MENU
zdravy-zivot

Dostupnosť liečby rakoviny u nás: Erike ju neschvália poisťovňa, v ktorej pracuje

Pani Erike odmietla liečbu rakoviny preplatiť poisťovňa, v ktorej pracovala. Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Dostupnosť liečby rakoviny u nás: Erike ju neschvália poisťovňa, v ktorej pracuje

„Hlavne, že sa nemáme stresovať,“ hovorí Erika, ktorej zdravotná poisťovňa, vlastný zamestnávateľ, štyrikrát odmietol preplatiť liečbu rakoviny, ktorú potrebuje.

Aj keď máte na papieri konečne diagnózu, nie je záruka, že na ňu dostanete najlepšiu možnú dostupnú liečbu. Danka si sama dva dni pred oslavou päťdesiatky našla hrčku. Rakovina v prsníku a metastázy v pečeni určili rýchly priebeh nasledujúcich mesiacov: mastektómia, metazektómia z heparu, následne chemoterapia a po nej hormonálna terapia.

V máji 2016 sa objavili nové metastázy v pečeni, a tak sa nabehlo na novú liečbu,“ opisuje Liga proti rakovine púť jednej z desia­tok pacientok, ktoré sa na nich obracajú. Po hormonálnej a biologickej liečbe nasledoval relaps, Dankina onkologička teda poslala žiadosť na novú liečbu do jej zdravotnej poisťovne. So zamietavým stanoviskom.

Musíte sa vyznať?

Ďalšie mesiace podstúpila rádiofrekvenčnú abláciu (RFA) metastáz v pečeni, opäť hormonálnu liečbu, chemoterapiu a znova RFA. Na termín druhej hospitalizácie čakala presne me­siac, lebo nemocnica nemala dostatok lôžok. „Len vďaka svojim predchádzajúcim skúsenostiam z práce v nemocnici Danka vedela, kde hľadať informácie zo zahraničia, zisťovala si, ako sa postupuje pri jej diagnóze v iných krajinách. Vďaka jej vytrvalosti a neustálemu obvolávaniu sa dostala na potrebné operácie. Hoci vždy čakala dlhšie, ako by to u onkologických pa­cientov malo byť. Liečbu na výnimku jej nikdy neschválili napriek tomu, že sa v jej štádiu bežne podáva v zahraničí,“ tlmočí jej skúsenosti Liga proti rakovine a mne to pripomína hodiny na telefóne, keď sme sa snažili pomôcť aj nášmu ockovi. A tiež prípad známej, ktorá si imunologickú liečbu vzácneho nádoru hradí sama, lebo hoci jej zaberá, poisťovňa ju preplatiť odmieta.

Bezradní

„Z médií poznáme niekoľko takýchto prípadov. Do našej bezplatnej pacient­skej poradne prišli v minulom roku dva takéto podnety. Je zrejmé, že nejde o častý prob­lém, avšak takéto prípady by sa nemali vyskytovať vôbec. Nemôžeme súhlasiť s tým, aby si pacienti finančne náročnú liečbu hradili sami,“ vyjadrili sa pre Zdravie za Asociáciu na ochranu práv pacientov MUDr. Elena Marušáková a JUDr. Radmila Strej­čková.

Schválenie novely zákona 363/2011 minulý rok zabezpečilo našťastie prechod niektorých inovatívnych liekov pre onkologických pacientov z výnimkového režimu do štandardného. „Ide konkrétne o 11 liekov, aj na indikácie rakoviny pľúc, prsníka, prostaty či chronickú leukémiu. Spolu tak v tomto roku ministerstvo zdravotníctva posilnilo oblasť onkologickej terapie o 15 inovatívnych liekov a 19 nových indikácií. Napriek tomu sa stále u pacientov objavujú indikácie na lieky, ktoré nie sú kategorizované,“ dodáva Eva Kováčová z Ligy proti rakovine a pacienti, ktorí so žiadosťou o drahý liek ostali s dlhým nosom, sa obracajú na Onkoporadňu ligy aj naďalej.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor