Reklama

Liečite sa bez lekára? Voľnopredajné lieky vás môžu zabiť!

Ak niekto nie je celkom fit, už obyčajné štyri tabletky paracetamolu ho dokážu zabiť!

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Pár dúškov horúceho nápoja a chrípka bleskovo zmizne. Nefunguje vám to ako v reklame? Úporná snaha rýchlo sa dostať z chrípky či zahnať bolesť zubov vám môže zničiť pečeň.

Šup pilulka a hneď môžete sledovať tenisový zápas svojho dieťaťa bez ukrutnej bolesti hlavy. „Pacienti často považujú paracetamol za všeliek. Čakajú, že im pomôže pri zápale, alergii, opuchu slizníc a podobne. A keď sa to nedarí, zbytočne zvyšujú dávky lieku, čím si môžu poškodiť,“ varuje prezident Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ. Poškodiť je pritom veľmi jemné slovo.

Voľnopredajný jed?

„Na Slovensku je registrovaných osemdesiatpäť liekov obsahujúcich paracetamol. Z nich šesťdesiatdva dostanete v lekárňach bez lekárskeho predpisu, sú voľnopredajné,“ vraví Mgr. Diana Madarászová zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. „A to je problém. Keďže paracetamol je voľne v predaji, mnoho pacientov ho nepovažuje za významný liek. Môžu súčasne užívať paracetamol v niekoľkých rôznych preparátoch a tým sa dostanú k dávkam, ktoré sú už nebezpečné,“ varuje praktický lekár MUDr. Jan Jelínek. Na Slovensku síce nemáme štatistiku, koľko ľudí sa otrávilo konkrétne paracetamolom, no podľa Petra Bublu z ministerstva zdravotníctva museli v nemocniciach za rok 2013 hospitalizovať stopäťdesiat pacientov s otravou neopiátovými analgetikami, antipyretikami a antireumatikami, pričom jeden človek zomrel.

Na verejnosť sa dostal len prípad tridsaťtriročnej matky štyroch detí, ktorú pre neúmyselné predávkovanie paracetamolom museli zachraňovať v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou. Počas dvoch dní užila dvadsaťštyri tabletiek a päť vrecúšok lieku, spolu šestnásť gramov paracetamolu. S akútnym zlyhaním pečene ju zaradili do urgentného transplantačného programu, napokon ju však lekári z najhoršieho vysekali. Kompletná úprava jej pečene si vyžadovala ešte niekoľko mesiacov.

Radi kombinujeme

Podľa odborníkov sú prípravky s paracetamolom najobľúbenejšie a najpoužívanejšie pri domácej samoliečbe bolesti či teploty, no zároveň sú aj najčastejšou príčinou otravy na celom svete! „Typická smrteľná dávka je desať a viac gramov za deň. No veľmi vážny stav či dokonca úmrtie môžu spôsobiť už štyri tabletky, teda obyčajné dva gramy paracetamolu,“ varuje MUDr. Trunečka. Samozrejme, ide o výnimočné prípady a bežná dávka, ktorú človek so zdravou pečeňou zvládne, je vyššia. Podľa Ondreja Sukeľa je to päťsto až tisíc miligramov lieku tri- až štyrikrát denne, v závislosti od telesnej hmotnosti. To je celkom osem bežných tabletiek v rámci dvadsaťštyri hodín. „Pri dlhodobej liečbe, viac ako desaťdňovej, však nemá denná dávka u dospelého pacienta prekročiť dva a pol gramu paracetamolu,“ upozorňuje PharmDr. Vlasta Kákošová.

Farmaceuti upozorňujú aj na to, že paracetamol je súčasťou rôznych preparátov, čo si často neuvedomíme, a v snahe o rýchle vyliečenie užijeme niekoľko liekov s rovnakou účinnou látkou. Tým však jej odporúčané množstvo vysoko prekročíme. „Nie je nijaká výnimka, keď si pacient v lekárni vypýta tri či štyri lieky v podstate s totožným zložením,“ potvrdzuje dr. Sukeľ.

Ako sa liečiť bez rizika?

„To, že liek je dostupný bez predpisu, neznamená, že je bez vedľajších účinkov či bez akýchkoľvek rizík,“ dôrazne upozorňuje prezident Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ. „Keďže jeho užívaniu nepredchádza lekárske vyšetrenie, o to väčšmi sa treba zaujímať o všetky aspekty súvisiace s jeho užívaním!“ Základom je poradiť sa s farmaceutom a držať sa pokynov uvedených v príbalovom letáku každého voľnopredajného lieku s obsahom paracetamolu, neprekračovať odporúčané dávky a nikdy nekombinovať viac takýchto prípravkov naraz. Ak bolesť či teplota pretrvávajú po užití lieku s paracetamolom, no ešte neuplynul odporúčaný čas na ďalšiu dávku, môžete ho vystriedať s liekom obsahujúcim ibuprofén. Keby problémy neustúpili ani po troch dňoch, namiesto samoliečby navštívte lekára.

Prejavy otravy paracetamolom

1. fáza: krátko po užití liekov nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, neskôr potenie a ospalosť
2. fáza: prechodné zlepšenie stavu, 24 až 48 hodín od požitia liekov
3. fáza: nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha vpravo pod rebrami
4. fáza: po štyroch až desiatich dňoch od užitia lieku zlyháva pečeň, prípadne aj obličky, dochádza k poruchám vedomia, zmätenosti a nakoniec ku kóme. Ak nedôjde k liečbe, predávkovaný človek zomrie. Užívanie paracetamolu dokonca aj v odporúčanej dávke je rizikové v prípade, že málo jete, napríklad pre nechutenstvo, alebo máte chorú pečeň.

Alkohol nie je nebezpečný iba pri antibiotikách! Zdroj foto: profimedia.sk

V žiadnom prípade nepite súčasne alkohol vrátane „babských“ liekov ako grog či varené víno. Pečeň, ktorá musí odbúravať aj alkohol, sa skôr vyčerpá a poškodí. Ak pilulky, sirupy či liečivé nápoje kombinujete, dôsledne si všímajte ich zloženie – pod rôznymi názvami sa totiž často skýva liek s rovnakou účinnou látkou. Takto sa môžete nechtiac veľmi ľahko predávkovať paracetamolom.

Jeden lepší než druhý

Pri nachladnutí, bolesti či pri zvýšenej teplote najčastejšie siahame po liekoch obsahujúcich paracetamol, ibuprofén alebo kyselinu acetylsalicylovú. Ani jeden z nich však nie je úplne neškodný, preto si vždy pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa!

  • Kyselina acetylsalicylová: Lieky s jej obsahom sú proti miernym a stredne intenzívnym bolestiam hlavy, kĺbov a svalov, ktoré sprevádzajú chrípkové ochorenia, bolesti zubov, chrbtice, znižujú teplotu pri akútnych respiračných ochoreniach chrípkového charakteru a pri chorobách z prechladnutia. Liek nie je vhodný pre deti do pätnásť rokov a nemá sa užívať pri vredovej chorobe žalúdka alebo dvanástnika, pri bronchiálnej astme, krvácavých stavoch a v poslednom trimestri gravidity. Buďte opatrní, ak máte predpísané kortikoidy, lieky na vysoký tlak, riedenie krvi, na zápalové ochorenie kĺbov, zápal či iné problémy – kyselina acetylsalicylová totiž ovplyvňuje účinok mnohých liekov. Okrem toho dráždi tráviaci trakt a pri dlhodobom užívaní hrozí zvýšená krvácavosť, poruchy krvotvorby, poškodenie pečene a obličiek.
  • Paracetamol Lieky s paracetamolom sú vhodné pri miernych a stredne silných bolestiach zubov, hlavy, bolestiach pri menštruácii a bolestiach pohybového ústrojenstva. Paracetamol sa užíva pri horúčke, napríklad pri chrípkovom ochorení. Nezhoršuje žalúdkové ťažkosti, môžu ho užívať aj chorí s vredmi žalúdka a dvanástnika. Neužívajte ho svojvoľne, ak máte ochorenie pečene alebo obličiek. Pečeň si môžete ohroziť, ak si popri liekoch s paracetamolom dáte aj lieky na spanie, proti epilepsii, niektoré antidepresíva, antibiotiká alebo alkohol. Ak užívate akékoľvek lieky na predpis, o vhodnosti paracetamolu sa rozhodne poraďte so svojím lekárom, prípadne lekárnikom.
  • Ibuprofén : Aj lieky s obsahom ibuprofénu sa používajú na liečbu miernej až strednej bolesti, ako sú menštruačné bolesti, bolesť zubov, krížov, na úľavu od bolesti hlavy, takisto pri nachladnutí a horúčkovitých stavoch. Potláča zápal a znižuje horúčku. Používa sa na liečbu reumatických ochorení. Užívanie týchto liekov konzultujte s lekárom, ak máte náchylnosť na krvácanie, ochorenie pečene a obličiek, vred žalúdka či dvanástnika, astmu alebo zápalové ochorenie čriev. Neužívajte ho v poslednom trimestri tehotenstva. Rovnako ako ostatné dve liečivá môže spôsobiť problémy, ak zároveň užívate aj iné lieky. Pri dlhodobom užívaní väčších dávok môže dôjsť k poškodeniu tenkého čreva, obličiek, vzniku vredov žalúdka, mierne zvyšuje riziko srdcovému infarktu alebo mozgovej mŕtvice a iných zdravotných komplikácií. Pri užívaní liekov s obsahom ibuprofénu je dôležité nezanedbať pitný režim, pri dehydratácii hrozí riziko poruchy funkcie obličiek.