MENU
zdravy-zivot

Maškrtiť a nepribrať: Koľko MINÚT pohybu spáli koláč, hranolky alebo pizzu?

Dopriali ste si? No a čo! Obujte si tenisky a všetko je v poriadku.
Zdravý život

Maškrtiť a nepribrať: Koľko MINÚT pohybu spáli koláč, hranolky alebo pizzu?

Nie, nie za trest. Je to len cesta k rovnováhe, ktorú každý človek či už chudne alebo nie, potrebuje. Je to jednoduchá priama úmera. Čím viac si doprajete, tým viac treba vypotiť.

Počítate kalórie? Ak si budete stále iba odopierať, pri najbližšom zbláznení hormónov sa neudržíte. Navyše aj diétológovia potvrdzujú, že je to zbytočné, pretože metabolizmus každého z nás pracuje inak. V Baltimore bolo testovaných niekoľko metód, ktoré by mohli konečne nasmerovať konzumné správanie spotrebiteľov na dobrú zdravú cestu. Zistilo sa, že u väčšiny ľudí na etiketách potravín pri rozhodovaní sa, ani tak nezavážila cifra kilokalórií ako tá, ktorá ich upozornila na dobu potrebnú na ich spálenie. Tento údaj dokonca presvedčil aj tínedžerov, ktorí si to s výberom kolových a energetických nápojov rýchlo rozmysleli.    

A práve to je kľúč a jediná záruka, vďaka ktorej po postavení na váhu na konci mesiaca nebudete opäť hromžiť.  Takže koľko minút po tom božskom koláčiku, ktorému ste dnes neodolali? Alebo to boli chrumkavé hranolčeky?

Pozrite sa, koľko pohybu vyžadujú konkrétne kalorické bomby ►►►

(Pozn.:  údaje Univerzity v Baltimore)

2 kúsky pizze

Nemusíte sa jej vzdať, ale nezjedzte ju celú.Nemusíte sa jej vzdať, ale nezjedzte ju celú.
Nemusíte sa jej vzdať, ale nezjedzte ju celú.
Zdroj: Shutterstock.com

530 kcal, 45 minút na ► švihadle

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako sa môžem zbaviť veľmi častého nočného močenia?

Otázka je, či vám odstránili prostatu úplne – radikálnou prostatektómiou, ktorá sa robí pri rakovine. Ak vás operovali pre nezhubné zväčšenie prostaty, časť prostaty ostala v tele a mohla znovu narásť, čo sa prejavuje napríklad častým nočným močením. V prvom prípade – úplného odstránenia prostaty – bolo počas operácie nutné obnoviť spojenie močovej trubice s močovým mechúrom. Tu sa mohla časom vyvinúť jazva, ktorá zhoršuje kvalitu močenia. To znamená, že treba doplniť niekoľko vyšetrení, ktoré nám povedia o vašom močení viac. Podľa toho sa volí nasledovná liečba.

čítať viac

Môžem mať po prekonaní mozgovej aneuryzmy ešte dieťa?

Samotný vek ženy nad 35 rokov, aj bez iných ochorení a rizikových faktorov, znižuje úspešnosť otehotnieť. Predstavuje tiež viaceré riziká pre tehotnú ženu ako je zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb plodu, potrat v prvom trimestri, úmrtie ženy a/alebo plodu pri pôrode, vysoký krvný tlak, gestačný diabetes mellitus a iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak má žena akékoľvek závažné ochorenie, ktoré môže potenciálne ohrozovať jej život, vo väčšine prípadov toto riziko v tehotenstve stúpa a tehotenstvo je vysoko rizikové. V prípade stavu po mozgovej aneuryzme by bolo potrebné prípadne tehotenstvo konzultovať ešte so špecialistami, ktorí sa na liečbe aneuryzmy podieľali. Neurológ, neurochirurg, cievny lekár zhodnotia aktuálny stav pacientky. O niečo menšie riziko by bolo v prípade, ak by aneuryzma bola vyriešená operáciou a žiadny iný patologický nález na cievach by už nebol zistený. V každom prípade by som považoval za veľmi dôležité pred prípadným plánovaním tehotenstva dobre zvážiť všetky riziká ohrozenia plodu a hlavne riziko úmrtia ženy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor