MENU
zdravy-zivot

Po lete vráskavejší? Čo zabráni vzniku vrások aj mokrým mapám na tričku?

Vrásky pribúdajú najmä po lete.
Zdravý život

Po lete vráskavejší? Čo zabráni vzniku vrások aj mokrým mapám na tričku?

Tiež máte pocit, že leto je len smiech a zábava? Podľa dermatologičky sa práve v lete viac mračíme, vráskavieme a potíme. Ale nemusíme.

Slnko vás nabíja pozitívnou energiou, dopĺňa vitamín D, ale zároveň dáva vašej koži zabrať. „Opakovaným opaľovaním kože dochádza k takzvanému fotoageingu, čo je starnutie kože vplyvom UV žiarenia. Ak patríte k tým, ktorí si toto riziko uvedomujú a chránia sa, koža sa nám odvďačí zdravým a dlhšie mladým vzhľadom. Čo si však často neuvedomujeme je, že sa počas dňa mračíme alebo na slnku reflexne žmúrime, a to vyvoláva vznik vrások. A či už sme na dovolenke alebo pod stresom v práci, počas horúcich letných dní sa aj viac potíme. A nielen s vráskami ale aj s potením nám dokáže pomôcť botulotoxín. Ideálne ešte pred letom, ale pokojne aj teraz,“ hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Viestová.

Anketa
Máte osobnú skúsenosť s aplikáciou botulotoxínu?

Keď sa koža krčí

Vrásky na tvári sa dajú rozdeliť na statické a dynamické. Dynamické vznikajú pohybom tvárových (mimických) svalov, ktoré sa upevňujú do kože a hýbu ňou. Teda sval sa zmršťuje a spolu s ním sa krčí aj koža. „Opakovaným krčením kože dochádza k vzniku a neskôr k prehlbovaniu vrások. Vznik takýchto vrások vieme ovplyvniť tým, že zrelaxujeme sval, ktorý krčenie kože ovplyvňuje. To dokáže práve produkt baktérie Clostridium botulinum, botulotoxín,“ konštatuje odborníčka.

Ako to funguje?

„Botulotoxín sa injekčne aplikuje do hyperaktívnych mimických svalov, kde v oblasti nervovosvalového spojenia blokuje vyplavenie acetylcholínu, ktorý je zodpovedný za prenos vzruchov z nervov do cieľového mimického svalu,“ vysvetľuje MUDr. Alexandra Viestová. Výsledkom je dočasná paralýza svalov do ktorých bol botulotoxín aplikovaný. „Inými slovami, botulotoxín zablokuje dráhu medzi nervom a svalom, a tým znemožní pohyb svalu. Po aplikácii sa efekt začne rozvíjať postupne, na druhý až tretí deň po zákroku, úplne sa rozvinie do 14 dní a vydrží priemerne 3 až 4 mesiace. Efekt nie je trvalý a pohyb svalov sa postupne obnovuje ako sa telo zbavuje botulotoxínu,“ konštatuje lekárka.

Kam s ním?

„Botulotoxín sa najčastejšie aplikuje do pokožky okolo očí, kde sa tvoria takzvané stračie nôžky, vrásky prehlbujúce sa už spomínaným žmúrením do slnka. Aplikáciou do tejto oblasti dosiahneme ich zjemnenie alebo úplne vymiznutie, a opticky oči zväčšíme,“ hovorí dermatologička. Dodáva, že ďalšou lokalitou, kam sa botulotoxín aplikuje je čelový sval, ktorý svojím pohybom vytvára horizontálne vrásky na čele. „Rovnako vieme aplikáciou zjemniť vrásku hnevu medzi obočím, jemne nadvihnúť bočné strany obočia alebo skorigovať drobné asymetrie tváre, ktoré vznikajú rozdielnym pohybom mimických svalov. Dosiahnuť vieme aj vyhladenie vrások okolo úst, ktoré sú prítomné napríklad u fajčiarov, zdvihnúť ústne kútiky alebo zjemniť zvislé vrásky na krku,“ vymenúva lekárka.

Zjemní tvár

Najnovšie sa botulotoxín aplikuje aj do masívnych žuvacích svalov, väčšinou u žien, ktoré chcú jemnejšiu a užšiu dolnú časť tváre. „Sval tým, že mu znemožníme pohyb, zmenší svoj objem, podobne ako svaly kulturistu, ktorý prestane cvičiť, a výsledkom je užšia časť bočnej strany sánky. Či je aplikácia v tejto oblasti vhodná na dosiahnutie želaného efektu, určí estetický lekár. Sánka môže byť širšia kvôli nadmernému používaniu žuvacích svalov, ale dôvodom môže byť aj mohutnejšia kostná štruktúra,“ radí lekárka.

Proti poteniu

Obľúbeným ošetrením nielen u žien je aplikácia botulotoxínu do podpazušia, dlaní alebo chodidiel pri nadmernom potení, teda hyperhidróze. „Nadmerné potenie nás môže ovplyvňovať v každodennom živote a má vplyv na sociálny a profesionálny život. Mať mapy pod pazuchami alebo podať obchodnému partnerovi spotenú ruku nepomáha k psychickej pohode. Navyše teplé prostredie s nadmernou vlhkosťou v podpazuší môže spôsobiť bakteriálnu alebo hubovú infekciu,“ upozorňuje lekárka.

Aplikácia botulotoxínu do podpazušia.Aplikácia botulotoxínu do podpazušia.
Aplikácia botulotoxínu do podpazušia.
Zdroj: ROBO HUBAČ

„Aplikáciou botulotoxínu 10 až 15 vpichmi pod jedno podpazušie dosiahneme redukciu potenia minimálne o 85% a tento efekt pretrváva približne deväť mesiacov. Tým, že sa v lete viac potíme je ideálne naplánovať si toto ošetrenie ešte pred letom. Keďže potné žľazy máme na celom tele, odstavením potenia v podpazuší, ktoré tvorí len zlomok celkového kožného povrchu nedochádza k zvýrazneniu potenia v inej oblasti,“ hovorí Alexandra Viestová.

A ako prebieha ošetrenie?

Aplikácia botulotxínu je ambulantný zákrok a zvyčajne netrvá dlhšie ako polhodinu. „Robí sa drobnými vpichmi do spomínaných oblastí tváre, kože podpazušia, dlaní alebo chodidiel. Ošetrenie je minimálne bolestivé. Bezprostredne po ošetrení môžu byť prítomné červené fliačky v mieste vpichu, ktoré do hodiny miznú a pacient je schopný vrátiť sa do práce bez toho, aby si okolie všimlo že nejaký zákrok podstúpil. Pacient si počas 4 hodín po ošetrení nesmie ľahnúť ani sa predkláňať, v deň aplikácie a deň po aplikácii by sa mal vyhnúť športovaniu, návšteve sauny, pitiu alkoholu, lietaniu a iným aktivitám, ktoré by mohli spôsobiť zvýšené prekrvenie v oblasti aplikácie. Počas dvoch týždňov nie je vhodná ani tvárová masáž.

Je botox bezpečný?

  • Botulotoxín sa v 80. rokoch minulého storočia začal používať v medicíne a to v oblasti očného lekárstva a neurológie.
  • O niekoľko rokov neskôr sa jeho účinky začali využívať aj v estetickej medicíne a dnes je aplikácia botulotoxínu jednou z najčastejších a najobľúbenejších ošetrení na svete. V neurológii má botulotoxín uplatnenie pri liečbe spazmov dolných končatín u detí s detskou mozgovou obrnou už od dvoch rokov veku a u dospelých sa na niektoré ochorenia používajú až niekoľkonásobne vyššie dávky ako počas skrášlenia u estetického lekára.
  • Komplikácie môže botulotoxín spôsobiť zriedka a to vtedy, keď sa zrelaxuje iný sval ako cieľový alebo ak pacient nedodrží pokyny lekára po aplikácii. Na maximálne zníženie rizika nežiaducich účinkov je dôležité si vybrať skúseného lekára.
Celebrity, ktoré vyskúšali botox, si pozrite v galerii.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor