MENU
zdravy-zivot

Ste v strese? Dajte si makovník alebo šúľance. Čo sa o maku oplatí vedieť?

Mak je zdravý zázrak.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ste v strese? Dajte si makovník alebo šúľance. Čo sa o maku oplatí vedieť?

Pomaly ale isto sa blížia Vianoce. Nezabudnite si kúpiť mak! Je jednou z najzdravších potravín sveta. Vlastne, čo tak dať si makovník už dnes?

Denný stres a naháňačky, to už akosi patrí k súčasnosti. Ak vás ale doma čaká kúsok skvelého makového koláča či makové šúľance, vaše nervy to rozhodne ocenia. Už jemná maková aróma má výrazne upokojujúci účinok na psychiku. Pomáha pri duševnej nerovnováhe aj pri neurózach. Preto je mak vhodný aj do aromaterapeutických zmesí. Tlmí tiež bolesť hlavy, uvoľňuje svalové kŕče a pomáha k pokojnému spánku. 

Kosti, pamäť i tlak

Mak je výborný zdroj bielkovín a vápnika. Má ho asi 10 x viac, ako ospevované mlieko. Preto je dobrou potravinou pre tehuľky aj starších ľudí, ktorí už majú nábeh na osteoporózu. Kyselina olejová do istej miery pomáha zlepšiť pamäť a znížiť krvný tlak. Výskumy naznačujú, že konzumácia maku je dobrou prevenciou rakoviny prsníka.

Nielen semienka, aj olej

V kuchyni môžete využiť nielen klasický mletý mak. Výbornú chuť a peknú vôňu má aj za studena lisovaný olej, ktorý sa dá použiť pri príprave teplých i studených jedál, napríklad do omáčok, šalátov, na rezance i do koláčov. Obsahuje zdravé omega-3 nenasýtené kyseliny a okrem vápnika i fosfor, železo, zinok, vitamíny. Pomôže aj na pokožku, najmä pri ošetrení suchej a popraskanej pleti, účinný môže byť aj pri ekzéme alebo zápale. Skúste ho tiež na suché nechty a vlasy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor