MENU
zdravy-zivot

Celebrity, ktoré sa priznali k chronickým ochoreniam. Kto trpí cukrovkou či epilepsiou?

Skryté choroby známych tvárí. Viete čím trpia slávne herečky a speváčky?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Celebrity, ktoré sa priznali k chronickým ochoreniam. Kto trpí cukrovkou či epilepsiou?

Známi ľudia sú často vnímaní ako ľudia s dokonalými životmi, ale mnohí z nich zápasia s chronickými ochoreniami rovnako ako bežní ľudia. Viete, ktorí sú to?

V článku, ktorý priniesol britský Cosmopolitan, sa píše o niekoľkých slávnych osobnostiach, ktoré sa verejne priznali k svojim chronickým ochoreniam. Chcú ukázať aj tento aspekt svojho života. Medzi ochorenia, ktoré ich trápia patria napríklad lupus, fibromyalgia či roztrúsená skleróza. Snažia sa tak rozšíriť povedomie o tom, že boj s chorobou sa netýka len bežných ľudí, ale aj tých najslávnejších.

Chronické ochorenie je zdravotný stav, ktorý si vyžaduje dlhodobú liečbu. Existuje celý rad takýchto ochorení, od cukrovky, artritídy, endometriózy až po lupus. Viete, ktoré osobnosti bojujú s akým ochorením?

Lady Gaga

Lady Gaga trpí ochorením fibromyalgia a verejnosť sa o ňom prvýkrát dozvedela v roku 2017.Lady Gaga trpí ochorením fibromyalgia a verejnosť sa o ňom prvýkrát dozvedela v roku 2017.
Lady Gaga trpí ochorením fibromyalgia a verejnosť sa o ňom prvýkrát dozvedela v roku 2017.
Zdroj: Shutterstock

Lady Gaga trpí ochorením fibromyalgia a verejnosť sa o ňom prvýkrát dozvedela v roku 2017 z dokumentárneho filmu Gaga: Five Foot Two. Kvôli ochoreniu bola nútená zrušiť aj koncert v Brazílii, pretože ju so silným bolestiam previezli do nemocnice.

Fibromyalgia je ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť celého tela a človek, ktorý ňou trpí, môže pociťovať aj extrémnu únavu, svalovú stuhnutosť, problémy so sústredením a spánkom. Častejšie postihuje ženy ako mužov a spája s veľkým stresovým vypätím. Liečba neexistuje, ale príznaky sa dajú zmierniť pomocou liekov, terapie a zmeny životného štýlu.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor