MENU
Zdravý život

Letné búrky, blesky, tornádo? TOTO je manuál prežitia

Čo je tornádo?

Tornádo je meteorologický jav, pri ktorom sa rotujujúci  vír s približne zvislou osou, pohybuje rýchlosťou až 500 km za hodinu. Tornádo je viditeľné v dôsledku kondenzácie vodnej pary ako stĺpec v tvare lievika. Spúšťa sa zo spodnej časti búrkového mraku a má vertikálnu os otáčania, na rozdiel od hurikánu, ktorý má os otáčania horizontálnu. 

Tornáda môžu trvať pár sekúnd, ale aj niekoľko hodín. Aby sa búrka dala označiť za tornádo, musí sa jeho spodná časť dotknúť zeme. Ak sa tak nestane, tento atmosferický vír označujeme ako trombu. Tromby nemajú tak veľké ničivé účinky ako tornáda. Sila tornáda sa meria podľa takzvanej Fujitovej stupnice. Odhaduje sa, že štvrtkové tornádo v ČR malo silu F3 až F4

Fujimotova stupnicaFujimotova stupnica
Zdroj: LSD

Dá sa mu vyhnúť?

  • Keď ste dostatočne vzdialení a môžete predpokladať  smer tornáda,  sedíte v aute, môžete sa podľa dostupnej cestnej komunikácie vybrať iným smerom. Rýchlejšie tornáda idú zvyčajne priamo, pomalšie sa zo svojej osi vychyľujú. Ak sa tornádo vybralo vašim smerom,  odborníci radia, radšej z auta vystúpiť a vyhľadať úkryt - najlepšie v zemi alebo v budove s hrubými múrmi... Pozor! Neukrývajte sa pod mostami!
  • Ak mieri tornádo rovno na vás, ste na ulici - bežte k najsilnejšej, najstabilnejšej budove, ktorá má silné múry a ukryte sa v nej.
  • Ak ste doma, ukryte sa v pivnici, jej základy tornádo vydržia. Problém môže nastať, ak sa  na vás celá budova zrúti. 
  • Ak nemáte pivnicu alebo kryt, ukryte sa napríklad do skrine. Vezmite si matrac, prikrývky alebo vankúše na ochranu hlavy.
  • Nezdržujte sa pri oknách! Neotvárajte okná.
SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor