MENU
zdravy-zivot

TOP 5 dôvodov antivaxerov, prečo sa nechcú dať očkovať. Ministerstvo zakročilo!

Boy,Refuse,Nurse,Injection,Or,Vaccination.
Zdravý život

TOP 5 dôvodov antivaxerov, prečo sa nechcú dať očkovať. Ministerstvo zakročilo!

Ministerstvo zdravotníctva SR sa snaží upokojiť dramatické nálady odmietačov očkovania racionálnymi argumentami. Podarí sa im to?

Z prieskumov verejnej mienky, ale aj z nášho monitoringu a analýz sociálnych sietí, poznáme najčastejšie sa opakujúce dôvody, prečo niektorí ľudia váhajú s očkovaním proti Covidu, píše Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré sa ich rozhodlo vyvrátiť doplňujúcimi informáciami. „Ak vaši známi váhajú s očkovaním, je pravdepodobné, že to bude aj pre niektorý z týchto dôvodov. Budeme radi, keď im tento status pošlete a rozšírite ho ďalej," pokračujú vo svojom vyjadrení. Ako to teda je s najčastejšími obavami ľudí, čo sa nechcú očkovať? Nemajú v niečom aj pravdu?

„Vakcíny boli vyvinuté príliš rýchlo"

Demonštrácia v centre Bratislavy proti očkovaniu, pandemickým opatreniam, prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu.Demonštrácia v centre Bratislavy proti očkovaniu, pandemickým opatreniam, prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu.
Demonštrácia v centre Bratislavy proti očkovaniu, pandemickým opatreniam, prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Vysvetlenie MZ SR uvádzame v plnom znení:

Technológia, na ktorých sú mRNA vakcíny postavené, nie je úplne nová. Bola vyvíjaná už od 90-tych rokov, vedci tak nezačínali od nuly. Kvôli urgentnosti pandémie bol proces schvaľovania vakcín administratívne zjednodušený a zrýchlený, ale nikdy nie na úkor bezpečnosti. S tým súvisí aj podmienečná registrácia vakcín, ktorá však neznamená, že vakcíny sú „experimentálne". Je to štandardný postup a na Slovensku sa používa ďalších 114 liekov, ktoré sú v podmienečnej registrácii. Všetky registrované vakcíny, s ktorými sa u nás očkuje proti Covidu, museli prejsť tromi kolami klinického skúšania na desiatkách tisíc dobrovoľníkov a v reálnej praxi sa nimi zaočkovalo už vyše 2 miliardy ľudí na celom svete.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor