Ak sa teplota v tieni vyšplhá nad 28 stupňov Celzia ohrozuje vás tepelný úpal. Behom sezóny nie je žiadnou raritou. Teplota povrchu ľudského tela sa za normálnych okolností pohybuje okolo 27 stupňov Celzia, len v telesných dutinách je o 10 stupňov vyššia. „Práve preto pri vonkajšej teplote 28 stupňov prestáva fungovať jeden z ochladzujúcich mechanizmov, a to odovzdávanie tepla z tela do okolia. Zostáva už len ochladzovanie potením,“ vysvetľuje doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Pri nedostatku tekutín sa nepotíme a začína sa prehriatie.“
Radšej vlažný ako chladný
Pravidlá sú jednoduché. Netrénovaní a neaklimatizovaní by nemali pri teplote vyššej ako 28 stupňov Celzia vykonávať fyzicky náročné aktivity. Platí to najmä pre malé deti a starších dospelých. Najdôležitejšie je však piť tekutiny bez cukrov, ktoré by mali mať teplotu okolia. „Ak vypijete ľadovo chladný nápoj, určite budete mať na chvíľu pocit osvieženia, ale teplota tela sa zvýši. V žalúdku studený nápoj zúži cievy v sliznici a do krvného obehu sa vstrebe až potom, ako sa ohreje na telesnú teplotu,“ približuje dlhoročný záchranár. „Žalúdok začne produkovať teplo, aby sa nápoj zohrial. Ak vypijete napríklad vlažný čaj, okamžite sa vstrebáva do krvi a ide do potných žliaz.“ Po nápoji s izbovou teplotou sa začnete potiť rýchlejšie a pot pri odparovaní schladí povrch tela.
Trochu zodpovednosti
Ak sa teplota v tieni pohybuje nad 30 stupňov Celzia, nezdržujte sa na priamom slnku medzi 11 a 15 hodinou, ak to nie je nevyhnutné. Zodpovedným správaním sa snažte tepelnému úpalu vyhnúť. Spozornieť treba už pri prvých príznakoch prehriatia. Podľa odborníka je najlepšie mať pred tepelným úpalom náskok minimálne 2 hodiny.„Ak sa začnú príznaky prehriatia, pocit na vracanie, bolesti hlavy, svalové kŕče, okamžite sa presuňte do chladnejšieho prostredia,“ upozorňuje doktor Viliam Dobiáš.
Je rozdiel medzi prehriatíma tepelným úpalom?
„Terminologicky je v tom zmätok, úpal, úžeh, slnečný úpal... Správne je hovoriť o priehriatí pri začiatočných príznakoch, ako je bolesť hlavy, kŕče, vracanie. Neskôr pri vystupňovaní príznakov je to úpal. Tepelný, ak je to pri vysokej peci v oceliarni alebo v skleníku, slnečný, ak je to na pláži,“ vnáša jasno do termínov doktor Viliam Dobiáš.
Aké sú prejavy úpalu?
Zotrvanie na slnku môže vyústiť do tepelného úpalu. K slabosti, vracaniu, bolestiam hlavy či kŕčom sa pridajú poruchy vedomia s náhlym nástupom, ale i zmätenosť, dezorientácia, halucinácie. K objektívnym príznakom patrí aj zrýchlené dýchanie a pulz. Môžete si všimnúť i zmeny na koži. Je červená a horúca, lebo telesná teplota sa pohybuje až okolo 41 stupňov Celzia. V prvom rade preneste postihnutého do chladného prostredia. Sledujte vedomie, dýchanie a krvný obeh.„Ak je postihnutý pri vedomí a nevracia, začnite s podávaním tekutiny. Robte tak po hltoch, ideálna je akákoľvek minerálna voda zriedená na polovicu s vodou,“ hovorí o prvej pomoci záchranár. „Povrch tela potierajte vlažnou vodou, nie studenou, môžete pridať ovievanie, lebo tak jednoducho urýchlite odparovanie. Ak máte k dispozícii plachtu, navlhčite ju vlažnou vodou, chlaďte aj hlavu.“ Nezmiernili sa príznaky ani po polhodine? Vyhľadajte odbornú pomoc.