MENU
zdravy-zivot

Studené, ale chutné menu máte hotové hneď. Potom rovno k vode!

Sporty,Young,Woman,Is,Preparing,Healthy,Food,On,Light,Kitchen.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Studené, ale chutné menu máte hotové hneď. Potom rovno k vode!

Horúce letné dni netrávte v kuchyni, radšej choďte k vode a trochu sa osviežte. S varením si starosti nerobte, pretože chutné jedlo si viete pripraviť aj bez varenia.

Krásne letné počasie a horúce dni vás lákajú k vode. Tak prečo by ste mali tráviť hodiny v kuchyni? Zameňte teplé obedy a večere za studené osvieženie. Rýchlo pripravené jedlo vás zasýti a aj schladí zároveň. Prinášame vám menu, ktoré máte hotové hneď a rovno na zjedenie. Receptami sme sa inšpirovali na webe Dobré jedlo.

Studená zeleninová polievka

Studená zeleninová polievka je v horúcich dňoch príjemným osviežením.Studená zeleninová polievka je v horúcich dňoch príjemným osviežením.
Studená zeleninová polievka je v horúcich dňoch príjemným osviežením.
Zdroj: Shutterstock

Na 4 porcie budete potrebovať:

 • 1 šalátovú uhorku
 • 300 g stonkového zeleru
 • 1 červenú papriku
 • 1 žltú papriku
 • 400 g paradajok
 • 2 cibule
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 2 l paradajkovej šťavy
 • 1 lyžicu tabasca
 • šťavu z 1 limety
 • soľ, mleté čierne korenie, mletú rímsku rascu
 • olivový olej

Postup:

 1. Uhorku očistite, vyškrabte jadierka a nakrájajte nadrobno.
 2. Zeler očistite a nakrájajte na tenké plátky.
 3. Papriku umyte, odstráňte jadrovník a dužinu nakrájajte na malé kocky.
 4. Paradajky očistite, zbavte jadierok a dužinu nakrájajte rovnako na malé kocky.
 5. Cibuľu a cesnak ošúpte a nasekajte najemno.
 6. Všetku zeleninu zmiešajte, asi 10 lyžíc dajte bokom na ozdobu. Zvyšok zalejte paradajkovou šťavou a dochuťte soľou, korením, tabascom a limetovou šťavou.
 7. Polievku podávajte chladenú, posypanú odloženou zeleninou a pokvapkanú olivovým olejom.

Recept na bruschettu s avokádom a tatarákom z lososa nájdete na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor