MENU
zdravy-zivot

Vedci porovnávali ekologický dopad skla a plastu. Výsledok je úplne iný, ako čakáte

Súťaž medzi plastom a sklom dopadla podľa jednej štúdie úplne prekvapivo.
Zdravý život

Vedci porovnávali ekologický dopad skla a plastu. Výsledok je úplne iný, ako čakáte

Po covide-19 stúpol dopyt po sklených obaloch a Európania zmýšľajú ekologickejšie ako doteraz. Začíname planétu konečne uzdravovať, alebo...?

Ľudia siahajú po obale zo skla viac ako kedykoľvek predtým. Vysvitlo to nedávno zo štúdie organizácie Friends of Glass a European Container Glass Federation na vzorke desiatich tisíc spotrebiteľov z vyše trinástich krajín starého kontinentu. Polovica z nich kupuje viac výrobkov v skle ako pred troma rokmi, takmer každý druhý značne znížil spotrebu plastu a viac ako tri štvrtiny sklo separujú. Deväť z desiatich – o jedenásť percent viac ako pred 4 rokmi, sa vyjadrilo, že to odporúča aj svojim priateľom a rodine. Šírenie nákazy akoby v ľuďoch vzbudilo aj šírenie ekologického svedomia.

Plast prekvapil

Porovnanie záťaže skla a plastu pre životné prostredie platformou Ecochain z júna tohto roka však ekologickú jednotku spochybnilo. Experti porovnali balenie jahodového džemu a jablkového džúsu z týchto dvoch materiálov na základe súboru indikátorov (ECI) a peňažných nákladov. Okrem uhlíkovej stopy brali do úvahy mnoho environmentálnych dopadov. Podľa analýzy sklo v skutočnosti zaťažuje prírodu viac. Ako je to možné? Výhoda skla totiž platí len v prepočte na kilogram.

Hoci prednosťou skla je recyklovanie a výroba, pre enormný rozdiel v hmotnosti je jeho dopad, osobitne v transportnej fáze, značne vyšší. Sklenená fľaša môže vážiť 40-krát viac ako PET fľaša,“ tvrdí Toby Liebsh z Ecochain, že výsledky plastu im vyšli o 80% priaznivejšie. „V analýze sme kalkulovali so všetkými scenármi, teda nákladmi na recykláciu i opätovné použitie. Ani sklo nemôže byť použité donekonečna a recyklácia sa v istom bode zastaví.“ Zanevrieť na sklo? Rozhodne nie. Zhodnotenie ekologických výhod jedného či druhého materiálu ovplyvňujú ukazovatele, ktoré sa berú do úvahy. Naďalej zostáva faktom, že v skle uchováte obsah v bezpečí dlhšie, čo chráni nielen obsah ale aj konzumenta a predĺženie životnosti produktu znamená menej odpadu a obalov.

S podmienkou

Navyše, plast nemá už dlhšie dobré meno aj pre látky, ktoré podľa dávnejších štúdií môžu v malých množstvách končiť v jedle, ktoré doň zabalíte. Preukázane Bisfenol A (BPA) a dioxíny v polykarbonátových (PC) dojčenských fľašiach. Od roku 2011 ich preto zakázali predávať i dovážať do Európskej únie. „Stále sa nesmie používať na výrobu PC pohárov a fliaš pre dojčatá a malé deti. Avšak v lakoch a náteroch, ktoré sú na vnútornej strane hliníkových túb a potravinových konzerv, byť môže,“ aktualizuje Ing. Milada Syčová z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity.

Zoznam látok a prísad, z ktorých sa plastový obal určený na jedlo smie vyrobiť, presne stanovuje nariadenie európskej komisie. Podľa kontrol úradov sa do vody v PET fľaši ťažké kovy, ftaláty a ďalšie chemikálie neuvoľňujú v množstve, ktoré by ohrozovali zdravie. Vždy však závisí od spôsobu, ako ho používate. Nesprávne skladovanie alebo extrémne podmienky pretrvávajúce dlhší čas presakovanie škodlivých látok do obsahu môžu urýchliť. Na balenie jedla používajte ekoplast alebo plast s piktogramom pohára a vidličky, alebo s označením „na styk s potravinami“. PET obal používajte správne, teda len raz. Nesmie byť mechanicky poškodený. Alebo ostaňte verní sklenej klasike.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia