MENU
zdravy-zivot

Máte chuť na niečo ľahké? Pripravte si šalát s mäsom a medovým dresingom

Pripravte si chutný šalát s medovým dresingom.
Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Zdravý život

Máte chuť na niečo ľahké? Pripravte si šalát s mäsom a medovým dresingom

Sladučkým medom nemusíte dochucovať len čaj či koláče. Výborne osvieži i zeleninový šalát, navyše poteší hrdlo i srdce. Vyskúšajte recept z Dobrého jedla.

Už viete, čo si dáte na obed? Vyskúšajte ľahký a výživný šalát, ktorý osviežite medovým dresingom. Je škoda ho dávať len do čaju. Osemdesiat percent medu tvoria cukry, ide o glukózu a fruktózu, zvyšných dvadsať percent je voda. Med je však výbornou kombináciou enzýmov, minerálov, najmä horčíka, vápnika, železa, bielkovín, aminokyselín, stopových prvkov a vitamínov skupiny B i céčka. Ich mix pomáha napríklad srdcu v boji proti takzvanému oxidačnému stresu, znižuje krvný tlak. Zároveň má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Osvedčil sa aj pri tráviacich ťažkostiach. 

Potrebujeme:

 • 1 kura
 • 3 lyžice olivového oleja
 • 2 lyžice nového korenia
 •  lyžicu medu
 • 750 g sladkých zemiakov
 • cibuľu
 • 12 strúčikov cesnaku
 • 50 baby špenátu
 • za hrsť petržlenovej vňate, mäty a koriandra
 • soľ
 • mleté čierne korenie

Na dresing:

 • 4 lyžice olivového oleja
 • lyžicu medu
 • lyžicu čerstvej citrónovej kôry
 • šťava z pol citróna
 • lyžicu nasekaného koriandra
 • soľ
 • mleté čierne korenie

Postup:

 1. Rúru predhrejte na 200 °C. Kura rozdeľte na menšie časti  a dajte do misy. Pridajte 1 lyžičku oleja, nové korenie a trochu soli. Dôkladne premiešajte s kuracím mäsom. Poukladajte na pekáč a pečte 30 minút.
 2. Vyberte, pokvapkajte medom a pečte ešte 5 minút. Potom nechajte 30 minút odležať.
 3. Zatiaľ ošúpte sladké zemiaky a nakrájajte ich na kocky. Očistenú cibuľu nakrájajte na kolieska. Nasypte na plech, pridajte cesnakové strúčiky aj so šupou, zvyšok oleja, osoľte a okoreňte. Premiešajte a pečte vo vyhriatej rúre domäkka. Nechajte asi 30 minút odstáť.
 4. Pripravte dresing. Do uzatváracieho pohára dajte olej, med, citrónovú šťavu aj kôru a koriander. Uzavrite a dôkladne pretrepte. Nakoniec dresing osoľte a okoreňte.
 5. Kuracie mäso podávajte na pečenej zelenine s čerstvým špenátom a bylinkami. Na záver pokvapkajte pripraveným dresingom.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor