MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Dostupnosť liečby rakoviny u nás: Erike ju neschvália poisťovňa, v ktorej pracuje

Hlavne nestresovať?

Šesťdesiatničke Erike, paradoxne pracovníčke zdravotnej poisťovne, zamestnávateľ už štvrtýkrát neschválil liečbu inovatívnymi ciklibmi. Hoci jej liečba dokázateľne zaberá a má aj pozitívne stanovisko ministerstva zdravotníctva. „Je to pre mňa likvidačné. Som na invalidnom dôchodku a naozaj neviem, čo budem robiť. Hlavne, že sa nemáme stresovať a máme byť v pohode. Dá sa to?“ pýta sa Erika, živý dôkaz nejasnosti pravidiel pri schvaľovaní liečby, keďže iná poisťovňa pacientke s rovnakou diagnózou tú istú liečbu schválila a prepláca.

Namiesto súčasného stavu, keď vám potrebný, ale nie štandardný liek môže – ale nemusí – poisťovňa uhradiť na takzvanú výnimku, podľa AOPP treba individuálny spôsob úhrady. Teda s jasnou definíciou, pre koho je daná liečba určená, za akých podmienok sa k nej dostanete a aký máte nárok na takúto liečbu.

Prenesené bremeno

Nová legislatíva priniesla aj vylepšený transparentnejší systém, kedy sú zdravotné poisťovne povinné zverejňovať stanoviská k žiadostiam, a skrátené sú aj lehoty na vyjadrenie poisťovne,“ dodáva riaditeľka Ligy proti rakovine a verí, že sa čoskoro opäť posunieme ešte ďalej k lepšej dostupnosti inovatívnych liekov. No ide to pomaly.

Zdá sa, že dostupnosti modernej liečby rakoviny na Slovensku bráni nateraz viacero vecí. Prvou je nedostatočné financovanie zdravotníctva. Druhou je absencia dlhodobej stratégie v zdravotníctve, ktorá by mala jasné, merateľné a ambiciózne ciele,“ hodnotí AOPP. Namiesto štátu toto bremeno na seba zatiaľ v mnohých oblastiach preberajú neziskové organizácie ako Liga proti rakovine, Nie rakovine či AOPP.

Obávame sa, že štát ako taký rezignoval na právo onkologických pacientov mať liečbu a starostlivosť v súlade s dobou, so zvyškom Európy či Chartou práv pacienta. Nestačí nám pochopene rezortu zdravotníctva, už konečne musia spojiť sily všetky relevantné rezorty, aby sme dokázali stihnúť vlak pokroku, ktorý dokáže ochraňovať životy aj pred zabijakom, akým je u nás rakovina,“ apeluje Jana Pifflová Španková z NIE RAKOVINE.

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor