Letné burky prichádzajú takmer nečakane a zastihnúť vás môžu kedykoľvek a kdekoľvek. Najvyšší počet búrok sa vyskytuje v mesiacoch jún a júl. Je preto dobré vedieť, ako sa správať, keď vás zastihne búrka, ako poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý bol zasiahnutý bleskom a dá sa utiecť tornádu?
Prvá pomoc pri zásahu bleskom
Z fyzikálneho hľadiska pôsobí na človeka elektrický prúd, teplo a tlaková vlna. Šanca, že človek prežije zásah bleskom je 50 %. Úraz bleskom a elektrickým prúdom majú niektoré spoločné charakteristiky. Zásah bleskom zriedka spôsobí ťažké popáleniny. Jeho intenzita je vysoká, pôsobí však krátko a výboj prebehne hlavne vonkajším povrchom tela. Spôsob šírenia a prudké vyparenie vody (pot, dažďové kvapky) môžu vyvolať na koži povrchové popáleniny, ktoré pripomínajú vetvičky paprade. Smrť u človeka pri zasiahnutí bleskom je najčastejšie spôsobená zastavenie srdca a dýchania.
5 x prvá pomoc
Blesk je optický jav, ktorý sprevádza náhly výboj atmosférickej elektriny. Jeho dráhu nedokážeme odhadnúť. Človeku, ktorého zasiahol blesk, je potrebné čo najrýchlejšie poskytnúť prvú pomoc. Musíte sa však presvedčiť, že nebezpečenstvo pominulo, aby ste sa sami nevystavili riziku. V prípade, že je postihnutá osoba po zásahu pri vedomí, pravdepodobnosť, že prežije, je vysoká.
Životné funkcie - zistite stav základných životných funkcií, dýchanie a činnosti srdca
Privolajte pomoc - ak človek nejaví známky života, okamžite privolajte pomoc a začnite s oživovaním
Ošetrenie - následne ošetríte prípadné poranenia a popáleniny
Proti šoku - vykonajte protišokové opatrenia
Oživujte a sledujte - do príchodu záchranárov postihnutú osobu neustále oživujte, resp. sledujte stav základných životných funkcií
Obzrite sa okolo seba! Nesmiete byť najvyšším bodom v okolí. Vyhýbajte sa všetkým vyčnievajúcim bodom ako sú vrcholy a horské hrebene. Nebezpečie však hrozí aj na rovnom povrchu ako je čistina, pole alebo aj vodná hladina. Tu totiž predstavujete najvyšší bod v teréne a pôsobíte ako bleskozvod.
Ak vás búrka zastihne v lese, zdržiavajte sa v jeho vnútri. Okraje lesa predstavujú riziko. Určte sa neschovávajte pod osamelé stromy v priestore. Počas búrky sa nesmiete kúpať, ani sa zdržiavať pri brehoch vodných plôch.
Do sucha
Ľudské telo tvorí až zo 70 % voda, preto je vodivé. Nebezpečie hrozí aj na mokrom povrchu, ktoré pôsobí rovnako ako vodič. Hoci človeka blesk nezasiahne priamo, môže udrieť do zeme o kúsok vedľa, a následne sa dokáže šíriť po zemskom povrchu. Preto je dôležité nájsť si aspoň kúsok izolovaného suchého miesta, ktoré je nižšie položené, a ostať tam v učupení. Ak suché miesto nenájdete, pokúste sa izolovať od mokrej zeme kusmi odevu, na ktoré si čupnete.
Počas búrky je nebezpečné bežať - priťahujete tak blesk. Ak sa potrebujete presunúť, potom je dobré robiť malé kroky. Nezabudnite, že všetky kovové predmety ako kľúče, dáždnik a pod. musia ísť dole z tela. Umožnili by ste nimi blesku preniknúť do tela a spôsobiť zranenia vnútorných orgánov. Čo však v prípade tornáda? Dá sa utiecť pred tornádom?