MENU
zdravy-zivot

Magnézium pomôže pri strese i migréne. Ako ho čo najlepšie dopĺňať?

Dopĺnte si dávku horčíka hneď ráno. Stačí biely jogurt a banán.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Magnézium pomôže pri strese i migréne. Ako ho čo najlepšie dopĺňať?

Nedostatok magnézia spôsobuje svalové kŕče, ale aj poruchy srdcového rytmu a iné ťažkosti. Telo si ho nevie vyrobiť. Koľko ho je v potravinách a kde sa stráca?

Organizmus potrebuje denne približne 350 miligramov horčíka, nevie si však tento cenný minerál vyrobiť sám. Jeho nedostatok sa najčastejšie prejavuje kŕčmi a stuhnutosťou svalov, ďalšími príznakmi sú nervozita, zábudlivosť, bolesti hlavy, únava, nechutenstvo.

Nielen kŕče v lýtkach

Iste viete, že proti bolestivým svalovým kŕčom, najmä v lýtkach, pomáha magnézium, teda horčík. Menej známe je, že jeho nedostatok sa v organizme prejavuje aj inak. Táto životne dôležitá látka podporuje funkciu svalov, nervov a enzýmov. Uvoľňuje svalovinu tepien a tak znižuje krvný tlak. Pôsobí proti poruchám srdcového rytmu a stabilizuje celý srdcovo-cievny systém. Okrem toho uvoľňuje svalovú stuhnutosť pri športe, napätie pri strese, zmierňuje bolesti hlavy.

Vedci zistili, že jedna jeho zlúčenia dokonca účinkuje na centrálny nervový systém - zlepšuje pamäť a koncentráciu a spomaľuje starnutie mozgu. Dúfajú, že preparát s touto zlúčeninou by nás raz mohol preventívne chrániť pred vznikom Alzheimerovej choroby, alebo by ju aspoň mohol oddialiť.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor