MENU
zdravy-zivot

S Luciou sa rozišiel snúbenec. Spoločná dovolenka kúpená. Ísť či neísť?

Myslíte si, že zvládnete spoločnú dovolenku?
Zdravý život

S Luciou sa rozišiel snúbenec. Spoločná dovolenka kúpená. Ísť či neísť?

Rozišli ste sa presne pred odchodom na vytúženú dovolenku? Pôjdete na ňu alebo roztrháte letenky? Kedy odborníčka radí risknúť to a ísť?

Minuloročná letná dovolenka mala byť Luciina prvá v zahraničí. „Výber padol na romantický Paríž vo dvojici. Hotel rezervovaný, letenky kúpené, turistické bedekre zbalené a vtedy to prišlo ako blesk z jasného neba. Rozchod! Žiadne opodstatnené dôvody, ktoré by som mohla pochopiť, ale tak sa rozhodol a mne neostávalo nič iné, iba akceptovať to," spomína. Koniec vzťahu však nebol všetko, čakalo ju delenie spoločného majetku, sťahovanie a vytúžena dovolenka. Ísť na ňu či neísť?

KEDY ÁNO, KEDY NIE?

„Všetko záleží od toho, aký ten vzťah bol, ako dlho trval a čo bolo príčinou rozvratu, ktorý k rozchodu viedol,“ vysvetľuje na úvod psychologička PhDr. Elena Brozmanová. Rozdielne musia postupovať dvojice, ktoré sú spolu iba krátko a tie, ktoré tvoria pár niekoľko rokov.  Pouvažujte, či dôvod rozchodu bol taký závažný, že v spoločnej hotelovej izbe s bývalým partnerom nevydržíte ani minútu. Nie je ojedinelé, keď sa expartneri rozhodnú ísť spolu, ale nakoniec sa každý vráti iným lietadlom. Rovnako si musíte dobre zvážiť, či sa bývalému partnerovi budete mať možnosť v cudzine vyhnúť.  Ak idete s cestovnou kanceláriou, kde bude váš zájazd tvoriť daľších tridsať ľudí, tak na dovolenku pokojne choďte, ale každý sám za seba. Pokiaľ máte dovolenku zaplatenú pomerne blízko a môžete sa domov vrátiť kedykoľvek, určite na ňu choďte.

Anketa
Išli by ste krátko po rozchode na spoločnú dovolenku s expartnerom?

„Ak to bol vzťah krátkodobý a viacmenej nezáväzný, tak nevidím dôvod, prečo by dvojica nemala ísť. Či tam budú spolu komunikovať a kontaktovať sa, to už ťažko povedať, ale dovolenku by si rozhodne nemali nechať újsť. Pri vážnom rozvrate by som na dovolenku ísť neodporúčala,“ hovorí Elena Brozmanová. Avšak aj pri vážnych rozvratoch sú výnimky. „Keď existuje možnosť, že pobytom mimo prostredia, v ktorom konflikt vznikol, sa dvojica pokojne porozpráva o problémových veciach vo vzťahu, tak takýto pobyt risknite,“ odporúča psychologička.

Pobyt v inom prostredí ľudí zblíži a pripomenie im aj iné chvíle. Môžu pokojnejšie hovoriť o svojich pocitoch a problémoch, nie sú obmedzení stereotypmi, v ktorých každodenne žijú a pracujú.
PhDr. Elena Brozmanová

DOVOLENKY ZBLIŽUJÚ

Stále svojho partnera milujete, ale spoločný pobyt vám bude spôsobovať muky? Dúfate snáď, že sa uzmierite? Doktorka Brozmanová si myslí, že ak už nemáte, čo stratiť, tak zariskujte. Nemôže to byť predsa horšie, iba ostanete naďalej single. „Ak sa dvojica rozišla spontánne a obaja majú o rozchod záujem, neexistuje problém ísť na dovolenku spoločne. Môže to byť začiatok alebo pokračovanie dobrého priateľstva. Ak je autorom rozchodu jeden a ten druhý je z rozchodu smutný, tak v takom prípade by som bola opatrnejšia. Keď jeden z partnerov stále dúfa a od toho druhého nejaký zásadný odpor necítiť, tak risknút pobyt na dovolenke jednoznačne stojí za to. Pobyt v inom prostredí ľudí zblíži a pripomenie im aj iné chvíle. Môžu pokojnejšie hovoriť o svojich pocitoch a problémoch, nie sú obmedzení stereotypmi, v ktorých každodenne žijú a pracujú. Rozchody vznikajú na základe negatívnych emócií a ich vyhodnotení, ale samotná dovolenka je veľmi pozitívny fakt,“ konštatuje Elena Brozmanová.

Čo robiť, keď je v hre tretí človek a váš partner sa rozišiel kvôli niekomu inému? A išla Lucia na spoločnú dovolenku?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor