Ak si ju nazbierate a nasušíte do zásoby, prospejete srdcu, močovým cestám, no predovšetkým dýchaciemu systému. Prvosienka podporuje vykašliavanie pri zápaloch priedušiek a pľúc, uľaví pri chrípke aj prechladnutí.
Pri ochoreniach dýchacieho systému si uvarte čaj z kvetov prvosienky. Na jednu šálku vám postačí kopcovitá čajová lyžička rozmrveného kvetu. Tú zalejte 2,5 decilitrami vriacej vody. Zamiešajte, nechajte 15 minút lúhovať. Preceďte a pite teplý 3-krát denne. Osladiť si ho môžete medom. Ak čajom bojujete proti kašľu, nepite ho pred spaním, bude vás nútiť vykašľať hlieny. Pamätajte, že odvar z prvosienok je vhodný iba na vlhký produktívny kašeľ! Nikdy si ho nevarte, ak máte suchý kašeľ. Čaj z prvosienky nepite dlhšie ako týždeň.
Neviete sa sústrediť, ste nervózni, rozrušení, bolieva vás hlava zo stresu alebo vám úzkosť zviera hrudník? Šálku prvosienkového čaju si uvarte ráno a večer. Ak máte problémy s nespavosťou, pite ho okolo piatej poobede a deviatej večer.
Super päťka!
Ak chcete do boja proti dýchacím problémom zapojiť viaceré byliny, namiešajte si zmes piatich, ktoré sa k sebe skvelo hodia. Na skvelú zmes potrebujete:
- 20 gramov kvetu prvosienky
- 50 gramov listu skorocelu,
- 10 gramov vňate pľúcnika,
- 5 gramov plodu anízu a
- 5 gramov fenikla.
Byliny premiešajte. Na šálku čaju vám postačia dve lyžičky zmiešaných bylín. Zalejte vriacou vodou, 15 minút lúhujte a preceďte. V čase choroby, môžete piť aj 4-krát denne. Pozor, zmes nepite pred spaním. Zriedi hlieny a bude vás nútiť vykašľať ich.
Zber: Prvosienku zberajte dopoludnia počas slnečného dňa. Vtedy je v rastline nakumulovaných najviac prospešných látok.
Sušenie: Bylinky sušte v tenkých vrstvách, v tieni a na vzdušnom mieste.