia obličky? Pomôže bezpurínová diéta

Dna aj obličkové kamene vedia spôsobiť veľké záchvatové bolesti. Základom liečby je vhodná strava bez obsahu purínov. Viete, ktoré potraviny sú pre vás vhodné a ktoré treba radšej vynechať?

Čo je dna?

Dna je bolestivá forma artritídy, ktorá vzniká poruchou látkovej výmeny kyseliny močovej. Tá kryštalizuje, a ak jej máte v krvi veľa, hromadí sa v kĺboch, obličkách aj iných orgánoch. Vyvoláva vznik obličkových kameňov a dnavé záchvaty na palci nohy, členku, kolene, zápästí a prstoch rúk.

Vaše telo vytvára kyselinu močovú po tom, čo rozkladá látku nazývanú purín, ktorá sa prirodzene produkuje pri konzumácii potravín. Samotný purín nie je problém pre zdravých ľudí. Problémom je vtedy, ak sa jeho rozkladom tvorí kyselina močová a tá sa ukladá v kĺboch a orgánoch. Ak jete veľa potravín s vysokým obsahom purínov, vaše telo má vyššiu hladinu kyseliny močovej, čo vyvolá dnavé záchvaty.

Príznaky

Dnavé záchvaty sa prejavujú bolesťou a opuchom.Dnavé záchvaty sa prejavujú bolesťou a opuchom.
Dnavé záchvaty sa prejavujú bolesťou a opuchom.
Zdroj: Shutterstock

Pri záchvate pociťujete na postihnutej časti tela silnú bolesť, začervenanie, opuch, obmedzenú hybnosť kĺbov a hrbolčeky pod kožou. Môžu sa u vás objaviť aj sprievodné príznaky, najčastejšie nechutenstvo, nadúvanie, nevoľnosť, malátnosť, potenie, bolesti chrbta, problémy s močením a niekedy aj horúčka. Záchvaty sa striedajú s obdobiami bez bolesti a príznakov, a často sa objavujú v noci.

Príčiny

Dna je dedičná, a mužov postihuje častejšie ako ženy. Jej priebeh a intenzitu môže negatívne ovplyvniť nesprávna strava s vysokým obsahom purínov, obličkové ochorenia, diabetes, metabolický syndróm, vysoký krvný tlak a cholesterol, obezita a niektoré lieky. Aj keď ste v strese alebo unavení môže sa vám spustiť dnavý záchvat a zhoršiť jeho príznaky. Základom liečby pri dne je diéta so zníženým obsahom purínov doplnená liekmi, ktoré vám predpísal lekár.

Strava

Žiadny stravovací plán úplne nezabráni záchvatu, ale správna diéta pri dne vám pomôže dosiahnuť optimálnu váhu a naučiť sa jesť jedlá s nízkym obsahom purínov, ktoré regulujú koncentráciu kyseliny močovej v krvi. Neliečená dna vám môže spôsobiť trvalé poškodenie kĺbov alebo obličiek.

Dnu zhoršuje zle zvolená a nesprávna strava. Kyselina močová je vedľajším produktom rozkladu niektorých potravín, a aby ste si stav nezhoršili, mali by ste sa im vyhnúť.

Potraviny, ktoré sú nevhodné pri dne nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor