MENU
novinky-a-odbornici

Teplota dnes vystúpi nad 30 stupňov Celzia. Ako zabrániť prehriatiu?

Už pri teplote nad 28 stupňov Celzia hrozí prehriatie organizmu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Teplota dnes vystúpi nad 30 stupňov Celzia. Ako zabrániť prehriatiu?

Počítajte s tým, že informácia, ktorú vám poskytujú meteorológovia, udáva teploty v tieni. Ak sa pohybuje teplota v tieni okolo dvadsaťosem stupňov Celzia, môže byť na priamom slnku jej hodnota dvojnásobná.

 Ak sa teplota v tieni vyšplhá nad 28 stupňov Celzia ohrozuje vás tepelný úpal. Behom sezóny nie je žiadnou raritou. Teplota povrchu ľudského tela sa za normálnych okolností pohybuje okolo 27 stupňov Celzia, len v telesných dutinách je o 10 stupňov vyššia. Práve preto pri vonkajšej teplote 28 stupňov prestáva fungovať jeden z ochladzujúcich mechanizmov, a to odovzdávanie tepla z tela do okolia. Zostáva už len ochladzovanie potením,“ vysvetľuje doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Pri nedostatku tekutín sa nepotíme a začína sa prehriatie.“

Radšej vlažný ako chladný

Pravidlá sú jednoduché. Netrénovaní a neaklimatizovaní by nemali pri teplote vyššej ako 28 stupňov Celzia vykonávať fyzicky náročné aktivity. Platí to najmä pre malé deti a starších dospelých. Najdôležitejšie je však piť tekutiny bez cukrov, ktoré by mali mať teplotu okolia. „Ak vypijete ľadovo chladný nápoj, určite budete mať na chvíľu pocit osvieženia, ale teplota tela sa zvýši. V žalúdku studený nápoj zúži cievy v sliznici a do krvného obehu sa vstrebe až potom, ako sa ohreje na telesnú teplotu,“ približuje dlhoročný záchranár. „Žalúdok začne produkovať teplo, aby sa nápoj zohrial. Ak vypijete napríklad vlažný čaj, okamžite sa vstrebáva do krvi a ide do potných žliaz.“ Po nápoji s izbovou teplotou sa začnete potiť rýchlejšie a pot pri odparovaní schladí povrch tela.

Trochu zodpovednosti

Ak sa teplota v tieni pohybuje nad 30 stupňov Celzia, nezdržujte sa na priamom slnku medzi 11 a 15 hodinou, ak to nie je nevyhnutné. Zodpovedným správaním sa snažte tepelnému úpalu vyhnúť. Spozornieť treba už pri prvých príznakoch prehriatia. Podľa odborníka je najlepšie mať pred tepelným úpalom náskok minimálne 2 hodiny.„Ak sa začnú príznaky prehriatia, pocit na vracanie, bolesti hlavy, svalové kŕče, okamžite sa presuňte do chladnejšieho prostredia,“ upozorňuje doktor Viliam Dobiáš.

Je rozdiel medzi prehriatíma tepelným úpalom?

„Terminologicky je v tom zmätok, úpal, úžeh, slnečný úpal... Správne je hovoriť o priehriatí pri začiatočných príznakoch, ako je bolesť hlavy, kŕče, vracanie. Neskôr pri vystupňovaní príznakov je to úpal. Tepelný, ak je to pri vysokej peci v oceliarni alebo v skleníku, slnečný, ak je to na pláži,“ vnáša jasno do termínov doktor Viliam Dobiáš.

Aké sú prejavy úpalu?

Zotrvanie na slnku môže vyústiť do tepelného úpalu. K slabosti, vracaniu, bolestiam hlavy či kŕčom sa pridajú poruchy vedomia s náhlym nástupom, ale i zmätenosť, dezorientácia, halucinácie. K objektívnym príznakom patrí aj zrýchlené dýchanie a pulz. Môžete si všimnúť i zmeny na koži. Je červená a horúca, lebo telesná teplota sa pohybuje až okolo 41 stupňov Celzia. V prvom rade preneste postihnutého do chladného prostredia. Sledujte vedomie, dýchanie a krvný obeh.„Ak je postihnutý pri vedomí a nevracia, začnite s podávaním tekutiny. Robte tak po hltoch, ideálna je akákoľvek minerálna voda zriedená na polovicu s vodou,“ hovorí o prvej pomoci záchranár. „Povrch tela potierajte vlažnou vodou, nie studenou, môžete pridať ovievanie, lebo tak jednoducho urýchlite odparovanie. Ak máte k dispozícii plachtu, navlhčite ju vlažnou vodou, chlaďte aj hlavu.“ Nezmiernili sa príznaky ani po polhodine? Vyhľadajte odbornú pomoc.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor