MENU
zdravy-zivot

Liekov na stres užívame viac, ako je Slovákov: Vďačíme za to svojim šéfom!

Stres dokáže byť zničujúci, najmä ten pracovný.

Súvisiace témy

Zdravý život

Liekov na stres užívame viac, ako je Slovákov: Vďačíme za to svojim šéfom!

Jeden šéf horší ako desať svokier! Podľa prieskumu najväčšími stresormi dnešnej doby sú naši nadriadení.

Choroby a poruchy duše. Vyskytovali sa vždy, ale nikdy ich nepribúdalo takým tempom ako v súčasnosti. Na vine je súčasný spôsob života, akýsi permanentný cval, nestíhanie, príliš veľa negatívnych informácií vyvolávajúcich obavy z budúcnosti – a teda chronický stres.

Epidémia dnešnej doby

V minulom roku najväčšia zdravotná poisťovňa zaevidovala vyše šesť miliónov dvestotisíc balení prepísaných liekov na psychické ochorenia. Je to viac ako obyvateľov tejto republiky! Boli to liečivá v hodnote 36 miliónov eur. Psychické ochorenia sú skutočnou epidémiou dnešnej doby. Tento pomyselný vírus zasahuje dospelých aj deti, pretože aj čísla návštev na detskej psychiatrii stúpajú.

Vyplačte si oči! Liečivé slzy vás zbavia stresu, baktérií i toxínov

Rozvody, traumy a práca

Precitlivenosť, podráždenosť, poruchy spánku. Tak sa to obyčajne začína. Viac ako tretina Slovákov sa nedokáže vyrovnať so stresovými situáciami, pričom zvýšenému stresu čelia až siedmi z desiatich. Komplikované rodinné vzťahy spojené s vysokou rozvodovosťou, sociálna neistota, nevyriešené traumy z minulosti, to všetko je príčinou chronického stresu. Najväčší stres však zažívame na pracovisku. Podľa Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pociťuje až štvrtina zamestnancov stres v práci počas celého dňa.

Multitasking nezvládame

Najčastejšie stresory? Viacerí šéfovia a ich rozličné príkazy, nestanovené priority, zmena zamestnania a vysoké očakávania nového zamestnávateľa, nejasné zadania, telekonferencie a zmeny termínov, open space priestory, arogancia kolegov, prezentácie v nepriateľskom prostredí. Stresorom sú však aj elementárne záležitosti ako hlad, únava, ranné vstávanie na budík, dopravné zápchy, negatívne správy z médií. Ak istá dávka stresu dokáže zlepšiť náš výkon a produktivitu práce, jeho odvrátená tvár, dlhotrvajúci alebo častý nadmerný stres vedie k mnohým telesným i duševným ochoreniam, k závislostiam od cigariet, alkoholu, jedla a podobne.

Ruky preč od oblbovákov

Mnohí ľudia zbytočne siahajú počas nadmieru stresujúceho obdobia po upokojujúcich a protiúzkostných liekoch. Je v poriadku, ak ich beriete príležitostne, na preklenutie najťažších období. Oveľa dôležitejšie však je odstrániť primárne príčiny stresu: od stanovenia životných priorít, cez reorganizáciu svojho času až po aktívne formy relaxu a hľadanie pozitívnych životných stimulov. Už len také tešenie sa na dlhoočakávanú dovolenku pomôže. A nezabudnite, že žiadny šéf vám za nekonečné nadčasy nepoďakuje tak, ako za spoločné chvíľky vlastná rodina!

Psychické choroby

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor