MENU
zdravy-zivot

Máte chuť na sladké raňajky? Vyskúšajte malinový chlebík

Malinový chlieb vám môže chutne ozvláštniť raňajky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte chuť na sladké raňajky? Vyskúšajte malinový chlebík

Ak si na chlieb urobíte polevu, rýchlo sa premení na chutnú maškrtu k popoludňajšej káve. Vyberte si možnosť, ktorá vám viac chutí.

Na raňajky si nemusíte pripraviť len pečivo z malinovým džemom. Z chutného ovocia si môžete upiecť priamo chlieb. Bez problémov nahradí pri sladkých raňajkách napríklad vianočku. Príprava malinového chlebíka vám zaberie približne hodinu a pol.

Potrebujeme

  • 125 g masla
  • 200 g polohrubej múky
  • 130 g malín
  • 2 vajcia
  • 130 g práškového cukru
  • 2 balíčky vanilínového cukru
  • 2 lyžice kypriaceho prášku do pečiva
  • 3 lyžice kyslej smotany

Na ozdobu:

  • 200 g ricotty
  • šťavu z jedného citróna
  • balíček vanilínového cukru
  • 50 g malín

Postup

  1. Maslo vymiešajte s 80 g práškového cukru. Celé vajcia vyšľahajte so zvyšným cukrom, pridajte polohrubú múku, kypriaci prášok, kyslú smotanu vymiešanú s vanilínovým cukrom a vyšľahané maslo s cukrom. Zľahka vmiešajte maliny.
  2. Cesto nalejte do vymastenej, múkou vysypanej formy na srnčí chrbát a upečte vo vyhriatej rúre.
  3. Nechajte chvíľu postáť vo forme, potom vyklopte.
  4. Ricottu vymiešajte s vanilínovým cukrom a s citrónovou šťavou. Potrite vychladnutý chlebík a ozdobte malinami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor