Za všetkým hľadajte UV žiarenie
Za krásny bronz na vašej pokožke je zodpovedné ultrafialové (UV) žiarenie. Je prirodzenou súčasťou slnečných lúčov. Na zemský povrch dopadajú jeho dva typy - UVA a UVB. Za stmavnutie aj spálenie pokožky je zodpovedné UVB žiarenie, ktoré preniká do jej povrchových vrstiev. UVA žiarenie je síce menej agresívne, ale preniká do pokožky hlbšie a spôsobuje jej starnutie.
„Intenzita UVB žiarenia, a teda aj hrozba spálenia, sa mení podľa miesta a času. Vyššia je hlavne v letných mesiacoch a keď ste bližšie k rovníku, takže na dovolenke v Stredomorí alebo afrických krajinách si treba dávať väčší pozor. To isté platí, aj pokiaľ sa chystáte do hôr, pretože vo vyšších nadmorských výškach ste menej chránení zemskou atmosférou. Naopak, intenzita UVA žiarenia je viac-menej stála počas celého roka,“ vysvetľuje Alena Pallová.
Ktorý opaľovací krém si vybrať?
Regály supermarketov sú zaplnené opaľovacími krémami s rôznymi vlastnosťami, konzistenciami a ochrannými faktormi. Ako si vybrať ten správny, aby ste sa vyhli spáleniu?
Ochranný faktor (SPF) opaľovacích krémov sa delí na nízky s hodnotou do 10, stredný s hodnotami do 30, vysoký s faktorom do 50 a veľmi vysoký s faktorom vyšším ako 50. Faktor v praxi udáva, ako dlho môžete byť na slnku bez spálenia pokožky. Napríklad, ochranný faktor 15 znamená, že môžete byť na slnku 15-krát dlhšie ako bez natretia.
Moderné opaľovacie krémy poskytujú tiež ochranu aj pred UVA žiarením, ktorú udáva ochranný faktor UVA PF. Ten by mal mať podľa odporúčaní Európskej únie najmenej jednu tretinu hodnoty ochranného faktora pred UVB. Pri výbere v každom prípade siahnite po opaľovacom kréme s vyváženým UVA a UVB filtrom, ktorý spĺňa štandardy Európskej únie.
„Odporúčaná dávka opaľovacieho krému pre priemerného človeka sú až dve polievkové lyžice na jedno natretie. Aj keď sa môže zdať, že je to veľa, ak nanesiete menšie množstvo, nedosiahnete porovnateľnú ochranu. Krém nanášajte najmenej pol hodinu pred tým, ako sa vystavíte slnečným lúčom. Ďalej sa krémujte minimálne každé dve hodiny,“ radí Pallová.
V otázkach pokožky počúvajte odborníčku - Alenu Pallovú.
Foto: Institut estetickej mediciny
Prvý deň sa neopaľujte dlhšie ako 5 minút na jednej strane tela. Trvanie opaľovania zvyšujte postupne, ale vyhnite sa času medzi 11:00 dopoludnia a 15:00 popoludní. Nezabúdajte piť veľa vody a noste slnečné okuliare s UV filtrom.
Ako sa máte opaľovať práve vy?
Pred tým, ako sa pustíte do opaľovania, mali by ste poznať fototyp svojej pokožky. Ten vám napovie, koľko môžete ostať na slnku a pre aký ochranný faktor krému sa rozhodnúť. Odtieň pokožky určuje množstvo pigmentu melanínu, ktorý ju chráni pred ultrafialovým žiarením. Tmavšia pokožka ho má viac, a preto je lepšie chránená voči nepríjemnému spáleniu. Pokožka ľudí sa delí na šesť fototypov.
V Európe sa vyskytujú predovšetkým prvé tri fototypy. Ľudia patriaci k fototypu 1 sa vyznačujú svetlou pokožkou, blond alebo ryšavými vlasmi a často aj pehami. Ak patríte k nim, určite z vlastnej skúsenosti viete, že namiesto opálenia vaša pokožka na slnku skôr sčervená. Opaľovaniu by ste sa mali radšej vyhýbať a používať krém s vysokým ochranným faktorom.
Ľudia patriaci k fototypu 2 so svetlou pokožkou a blond alebo svetlohnedými vlasmi by sa mali opaľovať len krátko a tiež sa nesmú zabúdať natrieť krémom s vysokým ochranným faktorom.
Majitelia svetlohnedej pokožky fototypu 3 si môžu užívať opaľovanie. Aj oni sa môžu spáliť, ale pri správnej starostlivosti a aplikácii opaľovacieho krému so stredným ochranným faktorom by sa mali vyhnúť problémom.
KožaAk sa ponášate na obyvateľov Stredomoria s olivovou pokožkou a tmavými vlasmi, patríte k fototypu 4. Opálite sa ľahko a spálenie sa vám väčšinou vyhýba. Aj vy by ste ale nemali zabudnúť používať opaľovací krém so stredným alebo nízkym ochranným faktorom. Ľudí s fototypom 5 a 6 sa na Slovensku väčšinou nenájdete, stretnete sa s nimi skôr v arabských a afrických krajinách.
Ako si poradiť s nepríjemným spálením?
Ak sa vám podarí spáliť sa, nezúfajte. „Na spáleniny odporúčam použiť prípravky s obsahom pantenolu, ktoré bežne dostať v lekárňach. Tradičné riešenie, ktoré poznali už naše staré mamy, je natrieť spálené miesto smotanou. Tá nielen že príjemne chladí, ale obsahuje bielkoviny, ktoré pokožka použije pri regenerácii,“ odporúča Pallová.
Ľuďom so svetlejšou pokožkou radí ešte pred začiatkom leta užívať betakarotén, ktorý zvyšuje odolnosť voči spáleniu. Ak trpíte alergiou na slnko, môžete po porade s lekárnikom pred letom začať užívať antihistaminiká. Tie navyše zmierňujú svrbenie pri spálenej pokožke.
Krásne opálenie je jeden z najlepších suvenírov, ktorý si možno priniesť z dovolenky. Ak sa budete vystavovať slnku obozretne a použijete správny krém, budete nielen skvele vyzerať, ale vyhnete sa aj nepríjemnému spáleniu a zdravotným ťažkostiam.