MENU
zdravy-zivot

Lekárka varuje: Tento nápoj môže byť nebezpečný! Kedy si koledujete o PROBLÉMY?

Friends,Drinking,Cocktails,In,An,Outdoors,Snack,Bar,Restaurant,In
Zdravý život

Lekárka varuje: Tento nápoj môže byť nebezpečný! Kedy si koledujete o PROBLÉMY?

Z ľadového osvieženia sa môžu vykľuť nemalé problémy. Kedy si koledujete o ťažkosti?

Na zahnanie smädu je najlepšia voda alebo nesladené čaje. Pozor si treba dávať aj na samotnú teplotu, ktorá by mala byť vlažná alebo izbová, rozhodne nie ľadová. ORL lekárka Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Valéria Doláková rovnako neodporúča nápoje, ktoré boli len pred malou chvíľou vytiahnuté priamo z chladničky.

Ľadové nápoje dráždia hlasivky, sliznica sa poškodzuje, mení sa prekrvenie hlasivky a môže nastať zápal. Najprv je to iritácia hlasivky tým chladom, môžu nastať zápalové zmeny a toto je nepríjemné. U človeka sa to prejaví tak, že keď je tá hlasivka iritovaná, dráždená, mení sa charakter hlasu, je zachrípnutý,“ hovorí ORL lekárka.

Potrebujete lekára? 

Ak trvá zachrípnutie už pár dní a pridružia sa k nemu príznaky, ako kašeľ, zadrhávanie hrdla, zvýšené teploty, tak vtedy je podľa doktorky potrebné vyhľadať odbornú pomoc. 

„Po ľadovom nápoji zmení hlasivka svoju hmotu, je opuchnutá a tým pádom sa mení zafarbenie hlasu, človek je zachrípnutý, ale nemusí tam byť ešte zápal. Je to len iritácia, ale keď sa pridruží dráždenie na kašeľ, vykašliavanie hlienov, bolesti hrdla, tlak v krku, tam už je zápal a vtedy potrebujeme lekára,“ vyvsetľuje doktorka Doláková. 

Prvá pomoc 

Pri prvých ťažkostiach, kedy zaznamenávame len stratu hlasu alebo zachrípnutie, pomáhajú teplé obklady, normálny pitný režim, vlažné nápoje, bylinkové čaje, voľnopredajné lieky, homeopatiká, kalciový sirup alebo produkt s kyselinou hyalurónovou, ktorá zvlhčuje hlasivky.

,,To sú všetko lieky, ktoré si vie pacient kúpiť pri prvých príznakoch, ak od smädu vypil studený nápoj a zachrípol. Ide o bežné ťažkosti, trošku sa zastrie hlas na jeden-dva dni a potom je to lepšie. Veľa ľudí to ani nerieši, efekt chladu sa stiahne a hlasivky fungujú ďalej. Iba pri zápale pacienti potrebujú lekára,“ dodala na záver MUDr. Doláková.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor