MENU
zdravy-zivot

Chcete zhodiť z bokov? Jedzte týchto 14 potravín každý deň

Pekné boky nemusia byť iba snom
Zdravý život

Chcete zhodiť z bokov? Jedzte týchto 14 potravín každý deň

Niektoré potraviny otáčajú kalorickú rovnicu správnym smerom. Zistili sme, ktoré to sú. Všetky majú navyše fantastické účinky na celé telo.

Existuje skupina potravín, z ktorých jednoducho nepriberiete. Výživová poradkyňa Dr. Lisa Young v Insider hovorí, že ide najmä o neškrobové ovocie a zeleninu. Zväčša sú tvorené vodou, majú málo kalórií a obsahujú vlákninu, po ktorej sa budete cítiť nasýtení. Tento zoznam objavili naši kolegovia z Plus 1 deň. My pridávame informáciu, že energia, ktorú telo vynaloží na ich trávenie, môže byť navyše vyššia ako prijatá. Je tak dosť možné, že vám popri zdravej životospráve a cvičení ešte pomôžu schudnúť.

1. Grep - 30 kalórií

ovocie, grepfruit
foto: Robo Hubač
uverejnené: Báječná žena 44/2009
pôvodný súbor:grep.epsovocie, grepfruit
foto: Robo Hubač
uverejnené: Báječná žena 44/2009
pôvodný súbor:grep.eps
Zdroj: Robo Hubač

Grep obsahuje veľké množstvo vlákniny a aj preto drží hlad na uzde. Zároveň stabilizuje cukor v krvi a pomáha dlho udržať pocit sýtosti. V jednej polovici grepu je navyše len 30 kalórií. Grapefruity môžu tiež robiť zázraky pri znižovaní hladiny cholesterolu a problémoch s trávením.

Pokračovať Ďalej (1/14)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor