Hlavne nestresovať?
Šesťdesiatničke Erike, paradoxne pracovníčke zdravotnej poisťovne, zamestnávateľ už štvrtýkrát neschválil liečbu inovatívnymi ciklibmi. Hoci jej liečba dokázateľne zaberá a má aj pozitívne stanovisko ministerstva zdravotníctva. „Je to pre mňa likvidačné. Som na invalidnom dôchodku a naozaj neviem, čo budem robiť. Hlavne, že sa nemáme stresovať a máme byť v pohode. Dá sa to?“ pýta sa Erika, živý dôkaz nejasnosti pravidiel pri schvaľovaní liečby, keďže iná poisťovňa pacientke s rovnakou diagnózou tú istú liečbu schválila a prepláca.
Namiesto súčasného stavu, keď vám potrebný, ale nie štandardný liek môže – ale nemusí – poisťovňa uhradiť na takzvanú výnimku, podľa AOPP treba individuálny spôsob úhrady. Teda s jasnou definíciou, pre koho je daná liečba určená, za akých podmienok sa k nej dostanete a aký máte nárok na takúto liečbu.
Prenesené bremeno
„Nová legislatíva priniesla aj vylepšený transparentnejší systém, kedy sú zdravotné poisťovne povinné zverejňovať stanoviská k žiadostiam, a skrátené sú aj lehoty na vyjadrenie poisťovne,“ dodáva riaditeľka Ligy proti rakovine a verí, že sa čoskoro opäť posunieme ešte ďalej k lepšej dostupnosti inovatívnych liekov. No ide to pomaly.
„Zdá sa, že dostupnosti modernej liečby rakoviny na Slovensku bráni nateraz viacero vecí. Prvou je nedostatočné financovanie zdravotníctva. Druhou je absencia dlhodobej stratégie v zdravotníctve, ktorá by mala jasné, merateľné a ambiciózne ciele,“ hodnotí AOPP. Namiesto štátu toto bremeno na seba zatiaľ v mnohých oblastiach preberajú neziskové organizácie ako Liga proti rakovine, Nie rakovine či AOPP.
„Obávame sa, že štát ako taký rezignoval na právo onkologických pacientov mať liečbu a starostlivosť v súlade s dobou, so zvyškom Európy či Chartou práv pacienta. Nestačí nám pochopene rezortu zdravotníctva, už konečne musia spojiť sily všetky relevantné rezorty, aby sme dokázali stihnúť vlak pokroku, ktorý dokáže ochraňovať životy aj pred zabijakom, akým je u nás rakovina,“ apeluje Jana Pifflová Španková z NIE RAKOVINE.