MENU
zdravy-zivot

Krúpy sú TOPKA na chudnutie! 3 SUPER zdravé recepty proti cukrovke i rakovine

Ilustračné foto
Zdravý život

Krúpy sú TOPKA na chudnutie! 3 SUPER zdravé recepty proti cukrovke i rakovine

Sú dobré na detox, pomôžu tráveniu, môžu ochrániť pred cukrovkou a niektorými typmi rakoviny. Sú zdravé, výživné, lacné a dajú sa z nich pripraviť skvelé dobroty. 

Jačmenné krúpy sa vyrábajú zo zŕn jačmeňa siateho. „Majú trochu tvrdšiu konzistenciu, no príjemnú orieškovú chuť,“ prezrádza nutričná špecialistka Ing. Gabriela Slováková všetkým, ktorí krúpy ešte neochutnali. Jesť ich sa naozaj oplatí. 

Jačmenné krúpy môžete používať ako prílohu, smelo ich pridajte do polievok, omáčok, prívarkov, šalátov alebo si z nich pripravte raňajkovú kašu nasladko alebo naslano.

Lepšie ako vločky

V jačmenných krúpach sa vyskytuje aj horčík. Tento minerál v kombinácii s rozpustnou vlákninou vás môže ochrániť pred cukrovkou 2. typu. Znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje vylučovanie inzulínu. Rozpustná vláknina sa zasa viaže na vodu a iné molekuly, a tak prechádza tráviacim traktom pomalšie, čo spomaľuje vstrebávanie cukru do krvného obehu. Štúdie potvrdili, že konzumácia jačmeňa na raňajky stabilizuje hladinu cukru v krvi dokonca viac ako ovsené vločky,“ zdôrazňuje Gabriela Slováková. 

Ako schudnúť s krúpami?

Z krúpov si pripravte raňajkovú kašuZ krúpov si pripravte raňajkovú kašu
Zdroj: Shutterstock

Vysoký podiel vlákniny je dobrý aj na potlačenie hladu a zníženie hmotnosti. No hlavne vtedy, keď sa jačmenné krúpy stanú vaším pravidelným jedlom. „Jačmeň obsahuje rozpustnú vlákninu beta-glukán, práve ten redukuje pocit hladu. V tráviacom trakte sa z neho vytvorí gélová hmota, ktorá spomaľuje trávenie a vstrebávanie jednotlivých živín. Pravidelným konzumovaním jedál z jačmenných krúp si navyše znížite riziko výskytu srdcovo – cievnych ochoreníurčitých druhov nádorov, hlavne karcinómov hrubého čreva. Je však potrebný ešte ďalší výskum, ktorý vysvetlí mechanizmus účinku a tiež to, ktorá zložka vlákniny pomáha predchádzať tvorbe nádorov,“ prezrádza nutričná špecialistka.

Zdravá rada: Krúpy pred prípravou vždy namáčajte, podporíte tým vstrebávanie živín zo zrna. 

Tipy na recepty nájdete na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor