MENU
zdravy-zivot

Liečba rakoviny kmeňovými bunkami je už aj na Slovensku

Chorých zachránia kmeňové bunky.
Zdroj: Infografika: DUŠAN KIRÁLY

Súvisiace témy

Zdravý život

Liečba rakoviny kmeňovými bunkami je už aj na Slovensku

Unikátna liečba rakoviny na Slovensku sa stáva realitou. Náš tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied plánuje už o pár mesiacov vyskúšať klinickú liečbu onkologických pacientov pomocou kmeňových buniek. Naši pacienti tak dostanú možnosť liečiť sa novou metódou, ktorá organizmus netýra závažnými vedľajšími účinkami.

Za projektom stojí doc. Čestmír Altaner z Ústavu experimentálnej onkológie SAV. Výskumom kmeňových buniek sa zaoberá už osem rokov. Pre denník PLUS Jeden deň prezradil, že v súčasnosti dochádza k historickému zlomu. To, čo overil a vyskúšal na laboratórnych zvieratách, teraz ide otestovať na onkologických pacientoch.

„Čakáme už len na povolenie ministerstva zdravotníctva. Sterilné priestory už máme pripravené. Dúfame, že je to otázka niekoľkých mesiacov,“ hovorí doc. Altaner.

Samotné klinické skúšky prevratnej liečebnej metódy sa budú robiť v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Projekt financuje Liga proti rakovine a Nadácia SPP. Len na vybudovanie špeciálnych laboratórií s prístrojmi išlo vyše 330-tisíc eur.

Eticky je to o.k.

„Použitie kmeňových buniek v rámci protinádorovej liečby hodnotím ako veľmi nádejnú metódu. Má to veľký význam pre budúcnosť liečby onkologických pacientov. Samozrejme, najprv sa to musí otestovať,“ vraví doc. Igor Andrašina z Východoslovenského onkologického ústavu.

Metódu uznáva aj prezidentka Ligy proti rakovine doktorka Eva Siracká.

„Pre onkologických pacientov je to nádej, že to zmení celú doterajšiu terapiu,“ hovorí. Pokiaľ ide o etickú stránku liečby, aj tá je vyriešená. „Pri našej liečbe nepoužívame embryonálne kmeňové bunky. Liečime pomocou dospelých kmeňových buniek,“ vysvetľuje Altaner. Získavajú ich z tuku alebo z kostnej drene.

Liečba rakoviny kmeňovými bunkami je už aj na SlovenskuLiečba rakoviny kmeňovými bunkami je už aj na Slovensku

Infografika: DUŠAN KIRÁLY

2 zázraky v 1

Kmeňové bunky sú „zázračné“ v tom, že v našom tele vidia nádor a samy putujú na miesto, kde začínajú zhubné bunky rásť.

„Do tela pacienta injekciou vpichneme kmeňové bunky. Keď tieto bunky dorazia k rakovine, pichneme pacientovi do žily predliečivo,“ hovorí Altaner. A potom sa stane druhý zázrak.

„Keď predliečivo dorazí na miesto, kde je rakovina, zmenia kmeňové bunky predliečivo na toxický liek. Tak dochádza k ničeniu rakovinových buniek,“ pokračuje. Výhodou je, že zdravé tkanivá v tele sa tak nedostávajú do kontaktu s toxickými liekmi.

Liečba rakoviny kmeňovými bunkami je už aj na SlovenskuLiečba rakoviny kmeňovými bunkami je už aj na Slovensku

Doc. Altaner sa výskumu kmeňových buniek v protinádorovej liečbe venuje už osem rokov.
Foto: JÚLIUS DÚBRAVAY

Po akcii zmiznú

To, že sa predliečivo zmení na účinný liek, zabezpečia kmeňové bunky, obsahujú totiž gén, ktorý to dokáže urobiť. Preto sa im hovorí – liečivé bunky. Dokážu aj viac - po tom, čo zabijú rakovinové bunky v tele chorého pacienta, sa samy zlikvidujú. V tele človeka tak po takejto liečbe už neostane nič cudzorodé. No nie je to perfektné?

Podajú ich priamo do mozgu

Veľmi významný prínos budú mať kmeňové bunky pri liečbe rakoviny mozgu, pri jeho najťažšej forme – glioblastóme. Všetci sa ešte pamätáme, ako bojoval s mozgovým nádorom dnes už nebohý poslanec Viliam Veteška. Práve pri takýchto formách by mala pomôcť nová metóda. Tu by sa kmeňové bunky dávali pacientovi priamo do mozgu. Hneď pri prvej operácii, keď sa zhubné bunky odstraňujú chirurgicky. Nikde na svete ešte nemajú takú dokonalú chirurgickú liečbu, aby vedeli počas zákroku odstrániť všetky zhubné bunky. Práve na ne by mali účinkovať kmeňové bunky. Sú totiž dokonalejšie ako najmodernejšie prístroje.

Čo je to kmeňová bunka

  •  Pomenovanie kmeňová bunka znamená základná, hlavná bunka.
  •  Kmeňové bunky sa vo všeobecnosti rozdeľujú na embryonálne a dospelé kmeňové bunky.
  •  Dospelé kmeňové bunky nemajú nič spoločné s embryonálnymi bunkami. Nie sú tu teda ani žiadne etické problémy, ktoré by bránili použiť tento druh kmeňových buniek na liečbu.
  •  V našom organizme sú dospelé kmeňové bunky umiestnené už pri narodení v pupočnej šnúre a v placente pri pôrode.
  •  V tele dospelého človeka sú vo všetkých orgánoch, najviac v kostnej dreni a tukovom tkanive.
  • Úlohou dospelých kmeňových buniek je obnova poškodených a opotrebovaných tkanív v organizme. K poškodeným orgánom sa dostávajú cez krvný obeh.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor