MENU
zdravy-zivot

Majú ich v každom obchode. Zlepšia pamäť, koncentráciu a pomôžu chudnúť

Mandle obsahujú horčík, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu pri regulácii nervového systému a zlepšovaní funkcie mozgu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Majú ich v každom obchode. Zlepšia pamäť, koncentráciu a pomôžu chudnúť

Sú chrumkavé a vhodné ako náhrada večernej maškrty. Za hrsť denne dodá vitamíny a minerály, ktoré mozog potrebuje. A pomôžu aj pri chudnutí!

Sú známe svojimi početnými zdravotnými výhodami, vrátane podpory zdravia mozgu, pamäti a koncentrácie. Sú jedny z najbohatších orechov z hľadiska vitamínov, minerálov a zdravých tukov. Stále neviete, o čom je reč? Mandle, majú ich v každom dobrom obchode.

Mandle pre mozog

Sú bohaté na vitamín E, antioxidant, ktorý pomáha chrániť mozgové bunky pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Štúdie ukázali, že vitamín E môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie. 

Orechy vám môžu zvýšiť denný príjem vlákniny.Orechy vám môžu zvýšiť denný príjem vlákniny.
Orechy vám môžu zvýšiť denný príjem vlákniny.
Zdroj: Shutterstock

Mandle obsahujú horčík, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu pri regulácii nervového systému a zlepšovaní funkcie mozgu. Horčík tiež pomáha znižovať stres a úzkosť, čo môže zlepšiť kognitívny výkon.

Sú tiež výborným zdrojom zdravých tukov vrátane mononenasýtených a polynenasýtených tukov. Tie sú nevyhnutné pre funkciu mozgu a pomáhajú zlepšovať pamäť a koncentráciu. Pre zdravie mozgu sú obzvlášť dôležité omega-3 mastné kyseliny, ktoré mandle obsahujú. Tieto mastné kyseliny pomáhajú budovať membrány mozgových buniek a zlepšujú komunikáciu medzi mozgovými bunkami.

Mandľové mliekoMandľové mlieko
Mandľové mlieko
Zdroj: Shutterstock

Mandle sú tiež zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre rast a obnovu mozgového tkaniva. Aminokyseliny obsiahnuté v bielkovinách pomáhajú vytvárať neurotransmitery, čo sú chemické látky, ktoré prenášajú signály medzi mozgovými bunkami. A tie sú zase dôležité pre učenie, pamäť a koncentráciu.

Obsahujú celý rad minerálov, vrátane zinku, medi a železa, ktoré sú prospešné pre zdravie mozgu. Sú kľúčové pre produkciu neurotransmiterov a reguláciu mozgových funkcií.

Mandle môžu pomôcť vylepšiť kognitívnu výkonnosť. Jedna zo štúdií uvádza, že účastníci, ktorí konzumovali mandle denne počas 6 mesiacov, mali výrazne lepšie pamäťové a kognitívne schopnosti v porovnaní s tými, čo ich nekonzumovali.

Ako mandle pomáhajú pri chudnutí? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor