MENU
zdravy-zivot

Lepia sa na vás po štyridsiatke kilá? 5 tipov, ktoré naštartujú chudnutie

Po štyridsiatke sa oplatí zmeniť životosprávu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Lepia sa na vás po štyridsiatke kilá? 5 tipov, ktoré naštartujú chudnutie

S pribúdajúcim vekom sa postupne spomaľuje metabolizmus. Ak si chcete udržať hmotnosť, ktorú máte, oplatí sa posvietiť si nielen na životosprávu.

Ak ste si doteraz nedávali príliš pozor na to, čo máte na tanieri, po štyridsiatke tak urobte. V opačnom prípade začnete prirodzene priberať. Metabolizmus ovplyvňuje nielen životný štýl, ale i prirodzené hormonálne zmeny. Ktoré triky vám pomôžu udržať sa vo forme?

1. Stres spracujte

Stresu sa nedá vyhnúť, snažte sa ho však kompenzovať. Ak budete žiť v ustavičnom napätí, máte trvale zvýšenú hladinu kortizolu, zároveň vám klesá hladina cukru v krvi, čo automaticky vedie k väčšej chuti niečo zjesť. Všetku získanú energiu však organizmus nespracuje, uvádza nemecký portál freundin.de. Postupne sa tak premení na tukové zásoby. Riešenie je naoko jednoduché, naučte sa stres spracovať. Niekomu pomáha joga, inému energické boxovanie.

2. Rozhýbte

Športujte trikrát do týždňa aspoň tridsať minút. Keďže sa musíte venovať aktivite pravidelne, vyberte si takú, ktorá vás baví. Pokojne zo začiatku vyskúšajte toho viac, aby ste získali prehľad. Ideálne je, ak si nájdete viac aktivít. Určite sa oplatí striedať kardio tréning s posilňovaním. Nechce sa vám dnes cvičiť? Aj obyčajná prechádzka je lepšie ako vysedávanie na gauči. Ak ste dlhodobo nešportovali, poraďte sa o vhodnom športe s odborníkom. Do úvahy treba brať celkovú fyzickú kondíciu, prípadne zdravotné problémy.

3. Prekopte stravovanie

Určite sa s nadhľadom pozrite na jedálny lístok. Po štyridsiatke sa oplatí posvietiť si na denný energetický príjem. Zostavený by mal byť najmä z čerstvých produktov, bohatý by mal byť na celozrnné výrobky, ovocie, zeleninu a nízkotučné mliečne výrobky. Vyhýbajte sa používaniu soli a jednoduchým sacharidom. Zbytočne viažu v tele vodu. Niekedy sa naozaj stačí vzdať slaných pochutín, klasických sladkostí či sladených nápojov. Nezabúdajte na dostatočný príjem bielkovín, ktoré vám pomôžu s budovaním svalovej hmoty.

4. Vyhýbajte sa diétam

Nedajte sa zlákať žiadnou zázračnou diétou. Hmotnosť si trvalo upravíte a hlavne udržíte len vďaka zdravej životospráve. S dlhodobého hľadiska nemá rýchle chudnutie význam, často vedie len k ďalšiemu priberaniu. Nezabúdajte na pitný režim. Vhodná je voda, minerálky, ale i nesladené čaje. Oplatí sa zredukovať aj pitie alkoholu, sú to zbytočné kalórie a navyše pri poháriku vína máte skôr chuť niečo zobkať.

5. Neponocujte

Doháňanie pracovných povinností nie je po štyridsiatke výnimočné. Kvalitný spánok je však dôležitý nielen pre svieži vzhľad, ale i pre psychiku a metabolizmus. Ak telu chýba odpočinok, spomalí sa a horšie spaľuje kalórie. Priberáte napriek zmenám prirýchlo alebo naopak ste výrazne schudli? V tomto prípade určite neváhajte a navštívte lekára, aby skontroloval váš zdravotný stav.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor