MENU
zdravy-zivot

Len päť percent ľudí si umýva ruky správne!

Ruky sú sústavne vystavované baktériám a tak si ich treba dôkladne umývať.
Zdravý život

Len päť percent ľudí si umýva ruky správne!

Výskum ukázal, že ľudia po použití verejných toaliet nedodržiavajú správnu hygienu. Kľučka na dverách je teda stále viac plná baktérií. Ako postupujete po použití toalety vy?

V novej štúdii kvalifikovaní pozorovatelia z Michigan State University zdokumentovali návyky 3749 ľudí pri umývaní rúk na verejných toaletách. A čo zistili? Deväťdesiatpäť percent kúpeľňových užívateľov si neumylo ruky po dobu 15 až 20 sekúnd, čo je čas odporúčaný na zabitie baktérií, ktoré spôsobujú infekcie. A čo je horšie, tretina sa ani neobťažovala použiť mydlo, a 10 percent vynechalo umývanie rúk úplne.

Pánski delikventi

Potešiť vás môže, že tí najhorší delikventi neboli na dámskych toaletách. Pätnásť percent mužov si neumývajú ruky vôbec, v porovnaní so siedmimi percentami žien, ktoré obišli umývadlo. A len polovica všetkých mužov používa mydlo, v porovnaní so 78 percentami žien.

„Ľudia si myslia, že ich ruky sú čistejšie ako oni,“ hovorí vedúci výskumu Carl Borchgrevink, profesor na Michigan State University. Ale pravdou je, že bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, je to ťažké opustiť kúpeľňu s čistými rukami, hlavne preto, že je to veľmi frekventované miesto.

Na dverách do kúpeľne, WC, kohútikoch, uterákoch a ďalších komunálnych plochách, ktorých sa dotknete, sú baktérie ako E. coli a stafylokok, ktoré sa na vás veľmi rýchlo nalepia. Akonáhle sa tieto baktérie dostanú do vášho systému, môžu spôsobiť nebezpečné infekcie alebo vírusy.

Vašou najlepší obranou je správna hygiena okamžite po použití toalety. To znamená použitie mydla, ktorá pomáha odstrániť baktérie, drhnutie rúk a ich dôkladné opláchnutie. Ak sa chcete naozaj zbaviť väčšiny baktérií, celý proces by mal trvať 20 sekúnd.

Myslíte si, že sa vás to netýka, lebo používate dezinfekčné prostriedky na ruky? Tieto populárne kabelkové prostriedky sú na báze alkoholu síce zabíjajú povrchové baktérie, ale neodstránia všetky zvyšky potravín alebo iných nečistôt. Taktiež nedosiahnu na baktérie pod povrchom prvotných nečistôt. Dezinfekčný prostriedok je len záložný plán, no keď máte po ruke umývadlo a mydlo, radšej využite to.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor