Minuloročná letná dovolenka mala byť Luciina prvá v zahraničí. „Výber padol na romantický Paríž vo dvojici. Hotel rezervovaný, letenky kúpené, turistické bedekre zbalené a vtedy to prišlo ako blesk z jasného neba. Rozchod! Žiadne opodstatnené dôvody, ktoré by som mohla pochopiť, ale tak sa rozhodol a mne neostávalo nič iné, iba akceptovať to," spomína. Koniec vzťahu však nebol všetko, čakalo ju delenie spoločného majetku, sťahovanie a vytúžena dovolenka. Ísť na ňu či neísť?
KEDY ÁNO, KEDY NIE?
„Všetko záleží od toho, aký ten vzťah bol, ako dlho trval a čo bolo príčinou rozvratu, ktorý k rozchodu viedol,“ vysvetľuje na úvod psychologička PhDr. Elena Brozmanová. Rozdielne musia postupovať dvojice, ktoré sú spolu iba krátko a tie, ktoré tvoria pár niekoľko rokov. Pouvažujte, či dôvod rozchodu bol taký závažný, že v spoločnej hotelovej izbe s bývalým partnerom nevydržíte ani minútu. Nie je ojedinelé, keď sa expartneri rozhodnú ísť spolu, ale nakoniec sa každý vráti iným lietadlom. Rovnako si musíte dobre zvážiť, či sa bývalému partnerovi budete mať možnosť v cudzine vyhnúť. Ak idete s cestovnou kanceláriou, kde bude váš zájazd tvoriť daľších tridsať ľudí, tak na dovolenku pokojne choďte, ale každý sám za seba. Pokiaľ máte dovolenku zaplatenú pomerne blízko a môžete sa domov vrátiť kedykoľvek, určite na ňu choďte.
- 8%
- 48%
- 44%
Váš hlas bol započítaný
„Ak to bol vzťah krátkodobý a viacmenej nezáväzný, tak nevidím dôvod, prečo by dvojica nemala ísť. Či tam budú spolu komunikovať a kontaktovať sa, to už ťažko povedať, ale dovolenku by si rozhodne nemali nechať újsť. Pri vážnom rozvrate by som na dovolenku ísť neodporúčala,“ hovorí Elena Brozmanová. Avšak aj pri vážnych rozvratoch sú výnimky. „Keď existuje možnosť, že pobytom mimo prostredia, v ktorom konflikt vznikol, sa dvojica pokojne porozpráva o problémových veciach vo vzťahu, tak takýto pobyt risknite,“ odporúča psychologička.
Pobyt v inom prostredí ľudí zblíži a pripomenie im aj iné chvíle. Môžu pokojnejšie hovoriť o svojich pocitoch a problémoch, nie sú obmedzení stereotypmi, v ktorých každodenne žijú a pracujú.
DOVOLENKY ZBLIŽUJÚ
Stále svojho partnera milujete, ale spoločný pobyt vám bude spôsobovať muky? Dúfate snáď, že sa uzmierite? Doktorka Brozmanová si myslí, že ak už nemáte, čo stratiť, tak zariskujte. Nemôže to byť predsa horšie, iba ostanete naďalej single. „Ak sa dvojica rozišla spontánne a obaja majú o rozchod záujem, neexistuje problém ísť na dovolenku spoločne. Môže to byť začiatok alebo pokračovanie dobrého priateľstva. Ak je autorom rozchodu jeden a ten druhý je z rozchodu smutný, tak v takom prípade by som bola opatrnejšia. Keď jeden z partnerov stále dúfa a od toho druhého nejaký zásadný odpor necítiť, tak risknút pobyt na dovolenke jednoznačne stojí za to. Pobyt v inom prostredí ľudí zblíži a pripomenie im aj iné chvíle. Môžu pokojnejšie hovoriť o svojich pocitoch a problémoch, nie sú obmedzení stereotypmi, v ktorých každodenne žijú a pracujú. Rozchody vznikajú na základe negatívnych emócií a ich vyhodnotení, ale samotná dovolenka je veľmi pozitívny fakt,“ konštatuje Elena Brozmanová.