MENU
zdravy-zivot

Má viac vitamínu C ako citrón! Chutná machovka je ovocím budúcnosti

Superovocie, ktoré môžete využiť do smoothies, drinkov alebo na ozdobenie dezertov.
Zdravý život

Má viac vitamínu C ako citrón! Chutná machovka je ovocím budúcnosti

Na jeseň, keď ostatné rastliny strácajú svoj šarm, ona vyniká. Nielen farbou, chuťou, ale najmä zložením!

Machovku poznali už naše mamy a babičky, sýtymi oranžovými lampášikmi si skrášľovali záhrady až do neskorej jesene. Pozornosti sa jej však čoraz viac venuje pre jej príjemnú chuť a jedinečné zloženie. Machovka, odborne nazývaná physalis, má niekoľko ďalších prívlastkov, od ľudového pomenovania židovskej čerešne, až po zlaté ovocie Inkov. Okrem zaujímavých názvov a exotického vzhľadu má najmä množstvo cenných živín, vitamínov a minerálov. Ochutnajte a nechajte sa zlákať na jej hostinu!

Čítajte aj: Slovenský mak sa vracia. Účinky na kĺby, vlasy i zuby

Provokuje vzhľadom aj chuťou  

Vyzerá ako žltooranžová čerešnička uzavretá v papierovom nafúknutom kalíšku. Krásna na pohľad, chutná na zahryznutie. Dužina machovky má osviežujúcu sladkokyslú chuť s mimoriadne jemnou arómou. Nachádza sa v nej množstvo malých jemných zrniečok. Existuje ich okolo sto druhov, no u nás sú známe tri - machovka peruánska, čerešňová a lepkavá.

S jemnými odtieňmi ponúkajú všetky nevšedný zážitok, no asi najviac ospevovanou je machovka peruánska. Obsahuje viac vitamínu C ako citrón, v 100 gramoch physalisa nájdete až 30 mg tohto vitamínu. Ďalej obsahuje provitamín A, z minerálnych látok predovšetkým draslík, fosfor, vápnik a ďalšie minerály.  

Chrumkajte! Jedno jabĺčko denne zníži riziko piatich typov rakoviny   

Aké má účinky

  • pomáha odbúrať stres,
  • pôsobí močopudne,
  • zlepšuje látkovú výmenu,
  • odstraňuje z tela kyselinu močovú,
  • je prevenciou pred močovými kameňmi,
  • pomáha pri reumatizme, problémoch s obličkami a dne.

Má viac vitamínu C ako citrón! Chutná machovka je ovocím budúcnostiMá viac vitamínu C ako citrón! Chutná machovka je ovocím budúcnosti
Zdroj: Shutterstock

Zdroj foto: Shutterstock.com

Bobule na svaly, kosti i srdce. Čierna TROJKA vám nesmie chýbať na tanieri

Poteší aj na jazyku

Hoci sú machovky pôvodnom subtropické rastliny pochádzajúce z Ánd, Mexika či Strednej Ameriky, sú nenáročné a jednoducho si ich vypestujete na záhrade. Čoraz viac sa objavujú aj v obchodoch, ľahko si tak zaobstaráte chutnú surovinu do smoothies, ovocných snackov a dezertov. Ak sa rozhodnete machovku v jedle použiť, odstráňte „papierový” obal tesne pred jej použitím.

Machovka chutí najlepšie čerstvá, ale môžete ju použiť napríklad do ovocných šalátov. Ak chcete trochu zaexperimentovať, podávajte ju varenú vo víne a sirupe. Physalis sa dá dokonca zavárať, robia sa z neho džemy alebo sladké omáčky. Výborné sú aj sušené ako hrozienka. Pri akejkoľvek konzumácii však treba dávať pozor na to, či sú zrelé, nezrelé plody sú totiž jedovaté!    

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac

Mám obezitu. Ako mám upraviť stravu, aby som začal chudnúť?

Zmeniť treba postupne dve kľúčové veci – stravu a pohyb, konkrétne zmeniť množstvo, zloženie stravy, aj stravovacie návyky, a zvýšiť pohybovú aktivitu. Ak sa toto nastaví správne nebudete mať ani pocit, že by ste jedli málo. Váš kalorický príjem by mal byť na úrovni okolo 2000 kCal na deň. Na úvod vám pomôžu kalorické tabuľky. Skúste vynechať sladené nápoje, piť len čaj, minerálku a čistú vodu. Hlavné jedlo by ste na tanieri mali mať rozložené tak aby 1/2 taniera tvorila zelenina ideálne čerstvá, ¼ bielkoviny - mäso, alebo ryba, strukoviny, vajce či tvaroh, mliečne výrobky s obmedzeným množstvom tukov, ale bohaté na bielkoviny a ¼ by mala byť príloha – teda ryža, zemiaky, cestoviny. Dôležitá je pravidelnosť jedenia,  nenechajte sa vyhladovať, aby ste potom nekontrolovane nejedli. Tri hodiny pred spaním nejedzte. Pre niekoho je riešenie aj „intermitent fasting“, kedy si vyhradíte čas, ideálne 8 hodín, kedy budete jesť, napríklad od 10:00 do 18:00 hodiny. Čas si samozrejme vyhraďte podľa toho ako vám to vyhovuje.  Potom už nejete nič, pijete len vodu. Denne by ste mali prejsť 10 000 krokov, čo je tak 5 až 7 kilometrov. Počítať kroky vám pomôže aplikácia v mobile alebo fitnes náramok. Počas týždňa cvičte 150 minút strednou až vysokou intenzitou. Pomôže vám s tým aplikácia do mobilu  „Home workout“.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia