MENU
zdravy-zivot

Lepšia ako káva! Zdravá maškrta proti popoludňajšej únave

Skôr ako siahnete po káve, vyskúšajte proti popoludňajšiemu útlmu zabojovať touto zdravou maškrtou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Lepšia ako káva! Zdravá maškrta proti popoludňajšej únave

Typickú únavu po obede asi všetci veľmi dobre poznáme. Skôr ako siahnete po káve, vyskúšajte proti popoludňajšiemu útlmu zabojovať touto zdravou maškrtou.

Mali ste výdatný obed? Popoludňajšia únava na seba zrejme nenechá dlho čakať. Organizmus potrebuje na strávenie jedla veľa energie, to je dôvod, prečo nás po obede prepadne únava. Väčšina ľudí preto siahne hneď po káve. Kofeín, ktorý obsahuje, nás síce prebudí, nevýhodou je jeho krátkodobý efekt. 

Neurovedec a odborník na výživu Dr. Daniel Amen má však zdravší tip proti popoludňajšiemu útlmu, ktorý vám dokonca môže zlepšiť náladu. V podcaste „mindbodygreen“ odporúčal dať si za hrsť tekvicových semienok. Tie majú „prebúdzajúci účinok“ na organizmus najmä vďaka jednej vlastnosti. „Tekvicové semienka zlepšujú vstrebávanie dopamínu,“ prezrádza Dr. Amen.

Tekvicové semienka však toho dokážu oveľa viac. Sú bohaté na horčík, ktorý je dôležitý pre reguláciu hladiny cukru v krvi. Únava po obede je často spôsobená práve rýchlym poklesom hladiny cukru. Okrem toho, tieto semienka obsahujú aj veľké množstvo vlákniny, ktorá zasýti na dlhšiu dobu. 

V tekvicových semienkach sa vo veľkom nachádza aj železo. Únava môže byť varovným signálom nedostatku tohto stopového prvku, takže malý snack v podobe zdravých semienok môže pomôcť aj s týmto problémom.

Ak vás nabudúce prepadne popoludňajší útlm, vyskúšajte si dať namiesto kávy hrsť tekvicových semienok. Pridať si ich môžete do smoothie alebo prisypať do šalátov. Predídete tak popludňajšej únave.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor