MENU
zdravy-zivot

Lekári sú zhrození: Ak tiež robíte na WC toto, prestaňte! Riskujete zdravie

Bez telefónu ani na krok? Na isté miesta by ste ho naozaj nemali brať.
Zdravý život

Lekári sú zhrození: Ak tiež robíte na WC toto, prestaňte! Riskujete zdravie

Keď zistíte, čo všetko si týmto zlozvykom môžete spôsobiť, budete zhrození.

V súčasnom svete technológii nie je nezvyčajné, že ľudia chodia s telefónom všade. Dokonca aj na záchod. Vedci zistili, že viac ako polovica Britov používa mobil na toalete. U Američanov to bolo až zarážajúcich 75 %. Ako by dopadli Slováci?

Určite nejde o maximálne využiť času a doktori sú z toho zhrození. Ani netušíte, ako riskujete zdravie.

Nálož baktérii

Na isté miesta by sme telefón naozaj nemali brať.Na isté miesta by sme telefón naozaj nemali brať.
Na isté miesta by sme telefón naozaj nemali brať.
Zdroj: Shutterstock

Ešte predtým ako si so sebou najbližiše zoberiete na tolateu mobil, nezabúdajte, že mikroskopické čiastočky vzduchu a vody sa môžu dostať do záhybov telefónu. Obaly na smartfóny sú najčastejšie z gumy, ktorá je pohostinným miestom pre baktérie.

Na záchodovej doske, splachovači či na kľučke dverí sa nachádza množstvo bacilov, ako salomnela, E.coli, šigela a kampylobakter. Rovnako riskujete šírenie vírusov črevnej chrípky a stafylokoka, ktoré sa ľahko prenášajú z pevných povrchov.

Najľahšia cesta

Rady lekárov sú jasné: Nenoste si so sebou telefón na WC, najmä nie na tie verejné! Aj keď ho nebuedete práve používať, baktérie sa naň môžu aj tak veľmi ľahko nalepiť. Okrem toho, mnohí používajú mobil aj pri jedle a to je najjednoduchšia cesta, ako dostať baktérie rovno do úst.

Nezabúdajte na pravidelné umývanie rúk a dezinfekciu mobilu. A určite neurobíe zle, ak si ruky umyjete, aj keď sa dotknete smartfónu niekoho iného.

Telefón s vami na WC chodiť nemusí a rovnako ho nemusíte mať položený ani rovno pri tanieri!Telefón s vami na WC chodiť nemusí a rovnako ho nemusíte mať položený ani rovno pri tanieri!
Telefón s vami na WC chodiť nemusí a rovnako ho nemusíte mať položený ani rovno pri tanieri!
Zdroj: Shutterstock

Nielen baktérie 

S mobilom na WC si môžete zarábať aj na problém s hemoroidmi. Dôvodom je skutočnosť, že s telefónom v ruke máme tendenciu sa príliš neponáhľať a potom sme na toalete oveľa dlhšie, než by to bolo potrebné. Dlhšie sedenie však zvyšuje tlak v žilách konečníka, čo môže viesť k výskytu hemoroidov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor