Magnetická rezonancia a tetovanie nejdú dokopy
11. 4. 2013, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 15:17)

Zdroj: Profimedia.sk
Počuli ste toho veľa, ale viete, čo vás na magnetickej rezonancii naozaj čaká? Ako dlho nesmiete pred týmto vyšetrením jesť a čo sa stane s tetovaním na vašom tele?
Čo znamená prísť na magnetickú rezonanciu nalačno? „Nejesť ťažké jedlá štyri až šesť hodín pred vyšetrením. Piť môžte v neobmedzenom množstve. Je to dokonca nevyhnutné kvôli prietoku krvi obličkami. Kontrastná látka pri vyšetrení sa v deväťdesiatich percentách vylučuje obličkami,“ upozorňuje doc. MUDr. Viera Lehotská, PhD., prednostka II. Rádiologickej kliniky Onkologického ústavu svätej Alžbety a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
HUDBA DO UŠÍ
Pred magnetickou rezonanciou vyplníte dotazník. Vyšetrenie nebolí, skener sa vás ani nedotkne. Vyzerá ako krátky, na oboch stranách otvorený tunel. Sestričky vás uložia sa do požadovanej polohy na ležadle, ktoré sa zasunie do tunela.
Skener je hlučný, ale buďte pokojní. Zvuk vám nepoškodí sluch a navyše dostanete slúchadlá s hudbou. Okolo zobrazovanej časti tela vám umiestnia plastovú cievku. Pri vyšetrení hlavy sa nezľaknite klietky, ktorou vám ju zafixujú.
Do ruky dostanete tlačidlo. Použijete ho v prípade, že sa nebudete cítiť dobre. V niektorých prípadoch vám do žily zavedú kanylu. Počas vyšetrenia vám do nej vstreknú kontrastnú látku. V ruke pocítite na okamih chlad.
„Ak máte alergiu, použitie kontrastnej látky konzultujeme s imunológom a na magnetickú rezonanciu vás špeciálne pripravíme,“ hovorí odborníčka.
Ak trpíte obličkovou nedostatočnosťou, na žiadanke o vyšetrenie sa uvádzajú hodnoty kreatinínu a urey. V takom prípade postupuje rádiológ pri podaní kontrastnej látky opatrne, prípadne prehodnotí spôsob vyšetrenia. Sucho v ústach či pocit tepla sú bežné reakcie spôsobené kontaktom kontrastnej látky s vnútornou výstelkou ciev. Tie však rýchlo pominú. Ojedinele sa vyskytujú drobné začervenania alebo vyrážky.
KOVY PREČ!
Pri väčšine vyšetrení magnetickou rezonanciou môžete mať vlastné oblečenie – ak je voľné, nemá žiadne kovové zipsy alebo gombíky. Kovy môžu magnetické pole ovplyvniť a skresliť obrazy. Aj mejkap, náplasti alebo farbivá v tetovaní či permanentnom líčení môžu obsahovať čiastočky kovov. Počas vyšetrenia sa môžu zahrievať. Upozornite na to lekára. Zubnú protézu si možno budete musieť vybrať. Chirurgické svorky, platničky a skrutky nepredstavujú väčšinou riziko, ak boli implantované viac ako pred šiestimi týždňami. Musíte sa k nim však priznať v dotazníku.
„Ak máte implantát akéhokoľvek druhu, potrebujeme potvrdenie o jeho zložení a kompatibilite v silnom magnetickom poli.“ Ženám v prvom trimestri, sa magnetická rezonancia neodporúča. „Vo vyššom štádiu tehotnosti a dojčiacim matkám iba vtedy, keď je nevyhnutná kvôli doriešeniu nálezu. Dojčiacim odporúčame po vyšetrení 24 hodín mlieko odstrekovať. Kontrastná látka sa vylučuje aj do materského mlieka,“ vysvetľuje doc. Viera Lehotská.
Počas zobrazovania sa nehýbte a nehovorte. Aj najmenší pohyb môže rozmazať obraz. Nie je nezvyčajné, keď pri vyšetrení zaspíte. Alebo pocítite strach z uzavretého priestoru.
„Pacientom s klaustrofóbiou pred vyšetrením podáme sedatíva,“ dodáva doc. Lehotská. V špeciálnych prípadoch môže byť s vami pri vyšetrení iná osoba. Musí však dodržiavať rovnaké podmienky neprítomnosti kovov v tele a na tele. Magnetická rezonancia trvá 15 až 60 minút. Počas toho podstúpite štyri až päť sekvencií, každú v dĺžke 2 až 8 minút. Za vyšetrenie môžete, ale aj nemusíte platiť, podľa toho, akú máte zdravotnú poisťovňu a či vám ho robia v štátnom alebo súkromnom centre.