MENU
zdravy-zivot

Majú ich v každom obchode. Zlepšia pamäť, koncentráciu a pomôžu chudnúť

Mandle obsahujú horčík, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu pri regulácii nervového systému a zlepšovaní funkcie mozgu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Majú ich v každom obchode. Zlepšia pamäť, koncentráciu a pomôžu chudnúť

Sú chrumkavé a vhodné ako náhrada večernej maškrty. Za hrsť denne dodá vitamíny a minerály, ktoré mozog potrebuje. A pomôžu aj pri chudnutí!

Sú známe svojimi početnými zdravotnými výhodami, vrátane podpory zdravia mozgu, pamäti a koncentrácie. Sú jedny z najbohatších orechov z hľadiska vitamínov, minerálov a zdravých tukov. Stále neviete, o čom je reč? Mandle, majú ich v každom dobrom obchode.

Mandle pre mozog

Sú bohaté na vitamín E, antioxidant, ktorý pomáha chrániť mozgové bunky pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Štúdie ukázali, že vitamín E môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie. 

Orechy vám môžu zvýšiť denný príjem vlákniny.Orechy vám môžu zvýšiť denný príjem vlákniny.
Orechy vám môžu zvýšiť denný príjem vlákniny.
Zdroj: Shutterstock

Mandle obsahujú horčík, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu pri regulácii nervového systému a zlepšovaní funkcie mozgu. Horčík tiež pomáha znižovať stres a úzkosť, čo môže zlepšiť kognitívny výkon.

Sú tiež výborným zdrojom zdravých tukov vrátane mononenasýtených a polynenasýtených tukov. Tie sú nevyhnutné pre funkciu mozgu a pomáhajú zlepšovať pamäť a koncentráciu. Pre zdravie mozgu sú obzvlášť dôležité omega-3 mastné kyseliny, ktoré mandle obsahujú. Tieto mastné kyseliny pomáhajú budovať membrány mozgových buniek a zlepšujú komunikáciu medzi mozgovými bunkami.

Mandľové mliekoMandľové mlieko
Mandľové mlieko
Zdroj: Shutterstock

Mandle sú tiež zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre rast a obnovu mozgového tkaniva. Aminokyseliny obsiahnuté v bielkovinách pomáhajú vytvárať neurotransmitery, čo sú chemické látky, ktoré prenášajú signály medzi mozgovými bunkami. A tie sú zase dôležité pre učenie, pamäť a koncentráciu.

Obsahujú celý rad minerálov, vrátane zinku, medi a železa, ktoré sú prospešné pre zdravie mozgu. Sú kľúčové pre produkciu neurotransmiterov a reguláciu mozgových funkcií.

Mandle môžu pomôcť vylepšiť kognitívnu výkonnosť. Jedna zo štúdií uvádza, že účastníci, ktorí konzumovali mandle denne počas 6 mesiacov, mali výrazne lepšie pamäťové a kognitívne schopnosti v porovnaní s tými, čo ich nekonzumovali.

Ako mandle pomáhajú pri chudnutí? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor