MENU
zdravy-zivot

Mali sme covid: 11 príbehov ľudí, ktorí ho zažili na vlastnej koži

Mali sme covid.
Zdravý život

Mali sme covid: 11 príbehov ľudí, ktorí ho zažili na vlastnej koži

Neustále nás vyzývate, aby sme zistili, aké skúsenosti majú ľudia s covidom. Zaujíma vás, kde sa nakazili, ako prebiehalo ochorenie a čo im pomohlo. Tak sme ich oslovili a toto sú ich výpovede.

Alena (32): Absolútne vyčerpaná

V lete sa k nám ohlásila na návštevu mužova sestra z Prahy. Nebola som nadšená. Počas prvej vlny sme sa izolovali doma, bývame na samote a kontakt s okolitým svetom sme obmedzili na minimum. Manžel môže pracovať z domu, ja som na materskej. Veľa potravín si dopestujeme sami, čo sa nedalo, objednali sme si alebo muž vybehol na nákup do neďalekého mesta. Povedal mi vtedy, aby som nepreháňala, však sú zdraví a nič sa nestane. Boli u nás 4 dni a keď odišli, vydýchla som si, ale...

Vo chvíli, keď mužovi zazvonil telefón, okamžite som vedela, že je zle. Veľmi sa ospravedlňovala, ale že jej kolegyňa je pozitívna a bola s ňou presne pred odchodom k nám. Čakali sme 24-hodín, a výsledky potvrdili covid u nej, švagra aj jej dvoch detí. Zavolala som svojej lekárke, aj lekárke svojich detí. Na testovanie sme išli všetci. Samozrejme, sme to mali aj my. Štvorročná dcéra mala jeden deň zvýšenú teplotu a bolelo ju brucho, dvojročný syn nemal žiadne príznaky. Manžel mal teplotu okolo 39 stupňov Celzia, čuch a chuť sme stratili obaja. Ja som mala strašné bolesti svalov a kĺbov, bola som hrozne unavená. Nevládala som sa ani pohnúť, bolela ma veľmi hlava – akoby vážila tonu. Len prejsť na toaletu mi trvalo celú večnosť. Snažili sme sa s mužom striedať pri starostlivosti o deti, bolo to veľmi náročné.

Len prejsť na toaletu mi trvalo celú večnosť. Snažili sme sa s mužom striedať pri starostlivosti o deti, bolo to veľmi náročné.
Alena (32)

Liečili sme sa čajom z kapucínky a lipovým odvarom. Nakoniec nám prišla pomôcť moja mama, hoci som sa tomu bránila, nedalo sa inak. Celý čas mala respirátor a rukavice. Všetko neustále dezinfikovala. Uvarila nám, postarala sa o deti. Keď sme boli z najhoršieho vonku, išla na testy aj ona, našťastie to od nás nechytila. Najdlhšie som sa z toho dostávala ja. Absolútne vyčerpaná som bola ešte šesť týždňov po vyliečení. Približne mesiac trvalo, kým sa mi vrátil čuch, manželovi sa vrátil skôr. Neviem si predstaviť, že by sa mama nerozhodla prísť k nám. Som jej nesmierne vďačná.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia