MENU
zdravy-zivot

3 LETNÉ RECEPTY: Šaláty sú skvelé osvieženie počas horúcich dní

Portrait,Of,Smiling,Young,Woman,With,Vegetarian,Vegetable,Salad.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

3 LETNÉ RECEPTY: Šaláty sú skvelé osvieženie počas horúcich dní

Ani vám nechutí v horúčavách ťažké a mastné jedlo? Vyskúšajte ľahké, svieže a chutné šaláty. Zaručene po nich príde pocit sýtosti a ťažko vám nebude.

Ak potrebujete odľahčiť jedálniček a nezaťažiť trávenie ťažkým jedlom, máme pre vás 3 recepty na výživné, pestré a ľahké šaláty. Ideálne na horúce letné obedy aj večere. Skvelé tipy na recepty máme z redakcie Dobré jedlo.

ŠALÁT SO STRATENÝM VAJCOM

Šalát so strateným vajcomŠalát so strateným vajcom
Šalát so strateným vajcom
Zdroj: Shutterstock

Na 4 porcie budete potrebovať:

 • 4 vajcia
 • 300 g miešaného listového šalátu
 • 1 červenú čakanku
 • 400 g špargle
 • 100 g cherry paradajok
 • 50 ml olivového oleja
 • 100 ml brandy
 • ocot
 • soľ
 • mleté biele korenie
 • 1 bagetu

Postup:

 1. V hrnci prevarte vodu s octom a soľou. Vriacu vodu lyžicou prudko roztočte a do stredu víru vložte pomocou naberačky surové vajce.
 2. Každé vajce takýmto spôsobom varte presne 2,5 minúty.
 3. Listový šalát preberte, čakanku nakrájajte, špargľu podľa potreby ošúpte. Všetko dôkladne umyte spolu s paradajkami. Nechajte poriadne odkvapkať.
 4. Z olivového oleja, brandy, soli a korenia pripravte dresing a premiešajte so zeleninou.
 5. Rozdeľte do misiek, pridajte uvarené vajcia a plátky opečenej bagety.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor