MENU
zdravy-zivot

Mak sa vracia. Účinky na kĺby, vlasy i zuby, slovenská farmárka odporúča!

Čo nájdete v drobnom
makovom
zrnku? Zdravé tuky, vitamíny, minerály a vlákninu.
Zdravý život

Mak sa vracia. Účinky na kĺby, vlasy i zuby, slovenská farmárka odporúča!

Farmárka Gabriela Čechovičová (52) sa rozhodla vrátiť maku dobrú povesť a tradičnú kvalitu. Nemusí byť bio, ale ani po piatich rokoch jej nezhorkne.

Pre výťažok z makovíc, z ktorého sa vyrába ópium, sa v mnohých krajinách nesmie pestovať. Hoci samotný mak drogu neobsahuje, alebo len v nepatrnom množstve. V USA ho takmer nezoženiete v nijakej podobe, do nemilosti upadol aj v západnej Európe. My Stredoeurópania sme sa, našťastie, makovej tradície úplne nevzdali. Viete si predstaviť život bez chutnej ťahanej štrúdle či nadýchaného kysnutého koláča?

Mak je zdravý zázrak: Semienka zaženú neurózy, makový olej lieči pokožku

Drogová povesť

Potravinárske sorty sú zväčša nízkomorfínové a obsahujú minimálne alebo žiadne množstvo omamných látok.„Na výrobu liečiv a drog sa používajú stredne- a vysokomorfínové odrody. Pre potreby farmaceutického priemyslu sa spracúva maková slama z makovíc a z časti stoniek, nie makové semienka,“ vysvetľuje Gabriela Čechovičová z Jarnej pri Cíferi.  Robiť všetko ručne, bez techniky?  Uvedomila si, že bez chémie to nepôjde, hoci dnes sú v trende biopotraviny. Po čase sa Gabika rozhodla uľahčiť si zber makovíc kombajnom, ako to robia veľkí farmári.

Gabikine dobroty nájdete na
rôznych akciách, ale aj v stálej
predajni v Bratislave.Gabikine dobroty nájdete na
rôznych akciách, ale aj v stálej
predajni v Bratislave.
Gabikine dobroty nájdete na rôznych akciách, ale aj v stálej predajni v Bratislave.
Zdroj: Laura Witteková, Robo Hubač

Gabikine dobroty nájdete na rôznych akciách, ale aj v stálej predajni v Bratislave. Foto: Laura Witteková. Robo Hubač

Pozberala som síce mak už za pol dňa, ale niečo nesedelo. Mal veľmi výraznú makovú vôňu a vyzeral čudne. V makovičkách nehrkotal tak krásne a nesypal sa, ako keď ho som ho zberala ručne.“ Nemala teoretické vedomosti, ale rýchlo zistila, v čom je problém. Pri kombajnovom zbere sa zničí až desať percent zrniečok. Stroj ich poseká a poškodí. Vyteká z nich olej, ktorý obalí zvyšné zrniečka. Tie sa začnú lepiť a znehodnotí ich oxidácia. Preto rýchlo zhorknú. Ďalší rok po tejto skúsenosti sa pestovateľka vrátila k šetrnejšiemu, i keď náročnejšiemu tradičnému zberu. Hoci mak z Jarnej nie je bio, ľudia si pochvaľujú, že je kvalitný, dlho vydrží a nie je horký.

Chrumkajte! Jedno jabĺčko denne zníži riziko piatich typov rakoviny

Aj pre alergikov

Väčšina úrody sa čistí vzduchom, ale časť sa Gabika snaží oprať tradičným spôsobom. „Kedysi som prala všetko, ale dnes by som to už nestíhala. Niektorí ľudia sú však alergickí na prach a želajú si opraný mak.“ Mak je podľa Gabiky fantastická a zdravá plodina. Nestačí ju však len vypestovať a spracovať, ale aj predať. Rýchlo zistila, že ľudia chcú kupovať nielen mak, ale aj výrobky z neho. A tak začala piecť ťahanú štrúdľu, ktorá zožala úspech aj na potravinárskej výstave v Udine. Denne pripravili sto kusov a Taliani boli nadšení.

Gabikine dobroty nájdete na
rôznych akciách, ale aj v stálej
predajni v Bratislave.Gabikine dobroty nájdete na
rôznych akciách, ale aj v stálej
predajni v Bratislave.
Gabikine dobroty nájdete na rôznych akciách, ale aj v stálej predajni v Bratislave.
Zdroj: Laura Witteková, Robo Hubač

Čo nájdete v drobnom makovom zrnku? Prospešné tuky, bielkoviny, vlákninu, vápnik, železo, horčík, fosfor, meď, zinok, selén, vitamíny, najmä B a E. Foto: Laura Witteková, Robo Hubač

Ďalšie fotky vo FOTOGALÉRII ►►►

Dnes podvádzajte, ten za to stojí! Úžasný čokoládový brownie bez lepku

Nie som vedkyňa, ale stretávam sa s ľuďmi, ktorí si pochvaľujú jeho účinky na šľachy, kosti aj kĺby. Hovoria, že niektorí lekári im ho radia piť na prevenciu proti osteoporóze, iní ich od toho, naopak, odhovárajú, lebo vraj vápnik neobsahuje. Mne osobne jeho pravidelné užívanie pomohlo od bolesti zápästných kĺbikov. A nemám ani problémy s chrbticou, hoci fyzicky pracujem,“ argumentuje. „Olej okrem toho pôsobí pozitívne na kožu, vlasy, zuby a nechty. Môžete ho používať aj zvonka na potieranie. Koža bude hebkejšia a pružnejšia,“ dodáva.

Čo vie?

  • pomáha preventívne proti osteoporóze
  • má protizápalové účinky
  • pôsobí upokojujúco a protistresovo
  • podporuje krvotvorbu
  • priaznivo ovplyvňuje kvalitu pokožky, zubov, vlasov a nechtov

Mletý a surový je naj

Z výliskov, ktoré ostanú po lisovaní zrniečok, sa robí maková múka. „Možno neobsahuje až toľko výživných látok ako samotný mak, ale je vhodná pre celiatikov, lebo neobsahuje lepok. Robíme z nej palacinky aj biskvitové zákusky.“ Čoraz väčšiu popularitu si získava makové mlieko. Tradičný mak, ktorý sa pestuje na Slovensku, je modrý. Výrazná odroda je biely mak s orieškovou chuťou. Nájdete ho len u nás. Hnedý chutí ako slnečnicové jadierka, farmárka si ho doniesla z Česka. Sivý pochádza z Rakúska, je podobný ako modrý, ale jemnejší a pocitovo sladší.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac

Mám obezitu. Ako mám upraviť stravu, aby som začal chudnúť?

Zmeniť treba postupne dve kľúčové veci – stravu a pohyb, konkrétne zmeniť množstvo, zloženie stravy, aj stravovacie návyky, a zvýšiť pohybovú aktivitu. Ak sa toto nastaví správne nebudete mať ani pocit, že by ste jedli málo. Váš kalorický príjem by mal byť na úrovni okolo 2000 kCal na deň. Na úvod vám pomôžu kalorické tabuľky. Skúste vynechať sladené nápoje, piť len čaj, minerálku a čistú vodu. Hlavné jedlo by ste na tanieri mali mať rozložené tak aby 1/2 taniera tvorila zelenina ideálne čerstvá, ¼ bielkoviny - mäso, alebo ryba, strukoviny, vajce či tvaroh, mliečne výrobky s obmedzeným množstvom tukov, ale bohaté na bielkoviny a ¼ by mala byť príloha – teda ryža, zemiaky, cestoviny. Dôležitá je pravidelnosť jedenia,  nenechajte sa vyhladovať, aby ste potom nekontrolovane nejedli. Tri hodiny pred spaním nejedzte. Pre niekoho je riešenie aj „intermitent fasting“, kedy si vyhradíte čas, ideálne 8 hodín, kedy budete jesť, napríklad od 10:00 do 18:00 hodiny. Čas si samozrejme vyhraďte podľa toho ako vám to vyhovuje.  Potom už nejete nič, pijete len vodu. Denne by ste mali prejsť 10 000 krokov, čo je tak 5 až 7 kilometrov. Počítať kroky vám pomôže aplikácia v mobile alebo fitnes náramok. Počas týždňa cvičte 150 minút strednou až vysokou intenzitou. Pomôže vám s tým aplikácia do mobilu  „Home workout“.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia