MENU
zdravy-zivot

Lúčny med je topka počas pandémie i proti chrípke. 5 účinkov posilní imunitu

Kvetový med skryštalizuje aj do dvoch týždňov a stane sa to – bez výnimky – aj včelárovi.
Zdravý život

Lúčny med je topka počas pandémie i proti chrípke. 5 účinkov posilní imunitu

Nenechajte nič na náhodu. Med pomôže získať zo stravy čo najviac živín.

Už naše babičky vravievali, že lúčny med je najlepším bojovníkom proti bolestiam hrdla, kašľu či zápalu dýchacích ciest. Vyrábali si z neho rôzne domáce medicíny a sirupy ako medvedie mlieko – mlieko s medom a rumom. Nič vám nebráni si je ale namiešať aj dnes! Prirodzene a ľahko tak posilníte svoju imunitu.

Lúčny med je výnimočný

Kvetový lúčny med pochádza z kvetového nektáru. Lahodný med zlatistej farby charakteristický svojou sladkou chuťou je ľahko stráviteľný a vhodný pre okamžité dodanie energie, pričom nemá takmer žiaden tuk. Obsahuje až 0,5% rastlinných bielkovín a minerálne látky ako horčík, draslík, vápnik, mangán a železo. Má antioxidačné, antibakteriálne a probiotické vlastnosti.

Pôsobí preventívne aj proti vážnym chorobám

Antioxidanty obsiahnuté v mede z divých kvetov neutralizujú účinky voľných radikálov, čo znižuje riziko vzniku viacerých chorôb. Okrem toho zmierňuje zápaly v tele, vyrovnáva bakteriálne hladiny a zvyšuje absorpciu živín z našej stravy. Vďaka blahodarným liečivým látkam, ktorými sa pýši, je ideálny pre celkovú regeneráciu organizmu a prevenciu pred ochorením.

5 najdôležitejších účinkov medu

  • pomôže s bolesťami hlavy: výsledky „medovej“ štúdie ukázali, že po jeho pravidelnom konzumovaní sa bolesti hlavy stratili u polovice účastníkov, ktorí predtým s týmito ťažkosťami bojovali.
  • posilní imunitu: pri medovaj kúre, sa zvýšila činnosť  imunitných buniek T-lymfocytov o 6 percent
  • vylepší trávenie: med má čiastočne prebiotické účinky, vďaka tomu posilňuje zdravé črevné baktérie
  • vylepší srdce:  proti voľným radikálom pomáhajú antioxidanty,  medzi najvýznamnejšie určite patria vitamíny C a E, flavonoidy, enzýmy, ale i stopové prvky ako chrom, meď či zinok, množstvo týchto látok obsahuje práve med
  • zaženie chuť na sladké: keď v štúdii namiesto čokolády ponúkli účastníkom med, chuť na sladkosť sa stratila u 76% skúmaných

Pozor! Ani s medom sa to neoplatí preháňať. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín by sa denná dávka medu mala pohybovať okolo 20 gramov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia