MENU
zdravy-zivot

Ste v strese? Dajte si makovník alebo šúľance. Čo sa o maku oplatí vedieť?

Mak je zdravý zázrak.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ste v strese? Dajte si makovník alebo šúľance. Čo sa o maku oplatí vedieť?

Pomaly ale isto sa blížia Vianoce. Nezabudnite si kúpiť mak! Je jednou z najzdravších potravín sveta. Vlastne, čo tak dať si makovník už dnes?

Denný stres a naháňačky, to už akosi patrí k súčasnosti. Ak vás ale doma čaká kúsok skvelého makového koláča či makové šúľance, vaše nervy to rozhodne ocenia. Už jemná maková aróma má výrazne upokojujúci účinok na psychiku. Pomáha pri duševnej nerovnováhe aj pri neurózach. Preto je mak vhodný aj do aromaterapeutických zmesí. Tlmí tiež bolesť hlavy, uvoľňuje svalové kŕče a pomáha k pokojnému spánku. 

Kosti, pamäť i tlak

Mak je výborný zdroj bielkovín a vápnika. Má ho asi 10 x viac, ako ospevované mlieko. Preto je dobrou potravinou pre tehuľky aj starších ľudí, ktorí už majú nábeh na osteoporózu. Kyselina olejová do istej miery pomáha zlepšiť pamäť a znížiť krvný tlak. Výskumy naznačujú, že konzumácia maku je dobrou prevenciou rakoviny prsníka.

Nielen semienka, aj olej

V kuchyni môžete využiť nielen klasický mletý mak. Výbornú chuť a peknú vôňu má aj za studena lisovaný olej, ktorý sa dá použiť pri príprave teplých i studených jedál, napríklad do omáčok, šalátov, na rezance i do koláčov. Obsahuje zdravé omega-3 nenasýtené kyseliny a okrem vápnika i fosfor, železo, zinok, vitamíny. Pomôže aj na pokožku, najmä pri ošetrení suchej a popraskanej pleti, účinný môže byť aj pri ekzéme alebo zápale. Skúste ho tiež na suché nechty a vlasy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor