MENU
zdravy-zivot

Lekár varuje: Starším ľuďom hrozí podvýživa. Na čo v ich strave dbať?

Ilustračné foto
Zdravý život

Lekár varuje: Starším ľuďom hrozí podvýživa. Na čo v ich strave dbať?

Prirodzené procesy sprevádzajúce starnutie ovplyvňujú aj príjem potravy. Môžu viesť k výživovým poruchám. Svetová zdravotnícka organizácia vydala odporúčania.

„U starších ľudí sa objavuje nechutenstvo, zhoršenie alebo úplné vymiznutie chuti a čuchu, čo sú dôležité prvky motivujúce k jedlu, znižuje sa bazálna tvorba slín. Dochádza k strate chrupu, teda sa mení proces žuvania, mení sa aj tvorba žalúdočných kyselín a celý proces trávenia sa spomaľuje. Významný vplyv na proces spracovania potravy majú aj zmenené aktivity hormónov, neurotransmiterov a ďalších látok," vysvetľuje gastroenterológ Miloš Bubán.

Akoby sa zmenšovali

Seniori podľa gastroenterológa jedia veľmi málo, niekedy na jedlo zabúdajú alebo sú sýti prakticky hneď, ako začnú jesť, takže ďalšie jedlo odmietnu. Príčinou môže byť aj nastupujúca senilita a demencia. Vzniká tzv. starecká anorexia, najmä po 75. roku života sa stráca tuková a svalová hmota a seniori pôsobia akoby sa zmenšovali.

Následok ochorení

„Vyšší vek často sprevádzajú aj chronické ochorenia. Niektoré výživové problémy súvisia s diagnózami, ktoré priamo vplývajú na distribúciu živín v organizme ako napríklad diabetes, ochorenia žalúdka, pečene, pankreasu," uviedol Bubán.

Počítajú každý cent

Podvýživa má podľa neho aj ďalšie dôvody. Seniori si neraz kupujú lacnejšie potraviny, ktoré nie vždy spĺňajú výživové potreby. Vynechávajú čerstvú zeleninu, ovocie či ryby. Aj v domovoch sociálnych služieb či v nemocničných zariadeniach a na geriatrických oddeleniach sa podľa odborníka často viac dbá na ekonomiku ako na výživovú hodnotu jedla.

Výživové odporúčania

Zdravá, veku primeraná strava podľa Bubána môže veľmi pomôcť zlepšeniu zdravotného stavu pri diagnózach ako osteoporóza či kardiovaskulárne ochorenia. Svetová zdravotnícka organizácia vydala pre seniorov špecifické výživové odporúčania. V prvom rade je to pestrá, vyvážená strava, nutrične bohatá a energeticky primeraná, rozdelená do šiestich až siedmich menších porcií denne.

Ryby a chudé mäso

„Treba si dať pozor na zeleninu a vyberať si skôr takú, ktorá nenafukuje. Na ovocie by si mali dať pozor najmä diabetici, pretože niektoré druhy obsahujú veľmi veľa cukru. Prednosť by mali mať ryby a chudé mäso (hydina) pred iným mäsom," hovorí Bubán.

V strave starších by nemali chýbať potraviny bohaté na vápnik, vitamíny skupiny B a vitamín D. Vo všeobecnosti by starší ľudia mali jesť nutrične bohaté potraviny v ľahšie stráviteľnej úprave, konzultovať pravidelne svoj zdravotný stav s lekárom a vypočuť si jeho odporúčania.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia