MENU
zdravy-zivot

Letné búrky, blesky, tornádo? TOTO je manuál prežitia

Viete, čo robiť počas búrky?
Zdravý život

Letné búrky, blesky, tornádo? TOTO je manuál prežitia

Len pár kilometrov od slovenských hraníc sa prehnalo tornádo. Ostala po ňom spúšť obrovských rozmerov. Čo robiť, keď sa krásny deň zmení za pár minút v apokalypsu?

Letné burky prichádzajú takmer nečakane a zastihnúť vás môžu kedykoľvek a kdekoľvek. Najvyšší počet búrok sa vyskytuje v mesiacoch jún a júl. Je preto dobré vedieť, ako sa správať, keď vás zastihne búrka, ako poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý bol zasiahnutý bleskom a dá sa utiecť tornádu? 

Prvá pomoc pri zásahu bleskom

Z fyzikálneho hľadiska pôsobí na človeka elektrický prúd, teplo a tlaková vlna. Šanca, že človek prežije zásah bleskom je 50 %. Úraz bleskom a elektrickým prúdom majú niektoré spoločné charakteristiky. Zásah bleskom zriedka spôsobí ťažké popáleniny. Jeho intenzita je vysoká, pôsobí však krátko a výboj prebehne hlavne vonkajším povrchom tela. Spôsob šírenia a prudké vyparenie vody (pot, dažďové kvapky) môžu vyvolať na koži povrchové popáleniny, ktoré pripomínajú vetvičky paprade. Smrť u človeka pri zasiahnutí bleskom je najčastejšie spôsobená zastavenie srdca a dýchania.

5 x prvá pomoc

Blesk je optický jav, ktorý sprevádza náhly výboj atmosférickej elektriny. Jeho dráhu nedokážeme odhadnúť. Človeku, ktorého zasiahol blesk, je potrebné čo najrýchlejšie poskytnúť prvú pomoc. Musíte sa však presvedčiť, že nebezpečenstvo pominulo, aby ste sa sami nevystavili riziku. V prípade, že je postihnutá osoba po zásahu pri vedomí, pravdepodobnosť, že prežije, je vysoká.

Životné funkcie - zistite stav základných životných funkcií, dýchanie a činnosti srdca
Privolajte pomoc - ak človek nejaví známky života, okamžite privolajte pomoc a začnite s oživovaním
Ošetrenie - následne ošetríte prípadné poranenia a popáleniny
Proti šoku - vykonajte protišokové opatrenia
Oživujte a sledujte - do príchodu záchranárov postihnutú osobu neustále oživujte, resp. sledujte stav základných životných funkcií

Obzrite sa okolo seba! Nesmiete byť najvyšším bodom v okolí. Vyhýbajte sa všetkým vyčnievajúcim bodom ako sú vrcholy a horské hrebene. Nebezpečie však hrozí aj na rovnom povrchu ako je čistina, pole alebo aj vodná hladina. Tu totiž predstavujete najvyšší bod v teréne a pôsobíte ako bleskozvod.
 

Ak vás búrka zastihne v lese, zdržiavajte sa v jeho vnútri. Okraje lesa predstavujú riziko. Určte sa neschovávajte pod osamelé stromy v priestore. Počas búrky sa nesmiete kúpať, ani sa zdržiavať pri brehoch vodných plôch.

Do sucha

Ľudské telo tvorí až zo 70 % voda, preto je vodivé. Nebezpečie hrozí aj na mokrom povrchu, ktoré pôsobí rovnako ako vodič. Hoci človeka blesk nezasiahne priamo, môže udrieť do zeme o kúsok vedľa, a následne sa dokáže šíriť po zemskom povrchu. Preto je dôležité nájsť si aspoň kúsok izolovaného suchého miesta, ktoré je nižšie položené, a ostať tam v učupení. Ak suché miesto nenájdete, pokúste sa izolovať od mokrej zeme kusmi odevu, na ktoré si čupnete.

Počas búrky je nebezpečné bežať - priťahujete tak blesk. Ak sa potrebujete presunúť, potom je dobré robiť malé kroky. Nezabudnite, že všetky kovové predmety ako kľúče, dáždnik a pod. musia ísť dole z tela. Umožnili by ste nimi blesku preniknúť do tela a spôsobiť zranenia vnútorných orgánov. Čo však v prípade tornáda? Dá sa utiecť pred tornádom? 

Utečiete tornádu?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor