MENU
zdravy-zivot

Máte chuť na sladké raňajky? Vyskúšajte malinový chlebík

Malinový chlieb vám môže chutne ozvláštniť raňajky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte chuť na sladké raňajky? Vyskúšajte malinový chlebík

Ak si na chlieb urobíte polevu, rýchlo sa premení na chutnú maškrtu k popoludňajšej káve. Vyberte si možnosť, ktorá vám viac chutí.

Na raňajky si nemusíte pripraviť len pečivo z malinovým džemom. Z chutného ovocia si môžete upiecť priamo chlieb. Bez problémov nahradí pri sladkých raňajkách napríklad vianočku. Príprava malinového chlebíka vám zaberie približne hodinu a pol.

Potrebujeme

 • 125 g masla
 • 200 g polohrubej múky
 • 130 g malín
 • 2 vajcia
 • 130 g práškového cukru
 • 2 balíčky vanilínového cukru
 • 2 lyžice kypriaceho prášku do pečiva
 • 3 lyžice kyslej smotany

Na ozdobu:

 • 200 g ricotty
 • šťavu z jedného citróna
 • balíček vanilínového cukru
 • 50 g malín

Postup

 1. Maslo vymiešajte s 80 g práškového cukru. Celé vajcia vyšľahajte so zvyšným cukrom, pridajte polohrubú múku, kypriaci prášok, kyslú smotanu vymiešanú s vanilínovým cukrom a vyšľahané maslo s cukrom. Zľahka vmiešajte maliny.
 2. Cesto nalejte do vymastenej, múkou vysypanej formy na srnčí chrbát a upečte vo vyhriatej rúre.
 3. Nechajte chvíľu postáť vo forme, potom vyklopte.
 4. Ricottu vymiešajte s vanilínovým cukrom a s citrónovou šťavou. Potrite vychladnutý chlebík a ozdobte malinami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor