MENU
zdravy-zivot

Levanduľa vás prekvapí TOP účinkami. Čo vylepší šálka čaju?

Levanduľový čaj vás nielen upokojí.
Zdravý život

Levanduľa vás prekvapí TOP účinkami. Čo vylepší šálka čaju?

Väčšinou si pripravíte osviežujúcu limonádu počas leta. Voňavá bylinka vám však môže spríjemniť aj chladnejšie mesiace. Ochutnali ste už levanduľový čaj?

Vedeli ste, že stačí päť minút intenzívne privoniavať k levandule a výrazne sa v tele zníži koncentrácia kortizolu, ktorý organizmus produkuje pri pocite úzkosti a v strese. Kúpeľ v levanduľovom oleji vám zase zlepší zaspávanie. Stačí, ak zalejete približne dvadsať gramov kvetov, necháte desať minút lúhovať a potom vylejete do vane.

Kvety popíjate

Bez problémov môžete túto rastlinu používať aj vnútorne. V lete vás výborne osviežila levanduľová limonáda alebo zmrzlina, na grilovačkách zase dochutí mäso či šalát ako korenina. Ak máte odložené sušené kvety, ste vo výhode. Vyskúšali ste už levanduľový čaj? Oceníte nielen jeho upokojujúci účinok. Je ideálny pri tráviacich ťažkostiach, ale pomôže vám znížiť i horúčku.

Môže zmierniť plynatosť, nevoľnosť či bolesť žalúdka. Čajovú lyžičku sušených alebo čerstvých kvetín zalejte vriacou vodou a nechajte päť až desať minút lúhovať. Levanduľový čaj však nepite dlhodobo, inak stratí účinok a môže dokonca dráždiť sliznice.

Čo všetko ešte dokáže?

  • zmierniť bolesti hlavy, vrátane migrény
  • zlepšuje stav problematickej pleti, zmierňuje zápaly
  • používa sa ako podporná liečba pri ochoreniach centrálneho nervového systému
  • priaznivo ovplyvňuje krvný obeh
  • pôsobí ako diuretikum

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor