MENU
zdravy-zivot

Lepšia ako káva! Zdravá maškrta proti popoludňajšej únave

Skôr ako siahnete po káve, vyskúšajte proti popoludňajšiemu útlmu zabojovať touto zdravou maškrtou.
Zdravý život

Lepšia ako káva! Zdravá maškrta proti popoludňajšej únave

Typickú únavu po obede asi všetci veľmi dobre poznáme. Skôr ako siahnete po káve, vyskúšajte proti popoludňajšiemu útlmu zabojovať touto zdravou maškrtou.

Mali ste výdatný obed? Popoludňajšia únava na seba zrejme nenechá dlho čakať. Organizmus potrebuje na strávenie jedla veľa energie, to je dôvod, prečo nás po obede prepadne únava. Väčšina ľudí preto siahne hneď po káve. Kofeín, ktorý obsahuje, nás síce prebudí, nevýhodou je jeho krátkodobý efekt. 

Neurovedec a odborník na výživu Dr. Daniel Amen má však zdravší tip proti popoludňajšiemu útlmu, ktorý vám dokonca môže zlepšiť náladu. V podcaste „mindbodygreen“ odporúčal dať si za hrsť tekvicových semienok. Tie majú „prebúdzajúci účinok“ na organizmus najmä vďaka jednej vlastnosti. „Tekvicové semienka zlepšujú vstrebávanie dopamínu,“ prezrádza Dr. Amen.

Tekvicové semienka však toho dokážu oveľa viac. Sú bohaté na horčík, ktorý je dôležitý pre reguláciu hladiny cukru v krvi. Únava po obede je často spôsobená práve rýchlym poklesom hladiny cukru. Okrem toho, tieto semienka obsahujú aj veľké množstvo vlákniny, ktorá zasýti na dlhšiu dobu. 

V tekvicových semienkach sa vo veľkom nachádza aj železo. Únava môže byť varovným signálom nedostatku tohto stopového prvku, takže malý snack v podobe zdravých semienok môže pomôcť aj s týmto problémom.

Ak vás nabudúce prepadne popoludňajší útlm, vyskúšajte si dať namiesto kávy hrsť tekvicových semienok. Pridať si ich môžete do smoothie alebo prisypať do šalátov. Predídete tak popludňajšej únave.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor