MENU
zdravy-zivot

Lepia sa na vás po štyridsiatke kilá? 5 tipov, ktoré naštartujú chudnutie

Po štyridsiatke sa oplatí zmeniť životosprávu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Lepia sa na vás po štyridsiatke kilá? 5 tipov, ktoré naštartujú chudnutie

S pribúdajúcim vekom sa postupne spomaľuje metabolizmus. Ak si chcete udržať hmotnosť, ktorú máte, oplatí sa posvietiť si nielen na životosprávu.

Ak ste si doteraz nedávali príliš pozor na to, čo máte na tanieri, po štyridsiatke tak urobte. V opačnom prípade začnete prirodzene priberať. Metabolizmus ovplyvňuje nielen životný štýl, ale i prirodzené hormonálne zmeny. Ktoré triky vám pomôžu udržať sa vo forme?

1. Stres spracujte

Stresu sa nedá vyhnúť, snažte sa ho však kompenzovať. Ak budete žiť v ustavičnom napätí, máte trvale zvýšenú hladinu kortizolu, zároveň vám klesá hladina cukru v krvi, čo automaticky vedie k väčšej chuti niečo zjesť. Všetku získanú energiu však organizmus nespracuje, uvádza nemecký portál freundin.de. Postupne sa tak premení na tukové zásoby. Riešenie je naoko jednoduché, naučte sa stres spracovať. Niekomu pomáha joga, inému energické boxovanie.

2. Rozhýbte

Športujte trikrát do týždňa aspoň tridsať minút. Keďže sa musíte venovať aktivite pravidelne, vyberte si takú, ktorá vás baví. Pokojne zo začiatku vyskúšajte toho viac, aby ste získali prehľad. Ideálne je, ak si nájdete viac aktivít. Určite sa oplatí striedať kardio tréning s posilňovaním. Nechce sa vám dnes cvičiť? Aj obyčajná prechádzka je lepšie ako vysedávanie na gauči. Ak ste dlhodobo nešportovali, poraďte sa o vhodnom športe s odborníkom. Do úvahy treba brať celkovú fyzickú kondíciu, prípadne zdravotné problémy.

3. Prekopte stravovanie

Určite sa s nadhľadom pozrite na jedálny lístok. Po štyridsiatke sa oplatí posvietiť si na denný energetický príjem. Zostavený by mal byť najmä z čerstvých produktov, bohatý by mal byť na celozrnné výrobky, ovocie, zeleninu a nízkotučné mliečne výrobky. Vyhýbajte sa používaniu soli a jednoduchým sacharidom. Zbytočne viažu v tele vodu. Niekedy sa naozaj stačí vzdať slaných pochutín, klasických sladkostí či sladených nápojov. Nezabúdajte na dostatočný príjem bielkovín, ktoré vám pomôžu s budovaním svalovej hmoty.

4. Vyhýbajte sa diétam

Nedajte sa zlákať žiadnou zázračnou diétou. Hmotnosť si trvalo upravíte a hlavne udržíte len vďaka zdravej životospráve. S dlhodobého hľadiska nemá rýchle chudnutie význam, často vedie len k ďalšiemu priberaniu. Nezabúdajte na pitný režim. Vhodná je voda, minerálky, ale i nesladené čaje. Oplatí sa zredukovať aj pitie alkoholu, sú to zbytočné kalórie a navyše pri poháriku vína máte skôr chuť niečo zobkať.

5. Neponocujte

Doháňanie pracovných povinností nie je po štyridsiatke výnimočné. Kvalitný spánok je však dôležitý nielen pre svieži vzhľad, ale i pre psychiku a metabolizmus. Ak telu chýba odpočinok, spomalí sa a horšie spaľuje kalórie. Priberáte napriek zmenám prirýchlo alebo naopak ste výrazne schudli? V tomto prípade určite neváhajte a navštívte lekára, aby skontroloval váš zdravotný stav.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor