MENU
zdravy-zivot

Levanduľa vás prekvapí TOP účinkami. Čo vylepší šálka čaju?

Levanduľový čaj vás nielen upokojí.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Levanduľa vás prekvapí TOP účinkami. Čo vylepší šálka čaju?

Väčšinou si pripravíte osviežujúcu limonádu počas leta. Voňavá bylinka vám však môže spríjemniť aj chladnejšie mesiace. Ochutnali ste už levanduľový čaj?

Vedeli ste, že stačí päť minút intenzívne privoniavať k levandule a výrazne sa v tele zníži koncentrácia kortizolu, ktorý organizmus produkuje pri pocite úzkosti a v strese. Kúpeľ v levanduľovom oleji vám zase zlepší zaspávanie. Stačí, ak zalejete približne dvadsať gramov kvetov, necháte desať minút lúhovať a potom vylejete do vane.

Kvety popíjate

Bez problémov môžete túto rastlinu používať aj vnútorne. V lete vás výborne osviežila levanduľová limonáda alebo zmrzlina, na grilovačkách zase dochutí mäso či šalát ako korenina. Ak máte odložené sušené kvety, ste vo výhode. Vyskúšali ste už levanduľový čaj? Oceníte nielen jeho upokojujúci účinok. Je ideálny pri tráviacich ťažkostiach, ale pomôže vám znížiť i horúčku.

Môže zmierniť plynatosť, nevoľnosť či bolesť žalúdka. Čajovú lyžičku sušených alebo čerstvých kvetín zalejte vriacou vodou a nechajte päť až desať minút lúhovať. Levanduľový čaj však nepite dlhodobo, inak stratí účinok a môže dokonca dráždiť sliznice.

Čo všetko ešte dokáže?

  • zmierniť bolesti hlavy, vrátane migrény
  • zlepšuje stav problematickej pleti, zmierňuje zápaly
  • používa sa ako podporná liečba pri ochoreniach centrálneho nervového systému
  • priaznivo ovplyvňuje krvný obeh
  • pôsobí ako diuretikum

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor