MENU
zdravy-zivot

Púpava pomôže s trávením a zlepší aj pleť! Už ste si ju nazbierali?

Rozkvitnuté kvety púpavy môžete využiť na prípravu medu či sirupu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Púpava pomôže s trávením a zlepší aj pleť! Už ste si ju nazbierali?

Púpava lekárska by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Ak ste si ešte nenatrhali jej listy, teraz je ten správny čas.

Pre mnohých je len akousi burinu z trávnika. Pritom vás milo prekvapí jej zdraviu prospešnými účinkami. Púpava lekárska kvitne od apríla do októbra a jej koberce sýtožltých kvetov nájdete skoro všade. Zbierať môžete celú rastlinku, no má to svoje pravidlá. Sušíme ju, prípadne dosušujeme pri teplote do 50°C.

V minulosti a dnes

Už naši predkovia používali púpavu lekársku na liečbu tráviacich ťažkostí, pri zápale slepého čreva či zápale prsníka. Dnes sa používa na liečenie kožných ochorení, lymfatických zápalov, anémie, na zlepšenie funkcie gastrointestinálneho traktu a metabolizmu pečene. Mierne horkastá chuť rastlinky je pre organizmus mimoriadne prospešná tým, že stimulujú činnosť žalúdka a tráviacich žliaz. Osoží aj ľuďom s cukrovkou a pri hemoroidoch.

Púpava lekárska obsahuje:

  • rôzne kyseliny potrebné pre organizmus (napr. aminokyseliny a mastné kyseliny),
  • cukry (napr. inulín - potrebné na tvorbu fruktózy),
  • minerály ako železo, zinok, bór, vápnik, kremík,
  • vitamíny A, B , C , K a E.

Liečivý koreň

Liečivý koreňLiečivý koreň
Zdroj: Shutterstock

Spodná časť rastlinky púpavy lekárskej sa využíva hlavne na liečebné účely. Koreň aj s vňaťou zbierame skoro na jar, ešte predtým ako rastlinka rozkvitne. Ak chcete len samotný koreň, ten sa zbiera v jeseni (august - október), po odkvitnutí. Po očistení a zbavení nadzemných častí koreň umyte. Počas slnečných dní ho môžete sušiť na suchom a tienistom mieste alebo aj umelým teplom do 50°C. 

Po usušení ho dobre uskladnite a chráňte najmä pred moľami. Púpava ľahko vlhne, dlhším skladovaním sa celkom znehodnocuje. Väčšinou sa využíva vo forme odvaru, na 200 ml stačí jedna čajová lyžička rozdrveného koreňa.

priaznivé účinky pri ochoreniach sleziny, celkovej slabosti, pri anémiách, na zlepšenie zloženia krvi, pri ateroskleróze a pri chronických kožných ochoreniach

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor